Uj Ember

2000. augusztus
20-27.
LVI. évf. 34-35. (2717-18.)

Megjelent az Új Ember Magazin augusztusi száma

Főoldal
Beszélgetés az elnökkel
Fenntartás és érdek nélkül
Mádl Ferenc a gyökereiről, jogról, erkölcsről, a magyarok esélyeiről
Három templom
Nagybörzsöny ékessége
Isaszeg földmozdító hite
A világ „közepin”
Kalocsa-Kecskemét
„Nagyon szépet álmodtunk...”
Megkezdődött a szinódus utáni munka
Hittanya a pusztában
Élő múlt
Udvarházból kolostor, kolostorból végvár
Zalavár — múltunk egyik rejtőhelye
Templomok
„Égő” emlékezés
Jubileumi ankét
Régi templomok mai üzenete
Misszió
Menjetek, tanítsatok..., kereszteljetek meg... minden népet (Mt 28,19)
Interjú
A gondviselés nyitja meg az utakat
Beszélgetés Paskai László bíboros-prímással
Idővel kevés magyar papra lesz szükség Nyugaton
Beszélgetés Miklósházy Attila püspökkel
A közoktatás kovásza…
Tanévkezdésre – Keresztény pedagógia Magyarországon - Beszélgetés Farkas István piaristával
Lelkiség
A sziklára építő tanítvány
Elmélkedés a Szent István-napi evangéliumról
Mit tudunk róla és örökségéről
Pieta
A két hét liturgiája
Lélek és élet
Egy doboz antibiotikum
Kemény beszéd?
Elmélkedés az augusztus 27-i evangéliumról
Séta az esztergomi Várhegyen
Horváth István régész-igazgatóval
Érvek vélemények
Az is, hogy Jézus pártus hercegnek született? (1.)
„Minden lehetséges”?
Örökkévaló vagy teremtett?
Jegyzetlap
Fórum
Mit tehetünk mi, katolikusok?
Lelki ismeret
Egy szál vadrózsa
Levél a frontról
Magyar metszetek
Múlt és jelen
Léleképítés a Pilisben
A katolikus sajtó tavaszi találkozójának emlékei
A Korona lilioma
„Vedd el e nép múltját...“
„Örvendezz, királyi város…
Honismereti Akadémia Székesfehérváron
Épülő kapcsolatok
Példa nélküli pillanat
Szent István és Hierotheosz keleti kanonizációja
Kereszténység – kultúra – párbeszéd
Kárpát-medencei médiatalálkozó Szent Márton hegyén
Ökumenikus magyar összefogásért
Ifjúság
Irodalmi és zenei szalon a Vojnovich-Huszár villában
Menyegző, örök szövetség
„Akik készen voltak, bevonultak vele a menyegzőre.” (Mt 25,10)
A szeretet nem ismer sem időben, sem térben távolságot
Az örökkévalóság képmása
Mindennapi kenyerünk
Névnap
A lantzene legyen mindenkié!
Kónya István lantművész koncertjei
Mozaik
Világok világa
„Mailáth“-találkozó
A Szent József-templom ünnepe Csongrádon
Őfelsége kapitánya
Rejtvény
.

 

Rónay László

Egy doboz antibiotikum

Gyalázat, de irtózom a kórház gondolatától is. Gyalázat, mert a feleségem orvos, az volt — legendás — apósom, sógornőm, barátaim közül jó néhány. Okom nincs rá, hiszen amikor a gyógyító intézménybe kényszerültem, szeretettel és gondoskodva jártak-keltek körülöttem, meg is gyógyítottak, onnan is begyűjtöttem igaz barátot. A kórház mégis megriaszt. Csodálom azokat, akik lelkesen benntartatják magukat, s olyan biztonsággal mozognak a folyosókon, mint egy szanatórium lakói. Rosszul leszek az éter szagától, s lelki szemem előtt újra meg újra feltűnik apám, amint ágyával együtt száll a levegőben. Másvalakinek kellett a hely, őt kirakták a szobából.

D-t mégis illett fölkeresnem. Annyi jót tett velem, oly sokat köszönhetek neki, hogy le kellett vetkőznöm ostoba szorongásomat. Látni akar, üzente, szüksége van rám.

Nem mondhatnám, hogy tüstént megtaláltam. Fel-alá kóvályogtam, hátha találok valakit, aki majd megmondja, melyik szobában (teremben?) lelem. De a folyosók üresek voltak, néha-néha tűnt elő egy beteg háziköntösben vagy csíkos pizsamában, mint a rabok. Belestem a nyitott ajtókon, hátha megpillantom szépen gondozott, középen elválasztott fekete haját, füleltem, nem hallom-e öblös nevetését, de csak sóhajokat, nyögéseket hallottam. Az egyik kórteremben, ahol egy borostás férfiú épp egy pálinkásüveg tartalmával ismerkedett, felirat hirdette, dohányozni csak a kertben lehet, szeszes italt behozni pedig nem szabad. A fogyasztását nem tilalmazta az írás.

„Tudja, egyre kevesebben vagyunk” — mondta a nővér. A jeges leheletet árasztó épületben malaclopót kerített magára. „Most hárman maradtunk éjszakára.”

Így találtam meg D-t. Sápadtan, apatikusan feküdt. Feje oldalt csúszott, máskor rendezett fürtjei gondozatlanul hullottak verítékes homlokára. Láttomra mintha elmosolyodott volna. De dörgő nevetésére hiába vártam.

„Várj, megigazítom a párnádat.” Legyintett, mint akinek teljesen mindegy, mekkora szöget zár be a teste és a nyaka. Amikor feljebb tuszkoltam, köszönetül megszorította a csuklómat.

Ültünk. Egy idő után ugyanis azt kérte, ültessem föl. Én az ágya szélére kuporodtam. A lepedőn piros folt volt, valamelyik leves maradéka. Ebédje még érintetlen volt, piros lé, rizs, rajta valami húscafat. „Takarékoskodni kell” — suttogta, kérdő tekintetem láttán.

Közben a vacsoráját is beadták. Szelet párizsi, vékonyka sajt, zsömle. „Fényűzés” — mormolta, a sápatag, életunt zsömlére mutatva. D. és a párizsi. Összeborzadtam a gondolatára is.

A borotvájával tehetetlenkedtem. Sohasem használtam villanyborotvát, rettegtem, hogy felsebzem a bőrét, mely olyan volt, mint a pergamen. Homlokán végigfuttattam a nedves szivacsot, nem kis küzdelem árán pizsamáját is megcseréltem. „Majd a lányom kimossa, dobd csak a többi közé.” Régen látogathatták.

Az irodalom, amelynek kérdéseibe oly lelkesen vetette bele magát, nem érdekelte. Amikor a legújabb regényszenzációt említettem, szeme se rebbent. A betegsége tüneteit, majd kirobbanását ecsetelte egyre lelkesebben. A kórházról egyetlen rossz szava sem volt, ugyanazt mondta, amit a nővér: kevesen vannak. „Kicsi a pénz” — kacsintott. Most a régi D-t láttam viszont. De aztán összeszorult a szívem. Közelhajolt hozzám, térdemre tette a kezét, aggodalmasan körülpislantott, mint aki azt akarja, hogy a falak se hallják, amit most mondani akar. Sebesen lökte ki magából a szavakat: „Öregem, egy nagy kérésem volna. Tudom, gyógyszereket szedsz. Ha van otthon egy doboz antibiotikumod, hozd be!” Elképedésemet látva hozzátette: „A főorvos marha rendes. De túllépte a gyógyszerkeretet. Nem akarom nehezebb helyzetbe hozni. Olyan kínos könyörögnie. A csőd, öregem, a csőd. Most kecmeregnek kifelé. Spórolni kell a drága gyógyszerekkel. Ha megkapom a kritikámért a pénzt, kifizetem. De sürgősen kellene.” És még egy zaklatott mondat: „Ugye megteszed?”

Másnap bevittem az antibiotikumot. Hálás mosollyal nyugtázta, mint aki a gyógyulás útjára lépett. Vizet töltöttem a poharába, megvártam, amíg lenyeli a pirulát. „Este még egyet kell.” Bólintott és visszafeküdt. A folyosó most élénkebb volt. Kezdődött a nagyvizit.

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu