Uj Ember

2002.12.22
LVIII. évf. 51-52 (2838-2839.)

Áldott szent karácsonyt és boldog új esztendőt kíván minden Kedves Olvasójának az Új Ember szerkesztősége!

Főoldal
Címlap
"Nagy örömet hirdetek nektek és az egész népnek"
Karácsony és újév között
Lelkiség
Az élet misztériuma
Homíliavázlat
Az eszköztelenség esélye
Szentírás-magyarázat
"Megtestesülésed titkát megismertük"
Élet és liturgia
Karácsonyi készülődés
A két hét liturgiája
B év
Lelkiség
A megpillantott üdvösség
Szentírás-magyarázat
Egy tematikus ünnep
Élet és liturgia
Az élet és szeretet bölcsője
Homíliavázlat
A Szeretetláng Mozgalom
Közösségek, lelkiségi mozgalmak
Altató
Kelemen Erzsébet
Katolikus szemmel
Az ítélettől a születésig
Apám üzenete
Az élet kultúrájáért!
Felelősek vagyunk gyermekeinkért, tanítványainkért
Hányféle az ünnep?
Sötét
(ezer gyors)
Arányok
Lapszél
Fórum
Ránk, magyarokra a csöndes méltóság jellemző
Beszélgetés Erdő Péter kinevezett érsek-prímással lelkipásztori tervről, tudományról, kultúráról, papokról, világiakról,
Ki a prímás?
Fórum
Csak a felkészültek mentek el
Istennel nem lehet játszani
Hit és segítő kéz
Találkozás Vecsei Miklóssal, a hajléktalanügy miniszteri biztosával
Fórum
Mivel mérhető a kereszt súlya?
Az ipolytölgyesi szeretetotthon
Élő egyház
Egyházi vezetők tárgyalása a köztársasági elnöknél
Munkacsoport a kormány és az egyházak képviselőiből
Templomszentelés Szikszón
VI. Életvédő Zarándoklat
Új hittankönyv-sorozat
Szentmise Antall József emlékére
Karácsonyra várva Wekerlén
Élő egyház
Európa keresztény gyökerei és Törökország
Karácsony a Kenyér Városában
Fórum
Karácsony a világban
Isten kicsi disznaja, akit báránynak mondunk...
Mikor van ünnep a misszionáriusnak?
Tudod-e a magyar miatyánkot?
Ünnep
Muzsikától zengő karácsony
Koloss István orgonaművész az ünnep zenéjéről
Karácsony jelentése
Ünnep idején...
Elfelejtett népszokás: a kántálás
Párbeszéd
Az agykutató kihívása és a Cili-torta
Beszélgetés Vizi E. Szilveszterrel, az MTA elnökével tudományról és karácsonyról
Képzelt karácsony 2002
Jászol és kereszt
Fórum
Az életválságok ajándéka
Hézser Gábor pasztorálpszichológus a családok belső fejlődéséről
A karácsonyfás ember
Keresztény család a változó világban
Veszprémi lelkinap és tanúságtétel
Fórum
Porcelánfej és a dédunokák
Mária néni karácsonyi babái
A szeretet mozaikjai
Karácsony előtti vendégségben Gallaiéknál
Fájdalmak - az életért
A szülés misztériumáról
Mozaik
Betlehemi jászolkiállítás a Várban
Kerámiaműhely Kismaroson
Karácsonyi ünnepség a Patronában
Adventi est Simon Andrással
Betlehemi láng
Ünnep
Angyalok és pásztorok
Látlak, Uram!
Fórum
A jó hír az első
Hamarosan a fél ország nézheti a Hír TV műsorát
Tíz év a magyarság és a kultúra szolgálatában
A Duna Televízió születésnapjára
KDNP kontra KDNP
Túl a politikai otthontalanságon?
Párbeszéd
Esélyek és aggodalmak
Beszélgetés Csáky Pál szlovákiai magyar miniszterelnök-helyettessel
Ifjúság
Isten, a hajléktalan
Találkozó Párizsban
2002. december 28-2003. január 1.
Gospel mise
Krakkói jegyzetek
Védtelen Védelmező
Karácsonyi kérdés
"Megvetett volt, utolsó az emberek között..."
Fórum
A kereszténység és a magyarság tetterejével...
Simándy Józsefről
Az asszony, aki a hegyekből jött
Ötvenéves ajándék
Az Ige testté lett tőled
Fórum
A 2002-es esztendő krónikája
Előzetes a 2003-as esztendő fontosabb eseményeiből
Fórum
Rejtvényzuhatag
Karácsonyi totó
Mozaik
Jézus az ég oltárán
Télen virágzó kamélia
A mókus karácsonya
Fiú születik
Az Astra bábegyüttes műsoráról
Emlékharang
Élő betlehem

 

Hit és segítő kéz

Találkozás Vecsei Miklóssal, a hajléktalanügy miniszteri biztosával

Miért lesz az ember hivatásos szociálpolitikus? Milyen utat járt be Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke, mielőtt a hajléktalanügy miniszteri biztosa lett? Mit tesz, mit tehet most, karácsony közeledtével a szegénygondozás szakembere, akinek íróasztal, számítógép, telefon, munkatársak és talán pénz is áll a rendelkezésére, hogy szervezzen, intézkedjék azokért, akik az élet egyik legfontosabb feltételének, a lakásnak is híján vannak? E kérdésekről beszélgetünk egy fagyos decemberi délutánon, amikor a tél már megszedte első áldozatait a hajléktalan emberek közül.


Vecsei Miklós Szőnyben született 1964-ben. Pályáját pedagógusként kezdte, később szociológiai, teológiai és mentálhigiénés képzettséget szerzett. Nős, ugyancsak szociálpolitikus feleségével hat gyermeket nevelnek. 1990-től, tanári munkája mellett, önkéntesként a Magyar Máltai Szeretetszolgálat budapesti vezetője, 2002 májusa óta már főállásban, ügyvezető alelnöke. November közepén nevezte ki az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter a hajléktalanok ügyének miniszteri biztosává.

A szakemberek huszonöt-harmincezerre becsülik a hajléktalanok számát, akik közül nagy hidegben sokan életveszélybe kerülnek - mondja Vecsei Miklós. Úgy véli, akkor csökkenhet az áldozatok száma, ha kevesebb hajléktalan lesz az utcán. Ez pedig nem csak pénz és szervezés kérdése. Bár a szakma a hajléktalanellátásra fordítható pénzkeret valamelyes emelésére kapott ígéretet, új program, új intézmények, a szociális szféra új jogi szabályozása is elképzelhető, mindez azonban a gazdaság függvénye. A gazdaságfüggő szolidaritás viszont nem képes helyettesíteni a lélekből fakadó együttérzést. Vecsei Miklós - a rászorultak hivatalos gondozójaként és magánemberként a mai napig önkéntes, aki, ha teheti, most is leül egy hajléktalan ember mellé az aluljáróban, hogy érezze, mennyire kevés az, amit adni tud, másképpen: a legtöbb, amit adhat, az idő, amit az elhagyottra szán - arról beszél, hogy a problémát gyökeresen megoldani sohasem lehet. A szállásnélküliek, az alkoholbetegek mindig előttünk lesznek mint jelek, s a szociálpolitikai intézkedések mellett ki-ki saját magában is keresheti a lehetséges megoldást.

* * *

Vecsei Miklós számára a Zugligetben kezdődtek a dolgok, Kozma Imre atyánál. Az ottani közösségben tanulták: kereszténységünk nem merülhet ki a hittanórákon való részvételben, hanem az élet minden területén meg kell jelennie. Szinte magától értetődően kezdtek járni a Baba utcai intézetbe, a vastüdőben szenvedőkhöz. Akkor még nem gondoltak intézményesülésre, ápolták a betegeket, később segélycsomagokat gyűjtöttek és raktak kamionokra. Így, szinte észrevétlenül nőttek bele egy szerveződésbe, amelyet Magyar Máltai Szeretetszolgálatként ismert meg nemcsak az ország, de a világ is.

* * *

Mit gondoltam tíz-tizenhárom évvel ezelőtt szegénységről, hajléktalanságról? Hogyan próbáltam segíteni? S hogyan döbbentem meg, amikor igazán közel kerültem ehhez a problémához, hogyan jöttem rá, hogy sokkal mélyebb, összetettebb, mint gondoltam? Hogyan válhat a magabiztos ember, aki "én olyan jó vagyok, hogy még a rosszakon is segítek" módon gondolkodik, egy kicsit visszafogottabb, figyelő, tanuló segítővé? - teszi fel a kérdéseket Vecsei Miklós saját magának. A legtöbben átéltük már a mély szakadékba zuhanás élményét - kezdi mindjárt a választ is -, s a segítő kézre való hiábavaló várakozás reménytelenségét. Amikor csak kapálódzik az ember, várja a segítséget, de nem jön. Aztán egyszer csak megjelenik egy kéz, és kihúz a szakadékból. Aki átélte az önmaga és mások előtti megszégyenültséget, aki tudja, hogy bármilyen erős is, mégsem saját magát húzta ki a mélységből, az valamennyire el tudja képzelni, hogy milyen, ha nincs sehol az a segítő kéz. Imre atya tanította: Ne csak arra törekedj, hogy tökéletes légy, az ember azáltal tökéletesedik, hogy szeret. Ne félj a bűnösségedtől, ne jajveszékelj, a szeretet által keresd a gyógyulást! Persze ettől még nem leszel tökéletes, legföljebb megértesz egy-két dolgot. Felfedezed annak a bizonyos kéznyújtásnak a jelentőségét.

* * *

Érdemes-e azon gondolkodnunk, hogyan került az utcára az a hajléktalan, hogy megérdemli-e egyáltalán a segítséget? Vecsei Miklós szerint nem kaphatunk választ ezekre a kérdésekre, csak ha már a nevén szólítjuk, néhányszor beszélgettünk vele. De általában olyankor merül föl ez a kérdés, ha az elesett ember méltatlanságát akarom bizonyítani. Ha azonban Jézusra figyelünk, láthatjuk, hogy ő nem kér semmit, mielőtt segít. Nem kérdezi, hogy "fiam, mikor voltál utoljára templomban, dolgoztál-e, figyeltél-e az iskolában?", hanem azt mondja: kelj föl, fogd az ágyadat és menj. Nem ígérteti meg már előre, hogy többet nem iszik, legfeljebb a már meggyógyítottnak mondja: többé ne vétkezz! Vecsei Miklós szerint ez a "jézusi modell" a szociális munkának, a keresztény segítésnek olyan alapmozzanata, amely nélkül nem érdemes belevágni.

* * *

Aki karácsony estéjén elhagyott, hajléktalan, az igazán az! Aki úgy rekesztődik ki a világból, hogy karácsonykor sincs mellette senki, az van végképp egyedül! Akár azért, mert elhagyták, akár azért, mert ő maga döntött így. Ha elfeledjük azt az értelmetlen kérdést - mondja Vecsei Miklós -, hogy hibásak-e vagy sem, mert erre úgysem kaphatunk választ, akkor kiderül, hogy a hajléktalanok száma nem olyan rettentően magas ahhoz képest, ahányan mi vagyunk. Mi, akiknek a velük kapcsolatos feladatunk talán nem is annyira reménytelen. Ugyanis nem kell mindenkinek szociális munkássá válnia, elég, ha megpróbáljuk a kidobott szemeteink között turkálóban, a templom lépcsőjén, az aluljáró mélyén rongyokba burkolózott emberben megsejteni a koldus Lázárt, akit Jézus állított elénk.

Szikora József

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu