Uj Ember

2000. június 11.
LVI. évf. 24. (2707.)

,,Szeretetét ránklehelte:
Ég a pünkösd izzó Lelke,
Zúgnak élő nagy szelek.''

Sík Sándor

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
Bajbajutottságunk eredendő oka
„Mennyből az ember”
Jelenpor
Elképesztő, de nem meglepő
Élő egyház
A remény intézményei
Tanító szerzetesrendek a hitért és a hazáért
„In memoriam Boksay János”
Már a harangot is lopják
Magyar kopjafák német iskolában
Gödi piarista diákok nemzetközi kapcsolatai
Törökszentmiklós ünnepei
Élő egyház
A kolozsvári Vasárnap híreiből
Magyar kiállítás címereinkről Firenzében
Az olasz püspökök megnyilatkozásaiból
A mártírium százada
Katolikus cigyánypasztoráció
Tudósok szentévi zarándoklata
Fórum
Egy kórházlelkész naplójából
A boldogság nem függ a sikerességtől
Balczó András tusái
Anyagyógyászat
Útközben
Szerelem és szeretet
Fórum
A szentévi mérleg és kínálat
Az 1925-ös szentév magyar „sikere” nem ismétlődik meg
Egerszalóki levél
In memoriam Metzger Gabriella
Róma hűségében a diktatúra alatt
Az olvasó írja
Meddig? Avagy cicerói reflexiók a média megnyilvánulásaihoz
Misszió
Menjetek, tanítsatok..., kereszteljetek meg... minden népet (Mt 28,19)
Kaposvári Egyházmegye
Jövünk búcsút járni...
Türelmet, megértést
A templomról szól az életünk
Kúltúra
A tékozló fiú a képzőművészetben
Krumplileves
„...fényből élek...”
Pünkösdi szonett
...És megdobban a bádogszív
Ifjúság
Isten mindent tud
Gondola
Az együttjárás harmadik feltétele
A zánkai ifjúsági tábor elé
Lelkipásztoroknak, csoportvezetőknek
Az országos középiskolai tanulmányi versenyek egyházi iskolás helyezettjei
Rejtvény
Fórum
A zirci bazilika eredeti színei
Zakar Ferenc Polikárp főapát hetvenéves
„...A templomot s az iskolát!”
A misszió
Nemzet és egyház
Keresztény értékeink a jövőben
Fórum
Az Olvasó írja
- Adjuk tovább!
- Érthetően!
- A zsinat kívánsága
- Katonák zarándoklata - Lourdes-ba
- Honnét a név?
- Csak pénzért?
Mozaik
Pünkösd piros rózsája
90 éves Grexa Sándor
Az ének ünnepe Pilismaróton
Szent Cecília a Városmajorban
A cigándi egyházközség segítséget remél
.

 

Illés Sándor

Krumplileves

Az asszony kilépett a kórházi liftből és tétován körülnézett. Nem volt ugyan látogatási idő, de ezt ma már senki se tartja be. Fejkendő volt a fején és a kezében fonott kosár. Lassú léptekkel elindult az Uzsoki Kórház belosztályának folyosóján. Az iroda előtt megállította egy fiatal ápolónő és megkérdezte, kit keres.

Megmondta a férje nevét és hozzátette: „Tegnap hozták be a mentők!” Az ápolónő visszament az irodába, ahonnan kisvártatva egy fiatal orvos lépett ki, hogy megadja a látogatónak a felvilágosítást. Fiatal volt az orvos, tavaly került ki az egyetemről, s ma rábízták az ügyeletet. „Mi is a neve?” nyújtogatta idegesen a nyakát. A név hallatára izzadság gyöngyözött a homlokán, toporgott, hirtelen szűknek érezte inggallérját. „Varga János” ismételte már másodszor. „Persze, a János bácsi, hogyne, emlékszem, várjon csak...”

Elakadt. Riadt volt a tekintete. Nem tudta kimondani, hogy akit a felesége most keres, már nem él. Az éjszaka meghalt, nem lehetett megmenteni, olyan súlyos volt a sérülése. De hogy lehet ezt megmondani. Ezt nem tanították az egyetemen. Pedig most nagy szüksége lenne erre, mert csak nyögdécsel. Forgatja a szemét és nagyokat nyel. Idegesen mozog az ádámcsutkája.

„Hoztam neki egy kis krumplilevest!” — folytatta a látogató. „Nagyon szereti a krumplilevest, mindig mondogatja: Rozi, senki se tud ilyen jó krumplilevest főzni. Mintha csak a mamám főzte volna...”

Állnak egymással szemben, az orvos és a látogató. Az orvos szeretne szabadulni a kellemetlen feladattól, de nem bújhat ki, érzi, színt kell vallania, meg kell mondania a szörnyű igazságot. Félénken kezdi, de aztán felbátorodik:

„Tegnap éjszaka súlyosbodott az állapota. Belső vérzés... nem lehetett megmenteni. Meghalt Varga bácsi, hajnalban átvittük a hullaházba. Maga a felesége? … — karolt belé. Üljön le, kérem. Ide, erre a székre. Rögtön jövök...”

Az asszony lezökkent a székre, aztán az ölére emelte a fonott kosarat. A kosárban, szalvétával átkötve egy kék fazekacska állt, le volt fedve. Üveges tekintettel nézett maga elé, mint aki nem érti, mi is történt tulajdonképpen. Kit kérdezzen? Az orvos eltűnt, az iroda ajtaját becsukták.

Egy beteg jött ki a közeli kórteremből, botjára támaszkodva. Mellé ült és megkérdezte: „Ebédet hozott?” Az asszony bólintott és megtapogatta a fazekat a kosarában. „Azt. Krumplilevest. Nagyon szereti. Még meleg... Siettem vele...”

Sietett, de lám, mégis elkésett. Pedig csak most van dél. Hordják az ebédet a kórházi alkalmazottak, megtelik a folyosó zsibongással. Edények csörrennek, tréfás megjegyzések hangzanak el az ebéd minőségének a rovására, de az aszszonnyal senki se törődik. Ül mereven, aztán lassú, megszokott mozdulattal térde közé fogja a kékzománcos kis fazekat, előveszi a kanalat és enni kezd ő is. Még meleg a leves. Tele van zöldséggel. Sok benne a sárgarépa, így szerette a férje.

Lassan eszik, koppan a kanál az edény oldalán, figyelem keserű szájjal, két méterre ülök tőle egy széken én is, mint beteg, aki nem tud felállni, várja az ápoló segítségét, de az ápolók most el vannak foglalva mással. Érzem: szólnom kellene hozzá, vigasztalni, de mit mondhatok? Ő szólal meg végül, nem nekem mondja, csak magának: „Legjobban a krumplilevest szerette az én párom!...” Mozog tovább a szája széle, mint aki imádkozik evés közben. Így mondta: „párom”. Ki nem mondaná azt, hogy a megboldogult, ez még nem hatolt a tudatáig, benne még él az embere, mellette ül, együtt esznek egy kis konyhában. Ahogy mindennap szokták.

Közben elfogy a fazékból a leves, mire összepakol az özvegy, a karjára fűzi a kosár fülét, és tétova léptekkel elindul. Hová is? Minden kórterembe bekukkant közben, hátha valami tévedés történt, és itt fekszik valamelyik kórházi ágyban az ő párja, aki annyira szereti a krumplilevest. Követem a tekintetemmel és arra gondolok, milyen irtózatos mélysége van az életnek.

 

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu