Uj Ember

2001.07.01
LVII. évf. 26. (2761.)

Péterfillér-gyűjtés Valamennyiünknek megvan a saját keresztünk, de mindig vannak, akiknek még súlyosabb a terhük. A pápa elkötelezte magát a szegények támogatására, és meghív minket is, hogy részt vegyünk ebben a szolgálatban. A július elsejei perselyadományainkkal mi is a világ legelesettebbjeit segíthetjük. Július 1-jén minden magyar templomban erre a célra adakozhatunk.

Főoldal
Címlap
Kilencvennegyedik, mégis első
"Az ember nem lett szabadabb, mert megtagadta Istent" - mondta a pápa Ukrajnában
Új teológiai doktorok
Aranydiploma
103. év-lépés Isten felé...
Lelkiség
Antal, a cremonai
Választott tájak, választott emberek
Ne késlekedj!
Az ókeresztény egyház liturgiája
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
A feltétlen lelki parancs
Infománia
LELKI ISMERET
Jelenpor
Legszebb szavaink
Élő egyház
Isten ügyének katonája
Újratemették a váci börtönben meghalt papot
Plébániai családreferens-képzés
Videostúdiósok tanulmányi napja
Szent László, az irányfény
Kalandra fel
Vezetőképző középiskolásoknak
Hibaigazítás
Élő egyház
Pápai érdekességek (XVII.)
A hajóhad fővezére
Mit jelent nekem a kereszténység?
Fórum
Falatkák Helsinkiből
"Nyisd meg, Uram, szent ajtódat..."
Életmű sugalmában
Könyvespolcunkról
Az Olvasó írja
Elsőáldozás
Fórum
A passaui Madonna oltalmában
A magyar-bajor kapcsolatok ezer esztendeje
Európai keresztény kultúra
Sokféleség - és zavarok
Fórum
Egy "derűs remete"
Rédei József kitüntetése
Vallás és kultúra háza épül
Herceghalom
Fórum
Az első keresztény nemzet
1700 éves az örmény egyház
XI. Piusz pápa missziós reformjai
Hitből sarjadt kultúra
Ifjúság
Csak barátság vagy laza párkapcsolat?
"Szeretem az embereket"
Ausztriából és Párizsból is eljöttek a gyémántmisére
ÚJ HANG
A Tornyokról
Kultúra
Doborjánban
Honnét van ez a szép falunév?
Genfi magyar példa
Egy új műfaj fölfedezése
Magyar író francia kitüntetése
Esti köd
Fohász a sivatagban
Fórum
"Maga az Isten, aki hív és választ"
Pap- és diakónusszentelés Vácott
Megfontolások az elváltakról 5.
Kegyelmi ítélet
A lelkiismeret embere
Száz éve született Domokos Pál Péter
Magyar Patrisztikai Társaság
Lapszemle
Evangélikus Élet, június 17.
Rejtvény
Mozaik
Kedves Atyám!
Levél egy pap barátomnak
"Futva járom utadat"
PAPI JELMONDAT
Kolostorkertek
Derűs lélekkel
Száz év ragyogás
Róma legmagasabban lévő boltja

 

A passaui Madonna oltalmában

A magyar-bajor kapcsolatok ezer esztendeje

"Ezen ősi templom falai között nyugszik Boldog Gizella hercegnő, Szent István felesége, az első magyar királyné, a niedernburgi kolostor apátnője" - olvasható magyarul és németül, a 2001. május 7-én, Gizella napján felavatott emléktáblán, Passauban, ahol élete utolsó évtizedeiben élt és eltemették.


Boldog Gizella síremléke

A márványszarkofág talapzatán, oszlopai között látható koponyája és néhány tudományosan azonosított csontdarabja, áttetsző fehér fátyol alatt, arany fonadékkal átkötve.

A síremlék körül a falakon piros-fehér-zöld szalagos kis koszorúk, amelyeket itt járt magyarok kegyelete helyezett ide: Pápa és Mohács városáé, a veszprémieké, Passau testvérvárosáé, a Szent Margit Gimnázium és a Gundel Károly Vendéglátóipari Szakközépiskola diákjaié, a soroksári zarándokoké.

Passau az egyik legszebb város Közép-Európában. Az Inn folyó szélesebb, a Duna itt valamivel keskenyebb szalagja között, a beléjük ömlő vékonyabb Ilz-cel, a Dreiflüssestadt, a három folyó városa nevet kapta.

Zöld dombok, hegyek hullámzó vonulata öleli körül, szürke sziklafalak magasodnak a partokon, a tetőkön erődök, várak, kolostorok.

Az Óváros dombján emelkedik a Szent István vértanúról elnevezett dóm, zöld kupolás tornyaival, háromhajós, roppant belső térségeivel, s a világ legnagyobb orgonájával, amely a lángoló barokk aranyozott stílusában épült, 17774 sípjával, 233 regiszterével szólaltatja meg a zeneműveket, zengi Isten dicséretét.

Ápolt, újrafestett, pasztellszínű, gót, reneszánsz és többemeletes barokk polgárházak szegélyezik a Dómhegyről a folyók felé szinte alázuhanó, szűk, lépcsős, árkádos utcákat, és minden zug, udvar egyben zölddel befuttatott vendéglői terasz is.

A tornyos, reneszánsz városháza falán rézdomborműves emléktábla: itt szállt annak idején hajóra, hogy a Dunán császári jegyeséhez utazzon, az osztrákok Sissyje, a magyarok későbbi Erzsébet királynéja.

Nos, Passauban nyílt meg Gizella neve napján a magyar-bajor kapcsolatok ezer évét bemutató nagyszabású történelmi-művelődési kiállítás, egyházi méltóságok, a bajor és a magyar kulturális miniszter jelenlétében, s a dómban tartott ünnepségen Rockenbauer Zoltán történelmünk három közös nőalakjának jelentőségét külön is hangsúlyozta: Gizelláét, Erzsébetét és Liszt Ferenc leányáét, Cosimáét, Richard Wagner hitveséét.

A Veste Oberhaus nevű ódon várban és erődben, amely a múlt században katonai börtönként is szolgált, a több hónapig megtekinthető nagy kiállításon felvonul az ezeréves közös magyar-bajor történelem.

A "kereszt és korona" címszó alatt jelennek meg a kereszténység és a királyi hatalom jelképei, a legértékesebbeket, a Szent Koronát és a Gizella-keresztet, amelyet első királynénk édesanyjának készíttetett, ugyancsak video-kivetítésen láthatjuk, de nagyszerű újdonság azoknak, akik nem ismerhették, az idősebb Lucas Cranach festménye Szent István királyunk koronás alakjáról, vagy az a pergamenoldal, a British Museumban őrzött kódexről, amelyből megtudjuk, hogy eredetüket a portugál királyok is Istvánra és Gizellára vezették vissza.

Szomszédok, ellenségek, barátok fejezetcím alatt láthatók első európai századaink közös emléktárgyai: egy XII. századi oszlopfő harcos őseink viseletét is ábrázolja, egy kovácsolt acélkard Ingolstadtból esetleg fegyver lehetett a számunkra gyászosan végződött Lech-mezei csatában, ahol a bajor legenda szerint egy égből leszállt angyal adta Szent Ulrich kezébe, hogy a támadó kalandozók ellenében népét oltalmazza.

Megtudhatjuk, hogy a magyar pénznek, már István király ezüstdénárjának mily nagy becse és értéke volt a kora középkorban, s hogy igazi szenzációként, Passauban 1987-ben koponyacsontok közé keveredve 27 magyar aranyforintot is találtak!

A német Fugger bankár- és kereskedőcsalád - nevükből keletkezett nyelvünk fukar szava is - gazdasági, sőt családi kapcsolatokban állott a magyar Thurzó grófi családdal, akik a selmeci ezüst- és körmöci aranybányák tulajdonosai voltak.

A századokon át Nyugatra irányuló és virágzó magyar marhakereskedelem emléke például a nürnbergi Húskapu híd, ezt tanúsítja egy korabeli marhalevél s egy magyar szarvasmarha koponyája!

Tudjuk, hogy német földi polgárok már Árpád-házi királyaink idejében alapították s részben lakták városainkat, jogkönyveink megalkotásához is német minták szolgáltak. Budán regensburgi fazekasok készítette kályhacsempék, s nálunk eltemetett városlakók sírkövei is fennmaradtak.

Magyarország virágkorát idézi néhány gyönyörű Corvina-kódex, a trónoló Mátyás egy kályhacsempén Budáról, s gyönyörű aranyserlege, amelyet Nürnbergben őriznek.

A török idők, háborúskodások korát tükrözi a mohácsi csata festett ábrázolása a bajor állami könyvtárból, a kardok, tőrök, lófarkas jelvények bemutatása, s a török időkkel együtt megjelenő hitújítás koráról is tanúskodik Bethlen Gábor, mint a vallási türelem jelképe, akárcsak a német földről elűzött anabaptisták habán kerámiáinak kiállítása, akik viszont békében telepedhettek meg, és élhettek Erdélyben és Felső-Magyarországon.

Ide tartozik, hogy az Inn folyó feletti dombon áll a Mariahilf-kegyhely, ahová a Bécset 1683-ban ostromló török elől menekült I. Lipót császár, aki később, a kolostort gazdag ajándékokkal gyarapította. Ennek templomában, a főoltáron áll a passaui Madonna kegyképe, amelynek mását a Duna-parti kápolnában láthatjuk, Visegrádon.

Szinte modern élményként hat a német ajkú betelepítés folyamata és megszervezése a töröktől felszabadított, de elpusztított, elnéptelenedett magyar vidékekre a XVIII. században: láthatók a toborzó felhívások, amelyeket a túlnépesedett német területeken sokan meghallgattak, családostul, hajón, tutajon is jöttek hozzánk a Dunán, s betelepülők számára szinte akkori típusházakat, gazdasági épületeket terveztek, emeltek.

A XIX. század kiemelkedő művészeti periódusa volt a magyar festők müncheni kolóniája, tanulóiskolája és művészi tevékenysége, s erről már nemcsak Hollósy SimonZrínyi kirohanása című festménye tanúskodik, vagy Szinyei Merse Pál egész alakos portréja egy bajor festőtársától, hanem láthatók Liezen-Mayer Sándor és Benczúr Gyula fényképei, vagy érdekességként, III. Lajos bajor király magyar népviseletben.

A legelső látogatók érdeklődését is különösen felkeltették Erzsébet királyné emléktárgyai: egyetlenegyszer hordható cipője - ezt az udvari etikett szabta meg! - utoljára viselt fekete taftruhája, monogramos zsebkendője.

A XX. század nagy és vészes eseményeit már híradó-felvételek is felidézik: az első és a második világháborút, 1956 magyar forradalmát és az 1989-es rendszerváltás drámai eseményeit: a tüntetéseket, a határlebontást, a diktatúrák összeomlását.

A kiállítást Kecskeméti Sándor Kapcsolat című szobra zárja, két egymásba illeszkedő kőtömb, a magyar-bajor kötődések ezer évének szimbóluma.

Sediánszky János

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@storage.hu