Uj Ember

2001.07.01
LVII. évf. 26. (2761.)

Péterfillér-gyűjtés Valamennyiünknek megvan a saját keresztünk, de mindig vannak, akiknek még súlyosabb a terhük. A pápa elkötelezte magát a szegények támogatására, és meghív minket is, hogy részt vegyünk ebben a szolgálatban. A július elsejei perselyadományainkkal mi is a világ legelesettebbjeit segíthetjük. Július 1-jén minden magyar templomban erre a célra adakozhatunk.

Főoldal
Címlap
Kilencvennegyedik, mégis első
"Az ember nem lett szabadabb, mert megtagadta Istent" - mondta a pápa Ukrajnában
Új teológiai doktorok
Aranydiploma
103. év-lépés Isten felé...
Lelkiség
Antal, a cremonai
Választott tájak, választott emberek
Ne késlekedj!
Az ókeresztény egyház liturgiája
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
A feltétlen lelki parancs
Infománia
LELKI ISMERET
Jelenpor
Legszebb szavaink
Élő egyház
Isten ügyének katonája
Újratemették a váci börtönben meghalt papot
Plébániai családreferens-képzés
Videostúdiósok tanulmányi napja
Szent László, az irányfény
Kalandra fel
Vezetőképző középiskolásoknak
Hibaigazítás
Élő egyház
Pápai érdekességek (XVII.)
A hajóhad fővezére
Mit jelent nekem a kereszténység?
Fórum
Falatkák Helsinkiből
"Nyisd meg, Uram, szent ajtódat..."
Életmű sugalmában
Könyvespolcunkról
Az Olvasó írja
Elsőáldozás
Fórum
A passaui Madonna oltalmában
A magyar-bajor kapcsolatok ezer esztendeje
Európai keresztény kultúra
Sokféleség - és zavarok
Fórum
Egy "derűs remete"
Rédei József kitüntetése
Vallás és kultúra háza épül
Herceghalom
Fórum
Az első keresztény nemzet
1700 éves az örmény egyház
XI. Piusz pápa missziós reformjai
Hitből sarjadt kultúra
Ifjúság
Csak barátság vagy laza párkapcsolat?
"Szeretem az embereket"
Ausztriából és Párizsból is eljöttek a gyémántmisére
ÚJ HANG
A Tornyokról
Kultúra
Doborjánban
Honnét van ez a szép falunév?
Genfi magyar példa
Egy új műfaj fölfedezése
Magyar író francia kitüntetése
Esti köd
Fohász a sivatagban
Fórum
"Maga az Isten, aki hív és választ"
Pap- és diakónusszentelés Vácott
Megfontolások az elváltakról 5.
Kegyelmi ítélet
A lelkiismeret embere
Száz éve született Domokos Pál Péter
Magyar Patrisztikai Társaság
Lapszemle
Evangélikus Élet, június 17.
Rejtvény
Mozaik
Kedves Atyám!
Levél egy pap barátomnak
"Futva járom utadat"
PAPI JELMONDAT
Kolostorkertek
Derűs lélekkel
Száz év ragyogás
Róma legmagasabban lévő boltja

 

"Szeretem az embereket"

Ausztriából és Párizsból is eljöttek a gyémántmisére


A meghatottság pillanatai és a közös emlékezés öröme jellemezte azokat a köszöntőket, melyek Sárváry Ferenc tiszteletbeli kanonok, főegyházmegyei tanácsos gyémántmiséjén hangzottak el a dunántúli Szakony templomában. A jubileumi szentmisére nemcsak az ország különféle tájairól, hanem határainkon túlról, Lengyelországból, Ausztriából, Párizsból is eljöttek köszönteni mindenki Feri bácsiját, akit barátai, hívei úgy ismernek, mint őszinte, megértő papot, aki lelkében mindig tartogat néhány jó szót, hogy azokkal emberi kapcsolatokat, közösségeket szövögessen. Jól tudják ezt a budapesti Karolina úti Boldogasszony Lelkészség hívei is, akik között Sárváry Ferenc negyvenegy évig szolgált, mint igazi lelkipásztor. Olyan, aki "kifelé" is tekintő figyelemmel, gonddal terelgeti nyáját. Történt ugyanis, hogy a hetvenes évek elején a Karolina úti kápolnához tartozó családok papjuk kezdeményezésére bizonyos napokon a szentmisén kívül is öszszejöttek, holott az akkori politika nem nézte jó szemmel az efféle "gyülekezéseket". Ezek voltak a híres Ferenc-napok, amikor is Feri bácsi névnapját ünnepelvén a hívek több estén keresztül, néhány fős csoportokban, forgószínpadszerűen találkozhattak lelkipásztorukkal és egymással. A ma már sokgenerációs hagyományokkal rendelkező, maradandóan életképes "karolinás" közösség jövőjét Sárváry Ferenc ezeken a névnapokon alapozta meg.


Megteremtette egy működő közösség alapjait

Papi életét azokkal a - tőle hallott - szavakkal jellemezhetnénk, melyeket csak kevesen mondhatnak ki olyan magától értetődő természetességgel, mint ő: "Szeretem az embereket."

A gyémántmiséjén összegyűlt nagyszámú hívő, a lelkes kórus, a fiatal zenészek és az idős barátok jelenlétükkel tanúskodtak szavai hiteléről. Utóbbiak közül való Virágh Imre Bécsben élő "pazmanita" is, aki paptársának életútját vázolta fel a mise homíliájában. (A "pazmaniták", mint Feri bácsi is, a bécsi Pazmaneumban tanult szeminaristák). A ma nyolcvannégy éves Sárváry Ferenc élete - nagy vonalakban - Szakonyból (szülőfalujából) a győri kisszemináriumon át Esztergomba, majd a bécsi magyar papnevelő intézetbe, a Pazmaneumba vezetett. Bécsben szentelték pappá 1941. július 13-án. A szakonyi újmise nagy ünnep volt. A legboldogabb akkor talán édesanyja volt, hiszen nagy dolognak számított a faluban, hogy a fia pap lett. A dorogi, csolnoki, balassagyarmati állomáshelyeket a budapestiek követték, majd egy rövid esztergomi kitérő után a Karolina úti lelkészség következett. A kápolnában - ahol a "beimádkozott" teret ma B. Kopp Judit neves egyházművész alkotásai töltik meg formákkal, gesztusokkal - akkoriban még csak a falak álltak és a legszükségesebb felszerelések. Hívő alig volt. Azóta már a "karolinás" közösség mind létszámában, mind tevékenységi köreiben meghaladta a pici helyiség kereteit, mégis mindenkor hű maradt éltető szívéhez, a kápolnához. A lelki és fizikai építkezés biztos alapjait megteremtő Sárváry Ferenc gyémántmiséje a találkozás és emlékezés révén tovább erősítette az egyre gyarapodó karolinás családok összetartozását, közösségtudatát.

Szöveg és képek: Körössy

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@storage.hu