Uj Ember

2000. június 11.
LVI. évf. 24. (2707.)

,,Szeretetét ránklehelte:
Ég a pünkösd izzó Lelke,
Zúgnak élő nagy szelek.''

Sík Sándor

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
Bajbajutottságunk eredendő oka
„Mennyből az ember”
Jelenpor
Elképesztő, de nem meglepő
Élő egyház
A remény intézményei
Tanító szerzetesrendek a hitért és a hazáért
„In memoriam Boksay János”
Már a harangot is lopják
Magyar kopjafák német iskolában
Gödi piarista diákok nemzetközi kapcsolatai
Törökszentmiklós ünnepei
Élő egyház
A kolozsvári Vasárnap híreiből
Magyar kiállítás címereinkről Firenzében
Az olasz püspökök megnyilatkozásaiból
A mártírium százada
Katolikus cigyánypasztoráció
Tudósok szentévi zarándoklata
Fórum
Egy kórházlelkész naplójából
A boldogság nem függ a sikerességtől
Balczó András tusái
Anyagyógyászat
Útközben
Szerelem és szeretet
Fórum
A szentévi mérleg és kínálat
Az 1925-ös szentév magyar „sikere” nem ismétlődik meg
Egerszalóki levél
In memoriam Metzger Gabriella
Róma hűségében a diktatúra alatt
Az olvasó írja
Meddig? Avagy cicerói reflexiók a média megnyilvánulásaihoz
Misszió
Menjetek, tanítsatok..., kereszteljetek meg... minden népet (Mt 28,19)
Kaposvári Egyházmegye
Jövünk búcsút járni...
Türelmet, megértést
A templomról szól az életünk
Kúltúra
A tékozló fiú a képzőművészetben
Krumplileves
„...fényből élek...”
Pünkösdi szonett
...És megdobban a bádogszív
Ifjúság
Isten mindent tud
Gondola
Az együttjárás harmadik feltétele
A zánkai ifjúsági tábor elé
Lelkipásztoroknak, csoportvezetőknek
Az országos középiskolai tanulmányi versenyek egyházi iskolás helyezettjei
Rejtvény
Fórum
A zirci bazilika eredeti színei
Zakar Ferenc Polikárp főapát hetvenéves
„...A templomot s az iskolát!”
A misszió
Nemzet és egyház
Keresztény értékeink a jövőben
Fórum
Az Olvasó írja
- Adjuk tovább!
- Érthetően!
- A zsinat kívánsága
- Katonák zarándoklata - Lourdes-ba
- Honnét a név?
- Csak pénzért?
Mozaik
Pünkösd piros rózsája
90 éves Grexa Sándor
Az ének ünnepe Pilismaróton
Szent Cecília a Városmajorban
A cigándi egyházközség segítséget remél
.

 

Menjetek, tanítsatok...,
kereszteljetek meg... minden népet

(Mt 28,19)

A Jubileumi Szentév második MISSZIÓS ROVATÁBAN az alábbiakban BESZÁMOLÓ következik a Népek Evangelizációja (=HITTERJESZTÉS) KONGREGÁCIÓJÁNAK május 5–12. között tartott évi KONFERENCIÁJÁRÓL. Ez a vatikáni intézmény a katolikus Egyház missziós tevékenységét szervezi és irányítja. Adminisztrációs szervezete a római központ vezetése alatt a világ 130 országban működik és PÁPAI MISSZIÓS MŰVEK a neve. Ennek négy ágazata van:

= A HITTERJESZTÉS MŰVE a felnőtt hívek körében a MISSZIÓS LELKÜLET kialakításáért, a katolikus VILÁGMISSZIÓK LELKI ÉS ANYAGI TÁMOGATÁSÁNAK megszervezéséért és mindkét nembeli MISSZIONÁRIUSOK képzéséért felelős.

= A MISSZIÓS GYERMEKSÉG TÁRSULATA egy-egy ország gyermekeit mozgósítja a világ más tájain élő PAJTÁSAIK MEGSEGÍTÉSÉRE, hogy azok megismerhessék Jézust, a világ Megváltóját, és földi szükségleteikben se szenvedjenek hiányt.

= A SZENT PÉTER APOSTOL MŰVE a missziós országok BENNSZÜLÖTT PAPSÁGÁNAK képzését támogatja.

= Végül a PÁPAI MISSZIÓS UNIÓ a PAPSÁG ÉS A SZERZETESSÉG mozgalma, mellyel kegyelmileg és anyagilag ŐK IS SEGÍTSÉGET NYÚJTANAK a misszióknak.

A négy Pápai Missziós Műnek államonként az ORSZÁGOS IGAZGATÓ a vezetője. MUNKATÁRSAI pedig az egyes ÁGAZATOK FŐTITKÁRAI, az EGYHÁZMEGYEI MISSZIÓS IGAZGATÓK, a SZERZETESRENDEKBEN és az egyházi INTÉZETEKBEN működő MISSZIÓS TITKÁROK. A PÜSPÖKI KONFERENCIA is képviselteti magát az Országos Missziós Tanácsban EGY PÜSPÖK kinevezésével.

A Hitterjesztés Kongregációja LEGFELSŐBB TANÁCSA évente tartja konferenciáját Rómában.

Az idén elhangzott beszámolókból néhány gondolatot ismertetek.

J. TOMKO BÍBOROS: AZ IDEI JUBILEUM MISSZIÓS ÜNNEP IS: fölmérése annak, hogyan teljesítettük az elmúlt 2000 év folyamán JÉZUS MISSZIÓS PARANCSÁT. SÜRGETŐ KÖTELESSÉGÜNK: mindenhová eljutva HIRDETNÜNK KELL AZ EVANGÉLIUMOT ÉS KRISZTUSI ÉLETRE NEVELNI AZ EMBEREKET.

MGR. B. PRINCE FŐTITKÁR: Föl kell ráznunk keresztény testvéreink lelkiismeretét. Ébredjen föl bennük a missziós lelkület, hogy MINÉL TÖBB EMBERHEZ ELJUSSON AZ EVANGÉLIUM, AZ AZ ÖRÖMHÍR, HOGY AZ ÉRTÜNK MEGHALT ÉS FÖLTÁMADT KRISZTUS ÁLTAL VAN SZABADULÁS TESTNEK ÉS LÉLEKNEK NYOMORÚSÁGÁBÓL, ha egymást szeretjük és megsegítjük. A legfontosabb segítség a missziókért, missziós hivatásokért fölajánlott IMA, JÓCSELEKEDET, ÁLDOZAT, amit azoktól is elvár az Egyház, akik adományaikkal nem tudják segíteni.

A missziók ANYAGI TÁMOGATÁSÁNAK sokféle szükséglete és lehetősége van. Pl.

– egy HITOKTATÓ 4 évi kiképzése költségének vállalása;

– egy KISPAP évenkénti nevelési költségének vállalása (lelki örökbefogadás);

– egy GYERMEK évenkénti ellátási költségének vállalása (lelki örökbefogadás);

(pl. azok részéről, akiknek nincs gyermekük)

– egy KATEKUMEN (HITTANULÓ) 2 évi oktatási költségének vállalása;

– bármekkora összegű ADOMÁNY felajánlása;

– FŐTISZTELENDŐ ATYÁK részéről – főképp, ha rendszeresen 2-3 szentmisét is kell végezniük –, a missziók támogatására szolgáló intenciók vállalása stb.

A rászorulók iránti szolidaritásnak kiemelkedő példáját mutatta INDIA (!), ahol tavaly az előző évinél 10%-kal több adomány gyűlt össze. (I. SILUVAI ig.) Egy angol ügyvéd özvegye pedig milliós összeget juttatott férje utáni örökségéből a misszióknak. (MGR. J. CORCORAN ig.)

Egy-egy egyházi közösség missziós lelkülete és segítő szolidaritása azonban nemcsak külmissziók lelki-anyagi támogatását szolgálja. MAGÁNAK AZ ILLETŐ KÖZÖSSÉGNEK IS ÉRDEMES ISMERNI, HOGYAN ÉPÜLNEK, ÉLNEK, DOLGOZNAK MISSZIÓS EGYHÁZAK, mert mindebből SOKAT TANULHATNAK, hasznosíthatnak a saját megújulásuk érdekében. Ezért, amikor a PMM szervezetét létrehozzuk és fejlesztjük, A HELYI EGYHÁZNAK IS SEGÍTENI AKARUNK A MISSZIÓS TAPASZTALATOK ÉS MÓDSZEREK ÁTADÁSÁVAL, pl. munkatársak kiképzése, a hitoktatás stb. terén. Erre 1-2 példa: „Képzeljétek el: a püspök összehívja papjait. A buszt, amelyen együtt utazunk, baleset éri és mindnyájan meghalunk. Mi történik a pap nélkül maradt egyházzal? Az is meghal?!” – tette fel a kérdést a mexikói Samuel Ruiz García püspök, amikor ez év február 2-án 103 állandó diakónust szentelt föl és 53 diakónusságra készülő lelkipásztori kisegítőnek adott át szolgálati megbízást. Még e tragikus lehetőséggel is számolva a San Cristóbal egyházmegye nem kell, hogy féljen a meghalástól. Püspöke mottója: „Ami jó volt az ősegyházban, az hasznos lehet a mi korunkban is.”

Ezért főpásztorsága idején 60 papja és 116 szerzetesnővére munkájának segítségére 400 diakónust és közel 8000(!) hitoktatót képzett ki, akiknek szolgálatával a legeldugottabb helyen is biztosított a rendszeres vallási képzés és az istentisztelet. (MGR. J. MEJÍA ig.)

– Személyes emlékként említhetem: Argentínában elsoberbiói missziós állomásunkhoz 42 őserdei közösség tartozott. Ezeknek lelkipásztori ellátását a 2 páter és a 4 nővér munkáját segítve 2 bennszülött diakónus, valamint 52 katekéta és cooperador (lelkipásztori kisegítő) szolgálata tette lehetővé.

Az előadások, beszámolók után következett a ránk váró nehezebb feladat: AZ ADOMÁNYOK SZÉTOSZTÁSA a rászorulók között. Hiszen jóval nagyobb volt a kérelmek összege, mint ami rendelkezésünkre állott. A cameruni DOUALA érsekének kéréséről fél óráig vitáztunk, hogy kb. 5000 gyermek iskoláztatásához tudunk-e valami segélyt juttatni. Végül a Missziós Gyermekség főtitkárának javaslatára a 2 vaskos kötetben 1510 oldalon összegyűjtött ÖSSZES KÉRELMET ÚJBÓL ÁTÉRTÉKELTÜK. Ahol lehetségesnek láttuk – építkezés, renoválás – ott a már megítélt támogatást csökkentettük, hogy így VALAMI JUSSON MINDENHOVÁ, ahol élelmezésre, beteggondozásra vagy oktatásra fontosabb a segítség. A missziós papképzés főtitkára elcsukló hangon kért a Salamon-szigeteki szeminárium számára segítséget, ahol A PÜSPÖK MÁR 22 PAPNAK JELENTKEZŐ FIATALT KÉNYTELEN VOLT ELUTASÍTANI, mert a szükséges anyagiak híján nem tud róluk gondoskodni...


A SZENTATYA, akinek vendégeként értekezletünk napjaiban a Vatikánban laktunk, MÁJUS 11-én FOGADOTT BENNÜNKET. Néhány idézet beszédéből:

„A ti hivatásotok AZOK SZOLGÁLATÁRA SZENTELNI MAGATOKAT, AKIK MÉG NEM ISMERIK MEGVÁLTÓ URUNK NEVÉT, hogy megvallván és elfogadván Őt, ők is részesei lehessenek az üdvösségnek... Nektek kell MINDEN KERESZTÉNY LELKIISMERETÉT FÖLÉBRESZTENI Jézus megváltói küldetésének folytatására:’ Amint az Atya engem küldött. úgy küldelek én is titeket.’ (Jn 20,22)

Ezt a missziós felszólítást NE KÖTELESSÉGNEK, INKÁBB KITÜNTETÉSNEK TEKINTSÉTEK... A ti feladatotok – SZOROSAN EGYÜTTMŰKÖDVE FŐPÁSZTORAITOKKAL ISTEN NÉPE MISSZIÓS LELKÜLETÉNEK FÖLÉBRESZTÉSE ÉS FEJLESZTÉSE MINDEN EGYHÁZMEGYÉBEN ÉS PLÉBÁNIÁN, MINDEN EGYHÁZI KÖZÖSSÉGBEN ÉS INTÉZMÉNYBEN... Mindnyájan legyetek készséges eszközei a szeretet világméretű társadalma fölépítésének. Amikor titeket, tevékenységeteket és a veletek együttműködő kedves személyeket Máriának, az evangelizáció Vezércsillagának pártfogásába ajánlom, SZÍVBŐL ADOM APOSTOLI ÁLDÁSOMAT valamennyi kontinensen élő MINDNYÁJATOKRA.”

A MISSZIÓVAL KAPCSOLATOS LEVELEKET
ÉS ADOMÁNYOKAT AZ ALÁBBI CÍMRE VÁRJUK:

PÁPAI MISSZIÓS MŰVEK
P. Rostás Sándor SVD.
országos igazgató

1223 Budapest, Jókai M. u. 14.
Tel./Fax: 1/228 23 27; 1/227 89 63

 

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu