Uj Ember

2001.07.01
LVII. évf. 26. (2761.)

Péterfillér-gyűjtés Valamennyiünknek megvan a saját keresztünk, de mindig vannak, akiknek még súlyosabb a terhük. A pápa elkötelezte magát a szegények támogatására, és meghív minket is, hogy részt vegyünk ebben a szolgálatban. A július elsejei perselyadományainkkal mi is a világ legelesettebbjeit segíthetjük. Július 1-jén minden magyar templomban erre a célra adakozhatunk.

Főoldal
Címlap
Kilencvennegyedik, mégis első
"Az ember nem lett szabadabb, mert megtagadta Istent" - mondta a pápa Ukrajnában
Új teológiai doktorok
Aranydiploma
103. év-lépés Isten felé...
Lelkiség
Antal, a cremonai
Választott tájak, választott emberek
Ne késlekedj!
Az ókeresztény egyház liturgiája
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
A feltétlen lelki parancs
Infománia
LELKI ISMERET
Jelenpor
Legszebb szavaink
Élő egyház
Isten ügyének katonája
Újratemették a váci börtönben meghalt papot
Plébániai családreferens-képzés
Videostúdiósok tanulmányi napja
Szent László, az irányfény
Kalandra fel
Vezetőképző középiskolásoknak
Hibaigazítás
Élő egyház
Pápai érdekességek (XVII.)
A hajóhad fővezére
Mit jelent nekem a kereszténység?
Fórum
Falatkák Helsinkiből
"Nyisd meg, Uram, szent ajtódat..."
Életmű sugalmában
Könyvespolcunkról
Az Olvasó írja
Elsőáldozás
Fórum
A passaui Madonna oltalmában
A magyar-bajor kapcsolatok ezer esztendeje
Európai keresztény kultúra
Sokféleség - és zavarok
Fórum
Egy "derűs remete"
Rédei József kitüntetése
Vallás és kultúra háza épül
Herceghalom
Fórum
Az első keresztény nemzet
1700 éves az örmény egyház
XI. Piusz pápa missziós reformjai
Hitből sarjadt kultúra
Ifjúság
Csak barátság vagy laza párkapcsolat?
"Szeretem az embereket"
Ausztriából és Párizsból is eljöttek a gyémántmisére
ÚJ HANG
A Tornyokról
Kultúra
Doborjánban
Honnét van ez a szép falunév?
Genfi magyar példa
Egy új műfaj fölfedezése
Magyar író francia kitüntetése
Esti köd
Fohász a sivatagban
Fórum
"Maga az Isten, aki hív és választ"
Pap- és diakónusszentelés Vácott
Megfontolások az elváltakról 5.
Kegyelmi ítélet
A lelkiismeret embere
Száz éve született Domokos Pál Péter
Magyar Patrisztikai Társaság
Lapszemle
Evangélikus Élet, június 17.
Rejtvény
Mozaik
Kedves Atyám!
Levél egy pap barátomnak
"Futva járom utadat"
PAPI JELMONDAT
Kolostorkertek
Derűs lélekkel
Száz év ragyogás
Róma legmagasabban lévő boltja

 

Legszebb szavaink

Kosztolányi Dezső elég gyakran foglalkozott anyanyelvünk tisztogatásával. Tehette, egyike volt legszebben, legkifejezőbben fogalmazó íróinknak. Egyik kis jegyzetében játékosan is, komolyan is arról eszmélkedett, melyik a tíz legszebb magyar szó. Nemcsak a szavak jelentése, hanem hangzásuk alapján is válogatott, s végül a következőket sorolta föl: láng, gyöngy, anya, ősz, szűz, kard, csók, vér, szív, sír. Hozzátette, ez az önkényesen választott tíz szó éppúgy jellemzi a válogató ízlését, mint nyelvünket.

Nemes Nagy Ágnes később azzal egészítette ki ezt a kis gyűjteményt, hogy Kosztolányi óta sokat változott ízlésünk, nyelvszemléletünk, némelyik kedves szavát ma már aligha sorolnánk legkedvesebbjeink közé. Évről évre szoktunk lajstromokat készíteni, ezek is igazolják az ízlésváltozást. Némelykor hirtelen divatja támad egy szónak, aztán mintha elfelejtenénk. Az anya és a szív azonban változatlanul az elsők között van, és ez így jó. Régebben gyakran bukkant föl a szelíd, mára elenyészett, mintha senkinek sem jutna eszébe, hogy esetleg szelíden is lehetne élni.

Ezerféle dolog befolyásolhatja a szavainkhoz való viszonyunkat. Néhány évtizede ha azt hallottuk: liberalizmus, Széchenyi Istvánra vagy Eötvös Józsefre gondoltunk. És ma?... Ha halkan arról beszélgettünk, milyen kilátásai vannak az országnak, eszmélkedéseinkbe beleszőttük a reményt. Napjainkban szinte teljesen megváltozott az értelme.

A szelídséget azonban sajnálom. Ha a Szentírást forgatjuk, felbukkan a Hegyi beszédben. Pál apostol azt írja, hogy Jézus szelíd volt. Érdekes, hogy komoly lexikonokban, magyarázó jegyzetekben sem szerepel. Kikopott. Értékét veszítette. Nem kifizetődő szelídnek lenni. Még a legnagyobb költők egyikéről-másikáról is leírták (példaképp említeném József Attilát), hogy "szelíd humor" jellemezte jó néhány versét. Ismerős még egyáltalán ez a kifejezés? Vagy a szelídséggel a humort is elveszítettük? Hajlamos vagyok azt hinni, hogy igen. Amit ma humornak mondanak, legtöbbször ostoba vagy alpári elménckedés. Elképedve hallgatom, mire mondják, hogy humoros. A nézőnek, hallgatónak, olvasónak arcizma sem rándul, még szerencse, hogy a nevetőgépek kisegítik a vért izzadó humoristát.

Két évig felbukkant a halk melléknév. Ennek nyolc-tíz esztendeje. Elenyészett. Persze manapság nem szokás halkan, csendesen érvelni, még talán beszélgetni sem. Olyanok lettünk, mint Babits Jónása, aki úgy vélte teljesíthetni küldetését, hogy vérben forgó szemmel akkorát bődült, mintha bika tévedt volna a térre. Jónást még kinevették és csúffá tették. Ma a harsogás a legtermészetesebb. Senki sem mosolyog, ha dörgedelmeket hall. Még akkor sem, ha tudjuk, hogy mögöttük hatalmas űr tátong.

Ízlelgetem Kosztolányi kedves szavait. A kardot nem kedvelem, de Balassitól Petőfiig hatalmas hazafias hagyomány kel életre benne. Vajon mit szólna a költő e szó hallatán: gépfegyver? Netán: atombomba? És a megszentelt vér helyett a vér, az ártatlanok vére láttán...?

Ugyan mire gondolhatott, amikor a sírt választotta? A részvétre, amely akkor világjelenség volt az irodalomban, s az ő lírájában is magával ragadó megnyilvánulásait olvashatjuk? Arra a mozdulatra, ahogy letöröljük a szenvedők könnyeit? Vagy az a jelentése sejlett föl szívében, amely az elmúlást jelképezi, s amely mindnyájunkat magába fogad, amikor eggyé válunk az anyafölddel? Hiszen a cikk megírása után már alig három éve maradt...

A cikkben szó esik a jelentékeny francia költőről, Paul Valéryról is, aki mindig "emelkedett és kellemes" szavakkal élt. De szép kor lehetett!

Rónay László

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@storage.hu