Uj Ember

2000. december
24-31.
LVI. évf. 52-53. (2735-36.)

A Születés temploma Betlehemben

Főoldal
Ünnep
A magyarság hite – szobrokban
Találkozás Varga Imre szobrászművésszel
Találkoztam az angyallal
Ünnep
Római karácsony
Ahol a karácsonyfa megszületett
Karácsony Tajvanban
Fórum
„Töltekezni – kiröpülni”
Képek Pálosszentkútról
Kárpátalja: nyomorúságban, de hitben (1.)
Egyre nagyobb hittel…
Beszélgetés Orbán Viktorral ünnepről, magyarságról, kereszténységről
Mozaik
„Karácson y van, száll az angyal”
A mókus karácsonya
Mákos beigli
Hálaadás
Lelkiség
Karácsonyi megkísértésünk
Nekem van testem
Karácsonyi hálaadás
Advent ideje, Szűzanya!
Lelkiség
Boldog emberek
Nyárfák
A Szent Család ünnepe
Tíz mondat a harangszóról
A hét liturgiája C-év
Katolikus szemmel
Karácsony: kihívás és küldetés
Gyermekszívvel ünnepelni
Karácsonyi ének
Tájba írt történelem
Katolikus szemmel
Millenniumi gondolatok
Ó, édes Jézus, hozzám szállj!
Jegyzetlap
Lelki ismeret
Ezredvégi karácsony
Betlehemi álmok
Család
Miért nehéz ma serdülőnek lenni?
A bársonyruha
Pár-beszéd
Lehet segíteni a családokon
Beszélgetés Lábady Tamással
Egy (erős) asszony dicsérete
Pápák, bíborosok, konklávék
Választások
Választók
Választottak
Világegyház
Jelek a XXI. század küszöbén
Ifjúság
A legszegényebbekhez jöttek
Teréz anya nővérei hazánkban
Gondola
Karácsonyi tanulság
Rejtvény
Fórum
Karácsony a mennyben
Az Olvasó írja
Fórum

Jubileumi évkönyv
Holland törvény az „aktív eutanáziáról“
Rejtvény
Kormánytámogatás árvízkárt szenvedett templomoknak
Karácsony a szigeten

 

Ahol a karácsonyfa megszületett

A karácsonyvárás ünnepi hangulatát, izgalmát ott éltem át legutóbb, ahonnan a fenyőfaállítás és díszítés hagyománya ered: Elzászban, amelyet a Vogézek hegyvonulata és Nyugat-Európa nagy határfolyója, a Rajna övez, s ahol két kultúra, a német és a francia ötvöződik évszázadok óta.

Mintha egy mesebeli képeskönyv lapjait forgatnánk, ha a nagy múltú városban, Colmarban vagy a környező kisvárosokban advent idején járunk. A kicsi, de varázslatos Turckheimben, épp Luca-napi felvonulás van, hófehérbe öltözött kislányokkal, akik itt is, akárcsak az északi Svédországban, égő gyertyakoszorúval a fejükön vonulnak a girbe-görbe elzászi városban, Sélestat-ban állították fel 1521-ben az első karácsonyfát, és, a Paradicsom jelképeként – érett piros almákkal díszítették meg felszenteletlen ostyákkal.

Ez a szokás tartott évszázadokig, majd egyszer csak a XIX. század elején, rossz volt az almatermés, és akkor egy üveggyár munkásai, ötletesen, felfújt színes gömbökkel helyettesítették a gyümölcsöket, így született meg az azóta is jellegzetes, mindenütt elterjedt karácsonyfadísz.

Colmarban s Elzász ódon nevű városkáiban, falvaiban, ilyenkor mindent fenyő- és villanyfüzér díszít, a piros sapkás, köpenyes mikulások vagy télapók a házfalakon másznak, az erkélyekről mosolyognak ránk, a csupasz fák ágait is égő gömbök ragyogtatják, a hatalmas vöröses kőből épült gót templomok falára, tetőzetére, kőcsipkés homlokzatára változó, rózsás, aranyos, zöldes fény vetül, csillogó aranypapírba burkolják a bejáratokat, az oszlopokat, tányérnyi papírcsillagok virítanak a kirakatokban, a tereken sorba állított fenyőkön… ahogy a turistacsalogató plakátok, prospektusok hirdetik, itt valóban „a karácsonyi csillagok hazájában” járunk…

Az Unterlinden múzeumban gót szobrok, faragványok, kálváriák és a keresztrefeszítés képei – a legszebb Lucas Cranaché, a megvilágított templomhajó világhírű ékessége az Isenheimi oltár: Mathias Grünewald mohácsi vész előtti festményén a szenvedéstől meggyötört, nyúlt arcú Krisztus, holt-szürke, csontos testével függ, szürreálisan kifacsart, eltorzult karokkal, ujjakkal, dicsőségének, istenségének itt nincs magasztaló jele, olyan, mint egy kínhalálban kiszenvedett, kiöregedett apostol vagy vértanú. A halálra szánt, közülük való Emberfia.

A kereszt tövében Mária hófehérben, arca is sápadtan szép, lehunyt szemekkel, az őt támogató Keresztelő Szent Jánossal, míg mellette hever, földre rogyva, fátyolos, csigás haja omlásában, a bánatában is viruló, ifjúságát élő Mária Magdolna…

A város is maga a csoda: még sohasem láttam ilyen nagy területen egybefüggő, sértetlen, színesre festett polgár-palotákkal, fagerendás házakkal, egymásra rogyó emeletekkel tündöklő, ilyen egységes gót és reneszánsz óvárost. A székesegyház, amelynek neve itt Collégial, belülről kivilágítva, égbe nyúló fő- és mellékhajóival, hatalmas oszlopkötegeivel, halk egyházi zene szól, régi elzászi karácsonyi dallamok, körülötte a téren a szokásos vásári bódék, s a csupasz fák is színes gömbökkel, kék és arany masnikkal feldíszítve, telerakottan.

A Catherinette-ben, a Szent Katalin-rendi apácák egykori kolostorában gyerekeknek terítenek, csomagok is várják őket a nővérek ajándékai.

A Kaufhois középkori zengésű nevével régi kereskedő csarnok, amely most iparművészeti vásárnak, kiállításnak ad helyet, s ahol a betérőt egy pohár helyi muskotály-borral kínálják meg.

Csatornák partjain kószálunk; Colmar Elzász Velencéje, a ferencesek Saint-Mathieu templomában, a város harmadik legnagyobb gót egyházában nagyzenekari koncertet hallgatunk…

Még ugyanebben az ünnepi ragyogásban átrobogunk a tartomány gót nevű kisvárosain, Riquewihr éppolyan, mint Colmar, bástyafal mögött a XV-XVII. századi település, ez is favázas házaival, talpig dekorálva ezüstös-aranyló girlandokkal, a magánházakon is végigfutó villanyfüzérekkel, sziporkázó csillagokkal, gyertyákkal. Keyzersbergben hegyi folyó robog át a Vogézekből, itt a „karácsonyi angyalok” kiállítása látható, végül borkóstoló a vidék messze földön híres nedűiből az alig kimondható nevű Niedermarschkirch-ben, ahol a fiatal borász fogad nyájasan, kóstoltat meg erjedő és érett rizlingjeivel. Mintha Eger, Badacsony vagy Tokaj pincéiben járnánk, a fel-feltörő örömmel, gondolattal: politikai viták, huzavonák mögött, milyen régi, milyen egységes közös hazánk, ez az ezer-kétezer éves kultúrájával, hagyományaival mindannyiunkat nevelő-eltartó „vén Európa!”

Sediánszky János

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu