Uj Ember

2000. december
24-31.
LVI. évf. 52-53. (2735-36.)

A Születés temploma Betlehemben

Főoldal
Ünnep
A magyarság hite – szobrokban
Találkozás Varga Imre szobrászművésszel
Találkoztam az angyallal
Ünnep
Római karácsony
Ahol a karácsonyfa megszületett
Karácsony Tajvanban
Fórum
„Töltekezni – kiröpülni”
Képek Pálosszentkútról
Kárpátalja: nyomorúságban, de hitben (1.)
Egyre nagyobb hittel…
Beszélgetés Orbán Viktorral ünnepről, magyarságról, kereszténységről
Mozaik
„Karácson y van, száll az angyal”
A mókus karácsonya
Mákos beigli
Hálaadás
Lelkiség
Karácsonyi megkísértésünk
Nekem van testem
Karácsonyi hálaadás
Advent ideje, Szűzanya!
Lelkiség
Boldog emberek
Nyárfák
A Szent Család ünnepe
Tíz mondat a harangszóról
A hét liturgiája C-év
Katolikus szemmel
Karácsony: kihívás és küldetés
Gyermekszívvel ünnepelni
Karácsonyi ének
Tájba írt történelem
Katolikus szemmel
Millenniumi gondolatok
Ó, édes Jézus, hozzám szállj!
Jegyzetlap
Lelki ismeret
Ezredvégi karácsony
Betlehemi álmok
Család
Miért nehéz ma serdülőnek lenni?
A bársonyruha
Pár-beszéd
Lehet segíteni a családokon
Beszélgetés Lábady Tamással
Egy (erős) asszony dicsérete
Pápák, bíborosok, konklávék
Választások
Választók
Választottak
Világegyház
Jelek a XXI. század küszöbén
Ifjúság
A legszegényebbekhez jöttek
Teréz anya nővérei hazánkban
Gondola
Karácsonyi tanulság
Rejtvény
Fórum
Karácsony a mennyben
Az Olvasó írja
Fórum

Jubileumi évkönyv
Holland törvény az „aktív eutanáziáról“
Rejtvény
Kormánytámogatás árvízkárt szenvedett templomoknak
Karácsony a szigeten

 

Pápák, bíborosok, konklávék és konzisztóriumok

Választottak

A bíborosok maguk közül választják meg az új pápát. A XX. században hét bíborosból lett pápa. Közülük hárman velencei pátriárkai széket (X. Piusz, XXIII. János, I. János Pál), ketten a milánói érseki széket váltották fel Róma püspökének székével (XI. Piusz és VI. Pál).

XIII. Leó kilenc évtizedét az előző században élte le, a szociális igazságosság pápájaként vonult be a történelembe. A keresztény szellemiségű szakszervezetek és pártok ma is XIII. Leó Rerum novarum kezdetű enciklikáját tekintik tevékenységük kiindulópontjának. Tizennyolc szentet avatott és háromszáz egyházmegyét alapított, Skóciában a reformáció óta először püspököket nevezett ki, Kínában fejlesztette a katolikus missziót. Ő nyitotta meg a kutatók számára a vatikáni levéltárat, és alapította a vatikáni csillagvizsgálót.

A század szentté avatott pápája X. Piusz. Fő törekvése a krisztusi tanítás igazságának és teljességének megőrzése és hirdetése a modern kor eszmei zűrzavarában. Négy szentet avatott, tizenhat enciklikát jelentetett meg. Ő kezdeményezte az egyházjog kodifikálását; engedélyezte, hogy az olasz katolikusok részt vegyenek a parlamenti választásokon. Megnyilatkozásaiban állandóan arra biztatta a híveket, hogy gyakrabban, akár naponta járuljanak szentáldozáshoz.

XV. Benedek a béke pápája (1914-1922) volt. Fő törekvése a béke ügyének előmozdítása, és a háború okozta szenvedések enyhítése. Három szentet avatott, köztük Jeanne d’Arcot. Ő alapította meg a Keleti Egyházak Kongregációját és a Pápai Keleti Intézetet. Előkészítője volt a pápaság és az olasz állam későbbi megegyezésének.

XI. Piusz (1922-1939) nevéhez fűződik a Vatikán Városállam megalapítása. Az olasz fasizmus, a német nemzeti szocializmus, az antiszemitizmus és a szovjet kommunista előretörés ellen egyaránt küzdött. Harmincnégy szentet avatott, fellendítette az ázsiai missziós tevékenységet, szorgalmazta a bennszülött papság képzését, és igyekezett helybelieket kinevezni püspöknek.

XII. Piusz (1939-1958) pápasága az egyház és az emberiség értékeinek védelmében telt, a diktatúrák ellenében. A második világháború idején a nunciusokat, a püspököket és a klérust bátorította, hogy minden lehetséges módon védelmezzék az üldözötteket. A leghatározottabb formában elítélte a szovjet típusú kommunista rendszer térhódítását. Huszonnégy szentet kanonizált, katolikus püspöki kart állított fel Kínában és több afrikai országban.

Boldog XXIII. János (1958-1963) alatt a II. vatikáni zsinat összehívásával elkezdődött a katolikus egyház felkészülése az új évezredre. Tíz szentet és boldogot avatott. A keresztény egyházak közötti közeledés érdekében új vatikáni hivatalt hívott életre. Enciklikái közül a legnagyobb hatásúak a kereszténység és a társadalmi haladás, valamint a béke kérdésével foglalkoznak. Több ázsiai országban helyi püspöki kart állított fel.

VI. Pál (1963-1978) legnagyobb feladatának a zsinat folytatását és befejezését, valamint tanításának az egyház életébe való átültetését tartotta. A püspökök közötti kollegialitás erősítése érdekében támogatta a püspöki konferenciák felállítását, és létrehozta a püspöki szinódus intézményét. Tárgyalásokat kezdeményezett a kommunista országokkal a helyi egyházak mozgásszabadságának növelése érdekében. Enciklikáiban felszólította a gazdag nemzeteket a szegényebbek támogatására, megerősítette az egyház hagyományos előírásait a papi nőtlenség és a fogamzásgátlás kérdésében. Nyolcvannégy szentet kanonizált. Intézményes formát adott a nem keresztény vallásokkal folytatott dialógusnak. Több külföldi utazást tett, megreformálta és egyre „nemzetközibbé” tette a Római Kúria intézményeit.

I. János Pálnak rövid pápasága alatt nem volt ideje bíborosok kinevezésére és szentté avatásokra. Mindössze harminchárom napig állt az egyház élén. Szíve hamar felmondta a szolgálatot a pápára nehezedő hatalmas terhek alatt. Mindig mosolygott.

II. János Pál 1978 óta áll az egyház élén. Korszakos jelentőségű tevékenysége révén a pápaság ma jelenvalóbb a világban, mint a történelem folyamán bármikor. Immár több mint egymilliárd katolikus él a világon, s a pápa apostoli útjai során találkozott a Föld szinte valamennyi országában élő hívekkel. II. János Pál pápának sikerült globális jelenséggé, ugyanakkor valóban személyhez szólóvá tennie a katolikus egyház üzenetét az egész világon. Nemcsak utazásaival, de az általa szentté és boldoggá avatottak számával is megelőzte elődeit. Az emberi méltóság, az emberi jogok, a szociális elkötelezettség szószólójaként a Megváltó születésének kétezredik évfordulóján az egyetemes katolikus egyháznak olyan vezetője van, aki századunk valamennyi pápájának legértékesebb vonásait, törekvéseit ötvözi magában.

Wyszynski bíboros mondta honfitársa megválasztásakor, hogy ő fogja átvezetni Péter bárkáját, az egyházat a harmadik évezredbe. Ebben is igaza volt.

A krakkói érsek megválasztásával a pápaság – Achille Silvestrini bíboros szavaival – átlépte az Alpokat. Azóta egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a következő pápa afrikai vagy latin-amerikai legyen.

Szerdahelyi Csongor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu