Uj Ember

2001.07.01
LVII. évf. 26. (2761.)

Péterfillér-gyűjtés Valamennyiünknek megvan a saját keresztünk, de mindig vannak, akiknek még súlyosabb a terhük. A pápa elkötelezte magát a szegények támogatására, és meghív minket is, hogy részt vegyünk ebben a szolgálatban. A július elsejei perselyadományainkkal mi is a világ legelesettebbjeit segíthetjük. Július 1-jén minden magyar templomban erre a célra adakozhatunk.

Főoldal
Címlap
Kilencvennegyedik, mégis első
"Az ember nem lett szabadabb, mert megtagadta Istent" - mondta a pápa Ukrajnában
Új teológiai doktorok
Aranydiploma
103. év-lépés Isten felé...
Lelkiség
Antal, a cremonai
Választott tájak, választott emberek
Ne késlekedj!
Az ókeresztény egyház liturgiája
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
A feltétlen lelki parancs
Infománia
LELKI ISMERET
Jelenpor
Legszebb szavaink
Élő egyház
Isten ügyének katonája
Újratemették a váci börtönben meghalt papot
Plébániai családreferens-képzés
Videostúdiósok tanulmányi napja
Szent László, az irányfény
Kalandra fel
Vezetőképző középiskolásoknak
Hibaigazítás
Élő egyház
Pápai érdekességek (XVII.)
A hajóhad fővezére
Mit jelent nekem a kereszténység?
Fórum
Falatkák Helsinkiből
"Nyisd meg, Uram, szent ajtódat..."
Életmű sugalmában
Könyvespolcunkról
Az Olvasó írja
Elsőáldozás
Fórum
A passaui Madonna oltalmában
A magyar-bajor kapcsolatok ezer esztendeje
Európai keresztény kultúra
Sokféleség - és zavarok
Fórum
Egy "derűs remete"
Rédei József kitüntetése
Vallás és kultúra háza épül
Herceghalom
Fórum
Az első keresztény nemzet
1700 éves az örmény egyház
XI. Piusz pápa missziós reformjai
Hitből sarjadt kultúra
Ifjúság
Csak barátság vagy laza párkapcsolat?
"Szeretem az embereket"
Ausztriából és Párizsból is eljöttek a gyémántmisére
ÚJ HANG
A Tornyokról
Kultúra
Doborjánban
Honnét van ez a szép falunév?
Genfi magyar példa
Egy új műfaj fölfedezése
Magyar író francia kitüntetése
Esti köd
Fohász a sivatagban
Fórum
"Maga az Isten, aki hív és választ"
Pap- és diakónusszentelés Vácott
Megfontolások az elváltakról 5.
Kegyelmi ítélet
A lelkiismeret embere
Száz éve született Domokos Pál Péter
Magyar Patrisztikai Társaság
Lapszemle
Evangélikus Élet, június 17.
Rejtvény
Mozaik
Kedves Atyám!
Levél egy pap barátomnak
"Futva járom utadat"
PAPI JELMONDAT
Kolostorkertek
Derűs lélekkel
Száz év ragyogás
Róma legmagasabban lévő boltja

 

Könyvespolcunkról

Szent Ignác útja

Azt vettem észre magamon, egyre inkább vonzanak a vallomások. Mármint a vallomás műfajában írott irodalmi művek. Szent Ágoston, Rousseau, Rákóczi vagy Széchenyi vallomásai: mind azt bizonyítják, hogy egészen más valakiről olvasni - egy életrajzíró tollából értesülni egy író, költő, politikus vagy akár szent életéről - és valakit olvasni. Sajátos varázsa van annak, amikor a lélek kitárulkozik, és az évszázadok messzeségéből saját hangján szól a ma olvasójához.

A Vigilia Kiadó Szent Ignácról szóló kötete valahol a vallomás és az életrajz határán mozog. Mozog, mert nem állhat az, aki maga is mozdít. Márpedig Loyolai Szent Ignác olyan személyiség volt, aki ezreket tudott és tud ma is megmozdítani. Miért ne tenné ugyanezt az érdeklődő olvasóval is?

Jézus Társasága - vagy ahogyan általában emlegetni szoktuk - a jezsuita rend alapítója élete vége felé egyik rendtársának tollba mondta ifjúkori élményeit, amelyek megtéréséhez, hivatásának tisztázásához, majd a Lelkigyakorlatok megszületéséhez és végső soron a társaság megalapításához vezettek. Ő maga a kötet címében szereplő Zarándok, aki kalandos, hányatott életének állomásait nem az önéletrajz-írás szándékával idézi fel.

Célja egészen más: örökségként hagyta rendjére tapasztalatait, útravalóval látta el őket, amelynek a jezsuiták azóta is igyekeznek megfelelni itthon és szerte a világban egyaránt. Végigkísérhetjük útján Ignácot Loyolától Manresán, Jeruzsálemen, Párizson és Velencén át egészen Rómáig, sőt tovább is. Az utazás azonban csupán lehetőség arra, hogy mi is megismerjük azt az utat, amelyet Ignác saját lelkében járt végig.

S amíg Ignác és a gondolatait jegyző tanítvány szemszögéből bepillantunk a 16. század világába, talán megértjük, honnan ered és milyen indíttatásból fakad a jezsuita rend máig eleven lelkisége - és hűsége a Zarándok iránt.

(A Zarándok - Loyolai Szent Ignác visszaemlékezései - Vigilia Kiadó, Budapest, 2001.)

Az ortodoxia értékei


Nem tudom, a nyájas Olvasó találkozott-e már a könyvesboltokban vallásokkal foglalkozó, ismeretterjesztő könyvekkel. Mostanában jó pár kapható belőlük. Járok a bolt polcai között, és kapkodom a fejem: egymást túlharsogó, csillogó-villogó kivitelű, hatalmas, a vallásokat kereskedelmi árucikké alacsonyító képeskönyvek néznek rám a polcokról. S ha belelapozok némelyikbe, elkeserít, hogy tudományos igény címszó alatt mennyi sandaság, előítélet és valódi, hamisítatlan butaság jelenhet meg ezekben a méregdrága nyomdatermékekben.

A Reinhard Thöle szerkesztette kötet azonban egészen más. Rögtön mondom: nem kivitelében más. Igényes, szép papíron, számos színes és fekete-fehér fotóval, ábrával, magyarázó rajzokkal illusztrált könyv, amely ráadásul alapos, és - ami a legfontosabb - tartalmában, ismeretanyagában is helytálló. Csak azok vegyék kézbe, akik az ortodoxia valódi értékeire és igazi jellegzetességeire kíváncsiak. S bár a kötetet a kiadó protestáns olvasóknak ajánlja (a könyv tanulmányait ortodox és protestáns szerzők jegyzik, s e két irányzat összehasonlítása nagyobb hangsúlyt kap az írásokban), én azért azt hiszem, katolikusok is haszonnal forgathatják. Már csak azért is, mert kétszeresen okulhatunk: miközben mélyebben megismerjük az ortodoxiát, vele párhuzamosan a protestantizmusra vonatkozó ismereteinket is gyarapíthatjuk.

A kötet tankönyvszerű pontossággal és összefogottsággal vezet be bennünket a keleti hagyományú egyházakra vonatkozó alapvető ismeretekbe. Az ortodox szerzetesség, a böjtölés, a húsvét ünneplése, az egyházi év, a mérhetetlenül gazdag liturgia, a szentségek magyarázata mellett bemutatja az ősi keleti ortodoxiát, és a mai nemzeti ortodox egyházak történetét; valamint rávilágít az ortodox egyházak ökumenikus törekvéseire. Ez utóbbira azért, mert a kiadó reményei szerint a kézikönyv által a keleti és a nyugati egyházak könnyebben megérthetik egymást. Mit is tehetnénk ehhez hozzá? Úgy legyen.

(Bevezetés az ortodoxia világába - Kálvin Kiadó, Budapest, 2001.)

Balázs István

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@storage.hu