Uj Ember

2001.07.01
LVII. évf. 26. (2761.)

Péterfillér-gyűjtés Valamennyiünknek megvan a saját keresztünk, de mindig vannak, akiknek még súlyosabb a terhük. A pápa elkötelezte magát a szegények támogatására, és meghív minket is, hogy részt vegyünk ebben a szolgálatban. A július elsejei perselyadományainkkal mi is a világ legelesettebbjeit segíthetjük. Július 1-jén minden magyar templomban erre a célra adakozhatunk.

Főoldal
Címlap
Kilencvennegyedik, mégis első
"Az ember nem lett szabadabb, mert megtagadta Istent" - mondta a pápa Ukrajnában
Új teológiai doktorok
Aranydiploma
103. év-lépés Isten felé...
Lelkiség
Antal, a cremonai
Választott tájak, választott emberek
Ne késlekedj!
Az ókeresztény egyház liturgiája
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
A feltétlen lelki parancs
Infománia
LELKI ISMERET
Jelenpor
Legszebb szavaink
Élő egyház
Isten ügyének katonája
Újratemették a váci börtönben meghalt papot
Plébániai családreferens-képzés
Videostúdiósok tanulmányi napja
Szent László, az irányfény
Kalandra fel
Vezetőképző középiskolásoknak
Hibaigazítás
Élő egyház
Pápai érdekességek (XVII.)
A hajóhad fővezére
Mit jelent nekem a kereszténység?
Fórum
Falatkák Helsinkiből
"Nyisd meg, Uram, szent ajtódat..."
Életmű sugalmában
Könyvespolcunkról
Az Olvasó írja
Elsőáldozás
Fórum
A passaui Madonna oltalmában
A magyar-bajor kapcsolatok ezer esztendeje
Európai keresztény kultúra
Sokféleség - és zavarok
Fórum
Egy "derűs remete"
Rédei József kitüntetése
Vallás és kultúra háza épül
Herceghalom
Fórum
Az első keresztény nemzet
1700 éves az örmény egyház
XI. Piusz pápa missziós reformjai
Hitből sarjadt kultúra
Ifjúság
Csak barátság vagy laza párkapcsolat?
"Szeretem az embereket"
Ausztriából és Párizsból is eljöttek a gyémántmisére
ÚJ HANG
A Tornyokról
Kultúra
Doborjánban
Honnét van ez a szép falunév?
Genfi magyar példa
Egy új műfaj fölfedezése
Magyar író francia kitüntetése
Esti köd
Fohász a sivatagban
Fórum
"Maga az Isten, aki hív és választ"
Pap- és diakónusszentelés Vácott
Megfontolások az elváltakról 5.
Kegyelmi ítélet
A lelkiismeret embere
Száz éve született Domokos Pál Péter
Magyar Patrisztikai Társaság
Lapszemle
Evangélikus Élet, június 17.
Rejtvény
Mozaik
Kedves Atyám!
Levél egy pap barátomnak
"Futva járom utadat"
PAPI JELMONDAT
Kolostorkertek
Derűs lélekkel
Száz év ragyogás
Róma legmagasabban lévő boltja

 

Czakó Gábor

Jelenpor

A Válasz ökológiai tanácskozásán Szabó Erik, külföldön élő hazánkfia javasolta, hogy ne csak a vizeket, a levegőt, a lényeket védjük. Tartsunk csend-napot. Csöndtüntetést, melyen nem hangzanának el szónoklatok, nem szólna zenekar, nem kiabálnának alkalmi rigmusokat a résztvevők. Legföljebb egy folyamodványt nyújtanának át a hatóságoknak, természetesen szó nélkül, benne azzal a követeléssel, hogy miként jogunk van a tiszta levegőhöz, ivóvízhez - ha egyáltalán létezik jog az egészséges környezethez -, ugyanúgy jogunk kell, hogy legyen a csöndhöz, hogy ne bőgjenek a motorok, hallgassanak el a köztéri zajongók, a piaci árusok kapcsolják le magnóikat. Hogy e csönd-perceken kívül is vegyük halkabbra magunkat.

*

A csöndhöz azért van jogunk, indokolja Szabó úr, mert az embernek el kell vonulnia olykor önmagába, meditálnia kell, elmélkedni, ehhez pedig zajra nincs szükség.

*

Velünkjáró című kis könyvecskémet dedikálgattam a Szent István Társulat sátra előtt a könyvhéten. Megállt az asztalnál egy kalapos, sétálómagnós fiatalember. A fülhallgatók ideiglenesen a vállára vetve. Belelapozott a könyvbe, elolvasott pár sort, aztán gyorsan odavetette: "Remélem, tudja, hogy Jézus nem volt keresztény?" - Ledobta a könyvet, s elszaladt.

*

A legutóbbi taxisgyilkosságok után ismét vita kezdődött, hogy miként lehetne megóvni a sofőröket a rablóktól. Törhetetlen üvegfallal? Automata gázfúvókákkal? Jelzőkürttel, fénnyel? Vajon lehetséges, hogy valamely szakma tagjai külön védelmet és teljes biztonságot kapjanak egy bomladozó, késő-gazdaságkori társadalomban, ahol az anyagi érdek az értékrend csúcsára tolakodott? S immár nem csupán suttyomban garázdálkodik. Fényes nappal, a kormányok, filozófiák, nevelésügyi hatóságok, tömegmédiumok, haladó értelmiségiek beleegyezésével, ha éppen nem segédletével rombolja a népek szellemi, közösségi, vallási, családi, erkölcsi, jogi, nyelvi, esztétikai - bizony, esztétikai - s még számos egyéb, sőt, összes védelmi rendszereit.

*

A mennyiség sosem válik minőséggé. Minél inkább úrrá lesz, például egy embercsoporton a kvantitatív meghatározottság, annál többet veszít minőségéből - egyre silányabbá válik. Mondhatjuk persze, hogy tömeg, a csőcselék, a szétbomlott tetem, az elporlott csont is minőség, s kétségtelen, ám ez csupán játék a szavakkal.

A minőség csak minőségtől származhat.

A kenyérszaporításban részt vevő tömeg, vagy ötezer férfi és a megszámlálatlan asszony és gyermek, éhes. Az éhség, mint az emberi természet kvantitatív megnyilatkozása nyilván előbb-utóbb arra kényszerítené őket, hogy ha megtalálnák a fiút az öt kenyérrel és a hét hallal, kirabolnák. A cipókat és a halakat szétmarcangolnák, egymás kezéből kimarnák, tépnék-zúznák-harapnák. Addig, míg az összes morzsát bele nem taposnák a földbe, s még éhesebbek nem maradnának, a gyomrukban haragvó űrt immár gyűlölet is keserítené: a másik négyezer-kilencszáz-kilencvenkilenc volt az oka, hogy a kevés étel is odalett.

Hogy Jézus a sokaság középpontjába áll, a halakat és a kenyereket megáldja, s szétosztja, a tömeggé válást megakadályozza. Szerkezetet ad a népnek, közösséget teremt.

Mi a közösség létrejöttének bizonyítéka? A tizenkét kosár maradék. A bőség. A közösség ismertetőjegye a bőség. Az emberi kapcsolat egyetlen bázisa a szeretet, amiről Pál írja, hogy nem fogy el soha: bármennyit használjuk, osztjuk, szórjuk. Nemcsak hogy nem fogy, hanem mindettől szaporodik. Akik bőkezűen, számolatlanul adják, azok egyre bővebben bírják, akárcsak azok is, akik kapják. A szeretet a létezésben a minőség. Az egyetlen minőség. Amikor a szeretet kiárad, akkor a társaság, az egybegyűltek, a sokaság nem tömeggé válik, hanem közösséggé. S ennek a változásnak azonnali és kézzelfogható bizonyítéka a bőség. Az öt árpacipóval és hét hallal jóllakik az ötezer férfi az aszszonyokkal és a gyermekekkel együtt, s tizenkét kosár étel marad utánuk. Több, mint amennyivel elkezdték a vacsorát.

*

Ahol a javak bőségben vannak, de szemétté válnak, miközben egyre többen és többen nélkülöznek. Az egyre kevesebbek egyre nagyobb dúskálása a Földön egyre többek szükségéhez vezet. Mi a megoldás? - kérdezik minduntalan. A válasz annyira egyszerű és annyira radikális, hogy kevesen merik vállalni. A világ politikai és gazdasági hatalmasai közül talán senki.

Melyikünk kezdi?

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@storage.hu