Uj Ember

2001.07.01
LVII. évf. 26. (2761.)

Péterfillér-gyűjtés Valamennyiünknek megvan a saját keresztünk, de mindig vannak, akiknek még súlyosabb a terhük. A pápa elkötelezte magát a szegények támogatására, és meghív minket is, hogy részt vegyünk ebben a szolgálatban. A július elsejei perselyadományainkkal mi is a világ legelesettebbjeit segíthetjük. Július 1-jén minden magyar templomban erre a célra adakozhatunk.

Főoldal
Címlap
Kilencvennegyedik, mégis első
"Az ember nem lett szabadabb, mert megtagadta Istent" - mondta a pápa Ukrajnában
Új teológiai doktorok
Aranydiploma
103. év-lépés Isten felé...
Lelkiség
Antal, a cremonai
Választott tájak, választott emberek
Ne késlekedj!
Az ókeresztény egyház liturgiája
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
A feltétlen lelki parancs
Infománia
LELKI ISMERET
Jelenpor
Legszebb szavaink
Élő egyház
Isten ügyének katonája
Újratemették a váci börtönben meghalt papot
Plébániai családreferens-képzés
Videostúdiósok tanulmányi napja
Szent László, az irányfény
Kalandra fel
Vezetőképző középiskolásoknak
Hibaigazítás
Élő egyház
Pápai érdekességek (XVII.)
A hajóhad fővezére
Mit jelent nekem a kereszténység?
Fórum
Falatkák Helsinkiből
"Nyisd meg, Uram, szent ajtódat..."
Életmű sugalmában
Könyvespolcunkról
Az Olvasó írja
Elsőáldozás
Fórum
A passaui Madonna oltalmában
A magyar-bajor kapcsolatok ezer esztendeje
Európai keresztény kultúra
Sokféleség - és zavarok
Fórum
Egy "derűs remete"
Rédei József kitüntetése
Vallás és kultúra háza épül
Herceghalom
Fórum
Az első keresztény nemzet
1700 éves az örmény egyház
XI. Piusz pápa missziós reformjai
Hitből sarjadt kultúra
Ifjúság
Csak barátság vagy laza párkapcsolat?
"Szeretem az embereket"
Ausztriából és Párizsból is eljöttek a gyémántmisére
ÚJ HANG
A Tornyokról
Kultúra
Doborjánban
Honnét van ez a szép falunév?
Genfi magyar példa
Egy új műfaj fölfedezése
Magyar író francia kitüntetése
Esti köd
Fohász a sivatagban
Fórum
"Maga az Isten, aki hív és választ"
Pap- és diakónusszentelés Vácott
Megfontolások az elváltakról 5.
Kegyelmi ítélet
A lelkiismeret embere
Száz éve született Domokos Pál Péter
Magyar Patrisztikai Társaság
Lapszemle
Evangélikus Élet, június 17.
Rejtvény
Mozaik
Kedves Atyám!
Levél egy pap barátomnak
"Futva járom utadat"
PAPI JELMONDAT
Kolostorkertek
Derűs lélekkel
Száz év ragyogás
Róma legmagasabban lévő boltja

 

Doborjánban

Honnét van ez a szép falunév?

Amikor kiskamaszként megtudtam, hogy Liszt Ferenc 1811. október 22-én egy Doborján nevű kisközségben született, azonmód szinte dúdolgatni kezdtem: Do-bor-ján, Do-bor-ján... Talán úgy is illett, hiszen zeneszerzőt adott nekünk az a földszintes falusi hajlék, ott, nem is olyan messze Soprontól.


Liszt Ferenc szülőháza

Ez az én ringató rácsodálkozásom a falu nevére körülbelül akkor történt, amikor egy magyar filmben, döbbenetesen hiteles maszkban, Táray Ferenc, a Nemzeti Színház művésze játszotta el az ősz hajú Liszt Ferencet, s elragadott, hogy a színész mennyire hasonlít a nagy magyar zeneszerző öregkori fényképeihez.

Egyszer el kellene mennem Doborjánba! - ábrándoztam el. Vajon mit jelent ez a név? Egyáltalán: valaminek a neve? Lehetséges, hogy valamilyen virágé? Akkor még, tizenéves korom első felében legföljebb azt ismertem Liszt Ferenctől, hogy - Szerelmi álmok (az említett film is ezt a címet viselte), meg talán a Ha álmom mély kezdetű dalt hallottam a rádióban.

Két-három évvel később, már a kor népszerű színházi hetilapját böngészve, fölfedeztem: a Magyar Királyi Operaház - színpadi formában, jelenetezve, "szcenírozva" mutatta be a Krisztus-oratóriumot, s a lap egyik fotójáról Palló Imre barokk-elképzelésű Krisztus-arca nézett rám. A nagyszerű baritonista énekelte az oratórium főszólamát.

El kellene utaznom Doborjánba! Hogy megnézzem a házat, ahonnét a zeneszerző és zongoraművész-lángelme elindult; ahonnét az édesapja, Liszt Ádám, Esterházy Miklós herceg tiszttartója elvitte a kilencéves kisfiút a közeli nagyvárosba, Sopronba, hogy a gyermek elkápráztassa zongorázásával a közönséget...

Csak most jutottam el, hosszú-hosszú évtizedek után, az egykori Doborjánba, amelynek német neve: Raiding. (Volt, amikor Reidingnek írták.)

A délelőtti teljes csöndben, a harsogó napfényben, pompásan, szinte sugárzóan jelenik meg előttem a szülőház, a régóta emlékhely, múzeum, Liszt-rajongó zarándokok célpontja!

Kétkéményes, földszintes hajlék, s ha jól látom: zsindelytető van odafönn, de legalábbis annak látszik. Lehet, hogy szalmából volt a szülőház teteje, amikor a komponista világra jött?

Odabent: a beépített, eredetileg nyitott "gang"; a középső nagyobb szobából jobbra és balra nyílik egy-egy kisebb. Nem, nincs itt semmi visszastilizálás! Nem igyekeztek helyreállítani az épületet a XIX. század eleji alakjában. Ez itt, ma, és már régóta: kiállítás, múzeum. Esterházy Pál herceg özvegye, Ottrubay Melinda, a Magyar Királyi Operaház hajdani primabalerina assolutája (az egyetlen ilyen megtisztelő rangú a magyar táncművészet XX. századi históriájában) rajta tartja ma is gondoskodó pillantását...

Láthatatlan hangszóróból, halkan zene szól, a mester muzsikája, éppen a Krisztus-oratórium egy részlete. Ez a lélekemelő, nagy zene 1862 óta hangzik föl mindenütt a világon, áhítatot, megnyugvást ébresztve az emberi szívekben.

Itt van az egykori doborjáni-raidingi templomi orgona; és itt az a húszfilléres magyar bélyeg a zeneköltő arcképével, amelyet a harmincas és negyvenes években leveleinkre ragaszthattunk.

Itt van a medence, amelyben Lisztet megkeresztelték, és a mester halotti maszkja.

Itt van Barabás Miklós 1846-ban készült, a harmincöt éves komponistát ábrázoló olajfestményének színes fénykép-reprodukciója, s a közelben Mosonyi Mihály, Erkel Ferenc, Ábrányi Kornél portréja.

És mennyi-menynyi kotta! A Krisztus-oratórium partitúrája éppen úgy, mint a hangjegyeket valaha író jobb kéz művészi öntvénymása.

Schubert Szerenádjának két zongorára írt változata: fénymásolat Liszt kéziratáról...

Tárlókban, üvegszekrényben, a falakon függve: képek, kották, kéziratok! Istenem, napokra lenne szükség, hogy nyugodtan végigböngésszem őket.

Az egyik fotóreprodukción: Carolyne von Sayn-Wittgenstein abban a ruhában, amelyet a pápai kihallgatáson viselt 1861-ben.

Vízfestmény arról a kétemeletes weimari házról, amelyben a komponista és Carolyne 1848-tól 1861-ig lakott.

Fényképek a hetvenes és nyolcvanas évekből; Rómában készült az egyik, Bécsben a másik, Pesten, Schrecker fotószalonjában a harmadik: Liszt Ferenc - abbéként. Fénykép, amely 1881. április 7-én a szülőháza előtt készült, amikor a soproni zenebarátok emléktáblát helyeztek el az épületen; az ünneplők között ott az ősz hajú mester is. Itt van annak a Fantáziának a kottája, amelyet Mosonyi Mihály Szép Ilonka című operájának dallamaira írt; Pesten Rózsavölgyi jelentette meg.

És itt van az 1936-ban kibocsátott Liszt Ferenc-kétpengős, az 1961-ben kiadott Liszt Ferenc-ötvenforintos...

Mindent végig kellene nézni még egyszer! De - fut az idő, vár a busz. Végül is tehát eljutottam ide; szeretnék még egyszer-kétszer visszajönni.

Doborján... ma sem tudom, mit jelent. De, ugye, úgy hangzik, mintha egy Liszt-dal első szava volna?!

Dalos László

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@storage.hu