Uj Ember

2001.07.01
LVII. évf. 26. (2761.)

Péterfillér-gyűjtés Valamennyiünknek megvan a saját keresztünk, de mindig vannak, akiknek még súlyosabb a terhük. A pápa elkötelezte magát a szegények támogatására, és meghív minket is, hogy részt vegyünk ebben a szolgálatban. A július elsejei perselyadományainkkal mi is a világ legelesettebbjeit segíthetjük. Július 1-jén minden magyar templomban erre a célra adakozhatunk.

Főoldal
Címlap
Kilencvennegyedik, mégis első
"Az ember nem lett szabadabb, mert megtagadta Istent" - mondta a pápa Ukrajnában
Új teológiai doktorok
Aranydiploma
103. év-lépés Isten felé...
Lelkiség
Antal, a cremonai
Választott tájak, választott emberek
Ne késlekedj!
Az ókeresztény egyház liturgiája
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
A feltétlen lelki parancs
Infománia
LELKI ISMERET
Jelenpor
Legszebb szavaink
Élő egyház
Isten ügyének katonája
Újratemették a váci börtönben meghalt papot
Plébániai családreferens-képzés
Videostúdiósok tanulmányi napja
Szent László, az irányfény
Kalandra fel
Vezetőképző középiskolásoknak
Hibaigazítás
Élő egyház
Pápai érdekességek (XVII.)
A hajóhad fővezére
Mit jelent nekem a kereszténység?
Fórum
Falatkák Helsinkiből
"Nyisd meg, Uram, szent ajtódat..."
Életmű sugalmában
Könyvespolcunkról
Az Olvasó írja
Elsőáldozás
Fórum
A passaui Madonna oltalmában
A magyar-bajor kapcsolatok ezer esztendeje
Európai keresztény kultúra
Sokféleség - és zavarok
Fórum
Egy "derűs remete"
Rédei József kitüntetése
Vallás és kultúra háza épül
Herceghalom
Fórum
Az első keresztény nemzet
1700 éves az örmény egyház
XI. Piusz pápa missziós reformjai
Hitből sarjadt kultúra
Ifjúság
Csak barátság vagy laza párkapcsolat?
"Szeretem az embereket"
Ausztriából és Párizsból is eljöttek a gyémántmisére
ÚJ HANG
A Tornyokról
Kultúra
Doborjánban
Honnét van ez a szép falunév?
Genfi magyar példa
Egy új műfaj fölfedezése
Magyar író francia kitüntetése
Esti köd
Fohász a sivatagban
Fórum
"Maga az Isten, aki hív és választ"
Pap- és diakónusszentelés Vácott
Megfontolások az elváltakról 5.
Kegyelmi ítélet
A lelkiismeret embere
Száz éve született Domokos Pál Péter
Magyar Patrisztikai Társaság
Lapszemle
Evangélikus Élet, június 17.
Rejtvény
Mozaik
Kedves Atyám!
Levél egy pap barátomnak
"Futva járom utadat"
PAPI JELMONDAT
Kolostorkertek
Derűs lélekkel
Száz év ragyogás
Róma legmagasabban lévő boltja

 

Isten ügyének katonája

Újratemették a váci börtönben meghalt papot

Ötven év késedelemmel kapta meg a végtisztességet Gáspár Gusztáv érseki tanácsos, hittanár, aki a váci fegyházban halt meg 1951-ben, és azóta jeltelen sírban a váci rabtemetőben feküdt.


Mindszenty bíboros közelében nyugszik

Egészen a közelmúltig nem lehetett tudni, pontosan mi is történt vele, és hová temették. Idén májusban telefonált az esztergomi érsekségre a püspökkari titkárság vezetője, hogy volt-e a főegyházmegyének egy Gáspár Gusztáv nevű papja? Ugyanis a Vácott, a kommunisták emberiségellenes bűntetteinek egyik színhelyéről, a Kisváci utcai börtöntemetőből kegyeleti parkot akartak kialakítani. Az áldozatok jeltelen sírhelyét gondosan felbontották. Az egyik sírban találtak rá a lelkész földi maradványaira. A börtön megmaradt irataiból csak a neve maradt fenn, és hogy lelkész volt, de hogy milyen felekezetű, melyik egyházmegye papja, az nem. Az orvosszakértő kérésére így fordultak a püspöki karhoz, és az esztergomi aulában természetesen tudták, kiről van szó. Számon tartották jeles papjuk emlékét.

Így került sor június 19-én, halála pontos dátuma után egy hónap híján fél évszázaddal újratemetésére. Beer Miklós püspök végezte a szertartást, és Csordás Eörs irodaigazgató méltatta az egykori paptársat.

Az egyházmegye a kommunizmus más pap áldozataival egyetemben ápolja Gáspár Gusztáv emlékét, ha nem is tudták pontosan halálának időpontját és körülményeit. 1992-ben emléktáblát is állítottak tiszteletére az egykori Werbőczy Gimnáziumban, ahol 1948-ig hittanár volt.

A vértanú pap a délvidéki Pancsován született 1908-ban. Családjával Trianon után települt át az ország mai területére. Teológiai tanulmányait Esztergomban végezte. 1933-ban itt szentelték pappá. Tizennyolc éves papi életútjának első állomáshelyén, Balassagyarmaton káplánként szolgált. 1936-ban lett a már említett rangos budai gimnázium hitoktatója. Népszerű szónok és egyházi író volt. Ezért a kommunista hatóságok el akarták távolítani az ifjúság köréből. 1947 végén hamis vádakkal letartóztatták, majd internálták. 116 napot töltött a táborban. 1948 tavaszán szabadon engedték, de továbbra is rendőri felügyelet alatt tartották, szinte naponta zaklatták, az újabb letartóztatás réme fenyegette. Hosszas vívódás után ezért Ausztriába távozott, bár - mint főpásztorának írt levelében olvasható - szeretett volna itthon maradni, mert ragaszkodott egyházmegyéjéhez. A megszállt Ausztriában hívőnek álcázott magyar titkosrendőrök a lelkipásztort átcsalták a szovjet zónába, ott fogságba ejtették, majd hazacsempészték. Budapesten a népbíróság életfogytiglanra ítélte. A váci börtönbe került, ahol a mostoha viszonyok miatt alig két év múlva, 1951. július 19-én elhunyt.

Mikor Paskai László bíboros, esztergom-budapesti érsek tudomást szerzett a vértanú pap földi maradványainak megtalálásáról, azonnal úgy rendelkezett, hogy az esztergomi bazilika kriptájában kapjon végső nyughelyet.

Gáspár Gusztávot 68 évvel ezelőtt, az esztergomi bazilikában szentelte pappá Serédi Jusztinián hercegprímás. Így a főegyházmegye arany- és ezüstmisés papjainak közös hálaadó szentmiséjét követően szentelte be Gáspár Gusztáv földi maradványait Beer Miklós segédpüspök. Koporsója önálló kápolnafülkében, Mindszenty bíboros sírjának közvetlen közelében kapott helyet. Márványtábláján ez olvasható: "Isten ügyének katonája". A hit igazságának terjesztéséért, az önkényuralom áldozataként tömegsírba dobták, a szabadság éveiben rátalálva és azonosítva, paptestvérei körében újratemették...

Szerdahelyi Csongor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@storage.hu