Uj Ember

2001. január 21.
LVII. évf. 3. (2739.)

Imahét a keresztények egységéért január 21-28.

Főoldal
Lelkiség
Írásolvasás
Laikus vezérfonál Szalézi
Szent Ferenc a katolikus újságírók védőszentje
Jegyzetek a liturgiáról
Zsoltároskönyvből zsolozsmázni
A hét liturgiája (C-év)
Katolikus szemmel
Korunk tudománya
Jegyzetlap
Margit
Ha nem vagy ellenállás...
Lapszél
Tudatzavar vagy tudatos "balra húzás"
Élő egyház
A megbékélt különbségek egységéről
Beszélgetés Hafenscher Károly evangélikus teológussal
Az Isteni Irgalmasság magyar kápolnája Krakkóban
„Európa rejtett kincse az ortodox Kelet”
Interjú Mikhail Bécs és Budapest görög ortodox metropolitájával
Fórum
A templomépítő lovag-keresztje
Gondolat-váltások Zelnik Józseffel
Könyvespolc
Betlehemezéssel a missziókért
Az Olvasó írja
Fórum
Az életrendezés háza
Lelkigyakorlatok Püspökszentlászlón
Fórum
Hol kezdődik a szolidaritás?
A média is felelős a fogyatékos emberek társadalmi integrációjáért
Egyházunk – új évezred kezdetén
Világiak az egyházban 2.
Kaposvári Egyházmegye
Közösségek, remények
Gizella temploma
Mementó
„Eget kér”
A közösségi házban, amely a Gondviselésé
Vörs betleheme
Ifjúság
Megtestesül a Jó
(Iskolakór helyett, V. rész).
Krakkói jegyzetek
Harry Potter-láz – kinek jó?
Különös szilveszter
Rejtvény
Kultúra
Történelmi olvasókönyv
Szeghalmi Elemér: Keresztény küzdelmek és megtorpanások 1945-1956.
Harangszó és mikrofon
Beszélgetés Bőzsöny Ferenccel
Júdás anyjának története
Fórum
Egy régi-új egyházi főiskola: a Sapientia
A szegények nem kerülik el a plébániát
Szeged-Rókus: országos gondok a mindennapokban
„Isten jelen van”
Angolkisasszonyok Kecskeméten
Mozaik

Erdélyi Zsuzsanna évtizedei
Nemcsak a repülőgép emelkedik
„Láttam, Uram, a hegyeidet”
Az öröklét szegletei
Korszerű műveltség és eleven hit
Györffy György emlékének

 

Hol kezdődik a szolidaritás?

A média is felelős a fogyatékos emberek társadalmi integrációjáért

Jean Vanier, az értelmi fogyatékos emberek számára otthont teremtő Bárka közösség alapítója Hazatérésünk című könyvében az embert, mint „szeretetre képes lény”-t határozza meg, szemben a szűkebb jelentésű, arisztotelészi „gondolkodó lény” fogalmával. Ez az „antropológiai fordulat” jelentős társadalmi szemléletváltozások alapja lehetne, többek közt a különféle fogyatékossággal élő embertársaink megítélésével (jobban mondva: elfogadásával) kapcsolatban.


A játék során a gyerekek barátra találnak sérült társaikban (A fotó a Bethesda Gyermekkórház úgynevezett nyári epilepszia-táborában készült)

Aki a másik embert szeretetre képes lénynek tekinti, annak számára magától értetődik a szolidaritás egyetemessége, vagyis, hogy azt mindenkivel kapcsolatban érvényesíteni kell. Magyarországon a szolidaritás jogi garanciáját az 1998 évi Esélyegyenlőségi törvény hivatott biztosítani. Úgy tűnik azonban, hogy a törvény végrehajtása, történetesen a fogyatékos személyek zavartalan joggyakorlása sok esetben nem valósul meg. A jogfosztottság hátterében az a múltból származó előítélet húzódik meg, ami a fogyatékosságot valamiféle társadalmon kívüli állapotnak tekinti.

Az előítéletek megszüntetéséért a sajtó és az elektronikus médiumok sokat tehetnek. Gondoljunk csak arra, hogy az információhoz jutás szabadsága mennyire korlátozott a nagyothallók esetében, akikhez jelnyelvi tolmács, vagy feliratozás hiányában nem jutnak el a televíziós hírek. A tájékoztató műsorok és híradások pedig sokszor egyoldalú, torz képet festenek a fogyatékos emberek életéről.

Az ügy érdekében tavaly decemberben a fogyatékosok érdekképviseleti szervezetei és a hazai televíziók vezetői egy többlépcsős együttműködési folyamat részeként szakmai találkozót rendeztek. A média képviselői a bővebb információáramlás érdekében szükségesnek látták az érdekvédelmi szervezetekkel való rendszeresebb kapcsolat kialakítását és a Fogyatékosügyi Sajtóközpont felállítását. A találkozón konkrét javaslatok, tervek is elhangzottak.

A sérült emberek társadalmi beilleszkedését (integrációját) segíti elő például a a gyerekműsorokat sugárzó Mini Max televízió kezdeményezése. A Mini Max ugyanis a Magyarországi Krízis Intervenciós Központ Egyesülettel hosszútávú megállapodást kötött, melynek értelmében a jövőben nagyobb súlyt helyeznek a fogyatékos emberek többiekkel való közös szerepeltetésére. Ez a kezdeményezés gyökerénél kezeli a problémát, hiszen e műsorok láttán a gyerekekben könynyen és idejében kialakulhat a másik ember iránti segítő hozzáállás, elfogadás.

Természetesen a média mellett a helyi közösségek és az egyházak is sokat tehetnek a fogyatékosok társadalmi beilleszkedéséért. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a sérült személyekkel való segítő együttlétet már a kisgyermek korban „tanítani” lehet.

Magai Margit, a Bethesda Gyermekkórházban gyerekfoglalkoztató-hitoktató feladatot lát el. Tapasztalatairól beszélve lapunknak elmondta, hogy a kórházi játszószobában a gyerekek naponta találkoznak fogyatékos társaikkal és egy kis gyakorlati „eligazítás” után hamar elfogadják őket, segítőkészekké válnak a közös játékok során. A kórház nyári tábort is szervez, ahol a gyerekek megtanulnak együtt élni sérült barátaikkal. A táborban szerzett élmények segítenek majd felnőtt korukban szembehelyezkedni azzal a kirekesztő, idegenkedő magatartással, melyet a fogyasztói társadalom emberképe sugall a sérült személyekkel kapcsolatban.

Körössy László

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu