Uj Ember

2000. december
24-31.
LVI. évf. 52-53. (2735-36.)

A Születés temploma Betlehemben

Főoldal
Ünnep
A magyarság hite – szobrokban
Találkozás Varga Imre szobrászművésszel
Találkoztam az angyallal
Ünnep
Római karácsony
Ahol a karácsonyfa megszületett
Karácsony Tajvanban
Fórum
„Töltekezni – kiröpülni”
Képek Pálosszentkútról
Kárpátalja: nyomorúságban, de hitben (1.)
Egyre nagyobb hittel…
Beszélgetés Orbán Viktorral ünnepről, magyarságról, kereszténységről
Mozaik
„Karácson y van, száll az angyal”
A mókus karácsonya
Mákos beigli
Hálaadás
Lelkiség
Karácsonyi megkísértésünk
Nekem van testem
Karácsonyi hálaadás
Advent ideje, Szűzanya!
Lelkiség
Boldog emberek
Nyárfák
A Szent Család ünnepe
Tíz mondat a harangszóról
A hét liturgiája C-év
Katolikus szemmel
Karácsony: kihívás és küldetés
Gyermekszívvel ünnepelni
Karácsonyi ének
Tájba írt történelem
Katolikus szemmel
Millenniumi gondolatok
Ó, édes Jézus, hozzám szállj!
Jegyzetlap
Lelki ismeret
Ezredvégi karácsony
Betlehemi álmok
Család
Miért nehéz ma serdülőnek lenni?
A bársonyruha
Pár-beszéd
Lehet segíteni a családokon
Beszélgetés Lábady Tamással
Egy (erős) asszony dicsérete
Pápák, bíborosok, konklávék
Választások
Választók
Választottak
Világegyház
Jelek a XXI. század küszöbén
Ifjúság
A legszegényebbekhez jöttek
Teréz anya nővérei hazánkban
Gondola
Karácsonyi tanulság
Rejtvény
Fórum
Karácsony a mennyben
Az Olvasó írja
Fórum

Jubileumi évkönyv
Holland törvény az „aktív eutanáziáról“
Rejtvény
Kormánytámogatás árvízkárt szenvedett templomoknak
Karácsony a szigeten

 

Semjén Zsolt

Millenniumi gondolatok

„Boldog az a nép, amely tud ünnepelni”

Határozott szándékunk: ünnepeinket nem hagyjuk feledésbe merülni, hanem minden alkalmat megragadunk, hogy az egyetemes magyarságban tudatosítsuk: kegyelmi pillanatnak vagyunk részesei, amikor Krisztus születésének kétezredik és a magyar keresztény állam megszületésének ezredik évfordulóját egyszerre ünnepeljük.


Szent István a kereszténység örök
fundamentumára építette föl ezt az országot

A millennium őszinte megünneplésének értelme: erőt és hitet meríteni őseink példájából, valamint fölismerni múltunk tanulságait, hogy mindezek útravalóul szolgáljanak az elkövetkezendő századokban. Mert valóban „boldog az a nép, amely tud ünnepelni” (Zsolt 89,16). Egy létszámában kis népnek csak akkor van esélye a megmaradásra, ha minden egyes tagjában benne él a magyar történelem egésze, a magyar kultúra teljessége. Az a tudat, hogy érdemes ehhez a nemzethez tartozni, az a büszkeség, hogy a mi őseink nagyszerű dolgokat cselekedtek.

Ha végigtekintünk a történelem századain, egy arc rajzolódik ki előttünk: Szent István király arca. Neki köszönhetjük, hogy itt vagyunk, és magyarul beszélünk. Ő nem csupán a múltban, valamikor régen élt király, hanem jelenvaló valóság. Történelmünk során nemzetünk mindig akkor gazdagodott lelkiekben, szellemiekben és gazdaságilag is, amikor hűséges volt a szentistváni úthoz, és sorsa mindig akkor torkollott katasztrófába, amikor erről az útról akár jobbra, akár balra letért.

Szent István a kereszténység örök fundamentumára építette föl ezt az országot, mely három nagy pilléren nyugszik: kereszténység, európaiság, magyarság.

Kereszténység

Aki nem ismeri a Bibliát, a keresztény tradíciókat, az nem lehet európai. Földrajzi értelemben igen, de szellemileg nem, mert nem értheti Bach műveit, Dürer metszeteit, nem tud értelmezni egy Ady-verset. Erkölcsi megújulásunk a kereszténységre, tehát az európai kultúra és civilizáció alapjára épül.

Szent István államszervező zseni volt: vármegyéket állított föl, melyek a mai napig állnak, de ennél ő több volt. Szent István egyházszervező zseni volt: püspökségeket és templomhálózatot szervezett, melyek mind a mai napig állnak, de ennél ő több volt.

Szent István diplomáciai zseni volt: zarándokházakat épített a kor politikai, szellemi, kulturális, spirituális metszéspontjaiban, Rómában, Jeruzsálemben, Konstantinápolyban, de ő ennél is több volt. Szent István teológiai zseni is volt: fölismerte, hogy a magyar állam önmagában nem maradhat meg, csak ha keresztény magyar állam, és erre építette föl a magyar nemzet katedrálisát. Amikor pedig emberileg kilátástalan helyzetbe került Szent Imre herceg halála után, a Szűzanyának ajánlotta föl a magyar koronát. E mögött pedig nyilvánvalóan az a mély biblikus gondolat húzódott meg, hogy Isten a történelem ura.

Európaiság

A kereszténységhez kapcsolódik az európaiság, hiszen a kereszténység fölvételével kapcsolódtunk a keresztény Európa közösségéhez. Hol lennénk ezerszáz éve és Szent István óta ezer éve minden szellemi gyökerünkkel, ha nem Európában? És hol lenne Európa nélkülünk magyarok nélkül? Mi véreztünk a törökkel, a tatárral szemben, valamint a keleti pogányság más formációival szemben ezer esztendőn keresztül. A nyugatnak, a keresztény Európának ezer esztendőn át védőpajzs voltunk és önnön testünkkel védtük. Ennek okán nem a cselédlépcsőn kell bekullognunk az Európai Unióba, hanem történelmi munkánk révén kiérdemelt helyünket méltósággal elfoglalni.

Magyarság

Senki más nem adhatta a világirodalomnak Dosztojevszkijt, csak az oroszság, senki más nem adhatta a világ zeneirodalmának Wagnert, csak a németség, és senki nem adhatja az egyetemes emberiségnek Arany Jánost, Ady Endrét, Bartók Bélát, csak a magyarság. Ha mi eltűnünk a történelemből, akkor az egyetemes emberiség lesz örökre pótolhatatlanul szegényebb egy sajátos arccal, egy sajátos dallammal, Istennek egy gondolatával, azzal, amit magyarságnak nevezünk. Ezért nekünk, magyaroknak kötelességünk kultúránk megőrzése, kimunkálása és fölmutatása, mert ez az az ajándék, amit mi és csak mi adhatunk az egyetemes emberiségnek.

 

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu