Uj Ember

2002.12.22
LVIII. évf. 51-52 (2838-2839.)

Áldott szent karácsonyt és boldog új esztendőt kíván minden Kedves Olvasójának az Új Ember szerkesztősége!

Főoldal
Címlap
"Nagy örömet hirdetek nektek és az egész népnek"
Karácsony és újév között
Lelkiség
Az élet misztériuma
Homíliavázlat
Az eszköztelenség esélye
Szentírás-magyarázat
"Megtestesülésed titkát megismertük"
Élet és liturgia
Karácsonyi készülődés
A két hét liturgiája
B év
Lelkiség
A megpillantott üdvösség
Szentírás-magyarázat
Egy tematikus ünnep
Élet és liturgia
Az élet és szeretet bölcsője
Homíliavázlat
A Szeretetláng Mozgalom
Közösségek, lelkiségi mozgalmak
Altató
Kelemen Erzsébet
Katolikus szemmel
Az ítélettől a születésig
Apám üzenete
Az élet kultúrájáért!
Felelősek vagyunk gyermekeinkért, tanítványainkért
Hányféle az ünnep?
Sötét
(ezer gyors)
Arányok
Lapszél
Fórum
Ránk, magyarokra a csöndes méltóság jellemző
Beszélgetés Erdő Péter kinevezett érsek-prímással lelkipásztori tervről, tudományról, kultúráról, papokról, világiakról,
Ki a prímás?
Fórum
Csak a felkészültek mentek el
Istennel nem lehet játszani
Hit és segítő kéz
Találkozás Vecsei Miklóssal, a hajléktalanügy miniszteri biztosával
Fórum
Mivel mérhető a kereszt súlya?
Az ipolytölgyesi szeretetotthon
Élő egyház
Egyházi vezetők tárgyalása a köztársasági elnöknél
Munkacsoport a kormány és az egyházak képviselőiből
Templomszentelés Szikszón
VI. Életvédő Zarándoklat
Új hittankönyv-sorozat
Szentmise Antall József emlékére
Karácsonyra várva Wekerlén
Élő egyház
Európa keresztény gyökerei és Törökország
Karácsony a Kenyér Városában
Fórum
Karácsony a világban
Isten kicsi disznaja, akit báránynak mondunk...
Mikor van ünnep a misszionáriusnak?
Tudod-e a magyar miatyánkot?
Ünnep
Muzsikától zengő karácsony
Koloss István orgonaművész az ünnep zenéjéről
Karácsony jelentése
Ünnep idején...
Elfelejtett népszokás: a kántálás
Párbeszéd
Az agykutató kihívása és a Cili-torta
Beszélgetés Vizi E. Szilveszterrel, az MTA elnökével tudományról és karácsonyról
Képzelt karácsony 2002
Jászol és kereszt
Fórum
Az életválságok ajándéka
Hézser Gábor pasztorálpszichológus a családok belső fejlődéséről
A karácsonyfás ember
Keresztény család a változó világban
Veszprémi lelkinap és tanúságtétel
Fórum
Porcelánfej és a dédunokák
Mária néni karácsonyi babái
A szeretet mozaikjai
Karácsony előtti vendégségben Gallaiéknál
Fájdalmak - az életért
A szülés misztériumáról
Mozaik
Betlehemi jászolkiállítás a Várban
Kerámiaműhely Kismaroson
Karácsonyi ünnepség a Patronában
Adventi est Simon Andrással
Betlehemi láng
Ünnep
Angyalok és pásztorok
Látlak, Uram!
Fórum
A jó hír az első
Hamarosan a fél ország nézheti a Hír TV műsorát
Tíz év a magyarság és a kultúra szolgálatában
A Duna Televízió születésnapjára
KDNP kontra KDNP
Túl a politikai otthontalanságon?
Párbeszéd
Esélyek és aggodalmak
Beszélgetés Csáky Pál szlovákiai magyar miniszterelnök-helyettessel
Ifjúság
Isten, a hajléktalan
Találkozó Párizsban
2002. december 28-2003. január 1.
Gospel mise
Krakkói jegyzetek
Védtelen Védelmező
Karácsonyi kérdés
"Megvetett volt, utolsó az emberek között..."
Fórum
A kereszténység és a magyarság tetterejével...
Simándy Józsefről
Az asszony, aki a hegyekből jött
Ötvenéves ajándék
Az Ige testté lett tőled
Fórum
A 2002-es esztendő krónikája
Előzetes a 2003-as esztendő fontosabb eseményeiből
Fórum
Rejtvényzuhatag
Karácsonyi totó
Mozaik
Jézus az ég oltárán
Télen virágzó kamélia
A mókus karácsonya
Fiú születik
Az Astra bábegyüttes műsoráról
Emlékharang
Élő betlehem

 

Az életválságok ajándéka

Hézser Gábor pasztorálpszichológus a családok belső fejlődéséről


Időről időre mindannyiunk életében válságok jelennek meg, de tévedés volna azt gondolni, hogy azok minden esetben valamilyen betegséget, működési zavart jeleznek. Vannak "természetes krízisek", amelyek egyszerűen járnak nekünk, felbukkanásuk annak jele, hogy teljes életet élünk. Általuk jelentősen gazdagodhat személyiségünk és hitünk is. A közös életükben megjelenő természetes krízisek során a házastársak és a családok is előrelépnek: azt élik át, amit mindenkinek meg kell tapasztalnia. E válságokról, kezelésükről és hatásukról beszélt szakmai tapasztalatai alapján Hézser Gábor református lelkész, családterapeuta, a betheli (Németország) teológiai főiskola szupervizora, illetve a debreceni református egyetem tanára december 10-én, a Bojtár Műhely által rendezett délután keretében.

Sok feltételezés, megfigyelés született az idők folyamán a családdal kapcsolatban - mondja a neves pasztorálpszichológus -, de nagyon keveset tudunk e közösségről, így egy családgondozó részéről komoly elővigyázatlanság, ha egy jelenséggel, élethelyzettel kapcsolatban kereken kijelenti, hogy ezígy van. A segítőnek minden esetben azt a kérdést kell feltennie, hogy vajon mi az az egzisztenciális téma, amelyet egy krízis felvet egy házaspár vagy a család életében.

Amikor egy fiatal pár öszszeházasodik, közös életük kezdetén számos új feladat előtt találják magukat. Ezek egyike, hogy egyeztetniük kell az őket "kibocsátó" két család hagyományait, nagyon mélyen beléjük ivódott normáikat, amelyek egészen apró, jelentéktelennek tűnő dolgokban is megnyilvánulhatnak, de semmiképp sem szabad lebecsülni ezeket. Naivság lenne azt gondolni, hogy ez az egyeztetés megoldható oly módon, hogy az egyik fél azt mondja: "Minden úgy lesz, ahogyan nálatok volt." Hiszen mindez nem a verbális kinyilatkoztatások vagy a racionális döntések szintjén zajlik. Talán az összeszokási időszak elviseléséhez, "túléléséhez" is szükség van a szerelemre - mondja Hézser Gábor -, hogy a fiatalok ezt az átmenetet meg tudják valósítani. Erre az "átállásra" is nagyon alkalmas a jegyesség hagyományos formája.

Egyes családdal foglalkozó szakemberek szerint a "hármas létforma" a legtermészetesebb, illetve legősibb emberi kapcsolatrendszer - biológiai meghatározottságunkhoz tartozik: gondoljunk az apa-anya-gyermek viszonyra. E "háromszögre" a fejlődés szempontjából nagy szükség van - mondja Hézser Gábor -, hiszen e kapcsolatformában mindig van egyvalaki, aki tanulhat, mivel szemlélő helyzetben van. Ez a tanuló állapot kiváló lehetőséget ad például arra, hogy a házaspár nem a megszokott, férj-feleség szerepben, hanem más - apai, illetve anyai - helyzetben is megismerje egymást. E hármason belül állandó mozgás figyelhető meg, amely új meg új (természetes) kríziseket eredményez. Például a második gyermek megszületésével megváltozik a családi hierarchia. Ugyanakkor az elsőszülöttség helyzete állandó, de a második gyermek korántsem biztos, hogy mindig "a legkisebb" marad. Szintén krízishelyzetet jelent az óvodakezdés ideje, amely a szülőkről való leválás, az "önálló élet" első, legjelentősebb lépcsőfoka, hiszen a gyermek ekkor lép ki először a családból. Ez az időszak különösen az anyák számára jelent nehéz feladatot.

A neves pasztorálpszichológus szerint az egyházak a nagy életfordulókon ugyan jelen vannak rítusaikkal, de ezek lelkigondozói jelentősége és szerepe nem igazán domborodik ki a hagyományos vallási gyakorlat során. A "nagy átmenetekhez" kötődő rituális alkalmak - a katolikus egyházban például a házasság, a keresztség szentsége vagy sajátos istentiszteleti formák - olyan lehetőségek, amelyek lelkigondozói szempontból is rendkívül fontosak, hiszen egy-egy életfordulón stabilizálják a család helyzetét. Például Németországban több helyen - említi Hézser Gábor - az iskolai Veni Sanctéhoz hasonlóan az óvodákban is rendeznek évkezdő istentiszteletet, amely az átlépés szimbolikus jelentőségét emeli ki, megkönnyítve a gyermek számára, hogy bánni tudjon leválási krízisével, félelmeivel. Hasonlóképp: mivel a jegyesoktatás sem az esküvőre, hanem a házasságra készít fel, fontos, hogy legalább egy évig folytatódjék a fiatal házasok lelkigondozói kísérése, amelybe a nagyszülőket is be kellene vonni, hiszen gyermekeik házassága az ő számukra gyász és búcsú is egyben, és e folyamatot segíteni kell.

Az emberi élet minden krízispontja egy-egy jelentős, egzisztenciális témát érint - mondja Hézser Gábor -, például a serdülőkor fő kérdése a szexualitás. Ez esetben a leglényegesebb, hogy a gyermek ne maradjon egyedül az őt foglalkoztató kérdésekkel, és különösen fontos, hogy szülei véleményével, gondolataival ne csak utasítások formájában találkozzék, hanem a nemiségről is beszélgessenek egymással. A szexualitás életépítő jellege, de például a nagyszülők halálával való szembesülésnek az élet elvesztésére mutató ténye mindenféle működési zavar nélkül is hatalmas feszültséget jelent a család számára, ilyenkor egyszerre "két irányban" kell élniük. Ez is a válság tudatos kezelését szorgalmazza.

A szülők házassági kríziseivel és a gyermekekkel való beszélgetéssel kapcsolatban a családterapeuta szakember tapasztalatai nyomán az is kiderült az előadásból, hogy nagyon rossz az a sok helyütt ma is élő szokás, amelyet a következő mondás fémjelez: "A gyerek előtt egy szót se!" Az ilyen viselkedés a gyermek szemében misztifikálja a helyzetet, kénytelen a fantáziájában kiegészíteni, vajon mi történik körülötte, és ez nemegyszer sokkal félelmetesebb lehet, mint a valóság. Ha a szülők - az ő szintjén - közlik vele gondjaikat, átláthatóvá teszik számára, mit tesznek az életükben megjelenő válsággal, az a gyermek egész életére nézve építő hatású lehet: hiszen megtapasztalhatja, hogy a krízisbe nem kell belehalnia. A szülők eszközt adnak a kezébe, ha elmondják neki: most sebezhetőek, ezért óvatosak, időre van szükségük, eljárnak beszélgetni a lelkipásztorhoz... A gyermek így egyszerű, számára felfogható módon betekintést nyer szülei "eszköztárába", és tapasztalatait, kapott tudását magával viheti későbbi életébe.

Amikor az utolsó gyermek is elhagyja a szülői házat, a családi közösség addigi formájában felbomlik: meg kell fogalmazni, hogy ezután mit jelent a család összetartozása. A másik, nehezebb feladat férj és feleség "új szerződéskötése", hiszen szülőpárból ismét házaspárrá kell alakulniuk. Ez a krízis egy új életszerkezet kialakítását sürgeti. Nagy segítség a férj és a feleség számára, ha egykori párválasztásuk alapjaira tudják építeni házasságuk új emeletét. Ha annak idején kevés energiát fordítottak egymás megismerésére, kapcsolatuk mélyítésére, akkor ennek újra felmerülő feladata jóval nehezebb lesz számukra. Ebben az életszakaszban, ha már nagyszülővé válnak, és nem sikerül megkötniük az új házassági szerződést, túlzottá, aránytalanná válhat nagyszülői szerepük. Gyermekeiket is megterhelhetik azzal, ha saját életükben nem találják a helyüket.

A házaspár számára nyugdíjazásuk, majd egyikük számára társa halála jelenti az újabb természetes krízist, amely visszavezet a házasság és a család kialakulását megelőző életállapotba. Hézser Gábor szavai a gyógyító lelkigondozás tapasztalataira épülve megerősítik azt a felismerést, mely szerint a gyermek-, a serdülő- és az ifjúkor, majd a pálya- és párválasztással kezdődő felnőtt élet ciklikus fejlődése akkor lehet teljes, ha szembe tudunk nézni az egyes szakaszokban megjelenő válságokkal, és azok növekedésünket serkentő erejét hétköznapjainkban kamatoztatni tudjuk.

Szigeti László

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu