Uj Ember

2000. december
24-31.
LVI. évf. 52-53. (2735-36.)

A Születés temploma Betlehemben

Főoldal
Ünnep
A magyarság hite – szobrokban
Találkozás Varga Imre szobrászművésszel
Találkoztam az angyallal
Ünnep
Római karácsony
Ahol a karácsonyfa megszületett
Karácsony Tajvanban
Fórum
„Töltekezni – kiröpülni”
Képek Pálosszentkútról
Kárpátalja: nyomorúságban, de hitben (1.)
Egyre nagyobb hittel…
Beszélgetés Orbán Viktorral ünnepről, magyarságról, kereszténységről
Mozaik
„Karácson y van, száll az angyal”
A mókus karácsonya
Mákos beigli
Hálaadás
Lelkiség
Karácsonyi megkísértésünk
Nekem van testem
Karácsonyi hálaadás
Advent ideje, Szűzanya!
Lelkiség
Boldog emberek
Nyárfák
A Szent Család ünnepe
Tíz mondat a harangszóról
A hét liturgiája C-év
Katolikus szemmel
Karácsony: kihívás és küldetés
Gyermekszívvel ünnepelni
Karácsonyi ének
Tájba írt történelem
Katolikus szemmel
Millenniumi gondolatok
Ó, édes Jézus, hozzám szállj!
Jegyzetlap
Lelki ismeret
Ezredvégi karácsony
Betlehemi álmok
Család
Miért nehéz ma serdülőnek lenni?
A bársonyruha
Pár-beszéd
Lehet segíteni a családokon
Beszélgetés Lábady Tamással
Egy (erős) asszony dicsérete
Pápák, bíborosok, konklávék
Választások
Választók
Választottak
Világegyház
Jelek a XXI. század küszöbén
Ifjúság
A legszegényebbekhez jöttek
Teréz anya nővérei hazánkban
Gondola
Karácsonyi tanulság
Rejtvény
Fórum
Karácsony a mennyben
Az Olvasó írja
Fórum

Jubileumi évkönyv
Holland törvény az „aktív eutanáziáról“
Rejtvény
Kormánytámogatás árvízkárt szenvedett templomoknak
Karácsony a szigeten

 

Pápák, bíborosok, konklávék és konzisztóriumok

Választások

A huszadik században kilenc pápa követte egymást az egyház élén. A bíborosok nyolcszor gyűltek össze, hogy új pápát válasszanak. 1903-ban, mikor XIII. Leó 93 éves korában elhunyt, a bíborosi kollégiumnak 64 tagja volt, akik kettő kivételével jelen voltak a X. Piuszt megválasztó konklávén. Ő a század egyetlen szentté avatott pápája, aki megválasztását közvetve Bécsnek köszönheti, akkor ugyanis az osztrák császárnak még vétójoga volt, melyet a krakkói bíboros révén érvényesítettek a nagy esélyes, Rampolla bíborossal szemben. Ezen a konklávén Vaszary Kolos esztergomi érsek, korábbi pannonhalmi főapát is részt vett.

A következő konklávét 1914-ben tartották, amely magyar szempontból azért érdekes, mert ez az egyetlen pápaválasztás, amelyen két magyar bíboros is jelen volt. Csernoch János esztergomi érsek és Hornig Károly veszprémi püspök. Hazánkat egyébként hárman is képviselhették volna, hiszen akkor még élt Vaszary Kolos is, de betegsége miatt nem utazhatott Rómába. Ekkor választották meg XV. Benedek pápát. A résztvevő bíborosok száma 57 volt – nyolcan pedig hiányoztak.

A következő pápaválasztásra 1922-ben került sor. Ezen szintén Csernoch János hercegprímás képviselte a magyar egyházat. XI. Piusz lett az új pápa, aki 1939-ben hunyt el. A következő konklávén már Serédi Jusztinián mögött záródott be a Sixtus-kápolna ajtaja, és ekkor választották meg XII. Piusz pápát. E konklávén 62 bíboros volt jelen, de ketten betegségük miatt szobájukból voksoltak.

Mindszenty József hercegprímás 1946-tól viselte a bíbort, és két konklávén kellett volna részt vennie, de a kommunista hatalom ebben is megakadályozta. 1958-ban, a XXIII. Jánost megválasztó konklávé idején mindössze 53 fős volt a bíborosi kollégium. Ketten nem tudtak részt venni. Mindszentyn kívül a szabadságától szintén megfosztott horvát Stepinac bíboros hiányzott. VI. Pált 1963-ban már nyolcvan bíboros jelenlétében emelték Szent Péter székébe. Csak ketten hiányoztak, a magyar bíboroson kívül betegség miatt egy olasz.

1978-ban két konklávét tartottak. Lékai László prímás mindkettőn jelen volt. Mindkét konklávén 111-en vettek részt. Az elsőn, amikor I. János Pált megválasztották, betegség miatt hárman, II. János Pál megválasztásakor pedig ketten hiányoztak.

Vértanúk

A bíborosok bíborpiros öltözete arra emlékezteti az ebben a kiváltságban részesülteket, hogy az egyetemes egyház érdekében akár vérüket is kell áldozniuk. Erre századunkban is volt példa. Hatvan bíboros szenvedett üldöztetést (börtön, száműzetés, munkatábor stb.) a kommunizmus, a nácizmus és a különféle önkényuralmi rendszerek következtében, és hárman a szó szoros értelmébn vértanúk lettek. A spanyol Soldevilla bíboros 1923-ben merénylet áldozata lett. Az afrikai Brazzaville (Kongó) érsekét, Emile Miayendát 1977-ben elrabolták és halálra kínozták. Boldoggá avatási eljárása 1995-ben megkezdődött. A század harmadik meggyilkolt bíborosa a mexikói Ocampo Possadas bíboros, akivel 1993-ban golyósorozat végzett. A huszadik század bíborosai között van már oltárra emelt (Boldog Stepinac bíboros), és többük (köztük Mindszenty József) kanonizálása folyamatban van.

Szerdahelyi Csongor

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu