Uj Ember

2001. január 21.
LVII. évf. 3. (2739.)

Imahét a keresztények egységéért január 21-28.

Főoldal
Lelkiség
Írásolvasás
Laikus vezérfonál Szalézi
Szent Ferenc a katolikus újságírók védőszentje
Jegyzetek a liturgiáról
Zsoltároskönyvből zsolozsmázni
A hét liturgiája (C-év)
Katolikus szemmel
Korunk tudománya
Jegyzetlap
Margit
Ha nem vagy ellenállás...
Lapszél
Tudatzavar vagy tudatos "balra húzás"
Élő egyház
A megbékélt különbségek egységéről
Beszélgetés Hafenscher Károly evangélikus teológussal
Az Isteni Irgalmasság magyar kápolnája Krakkóban
„Európa rejtett kincse az ortodox Kelet”
Interjú Mikhail Bécs és Budapest görög ortodox metropolitájával
Fórum
A templomépítő lovag-keresztje
Gondolat-váltások Zelnik Józseffel
Könyvespolc
Betlehemezéssel a missziókért
Az Olvasó írja
Fórum
Az életrendezés háza
Lelkigyakorlatok Püspökszentlászlón
Fórum
Hol kezdődik a szolidaritás?
A média is felelős a fogyatékos emberek társadalmi integrációjáért
Egyházunk – új évezred kezdetén
Világiak az egyházban 2.
Kaposvári Egyházmegye
Közösségek, remények
Gizella temploma
Mementó
„Eget kér”
A közösségi házban, amely a Gondviselésé
Vörs betleheme
Ifjúság
Megtestesül a Jó
(Iskolakór helyett, V. rész).
Krakkói jegyzetek
Harry Potter-láz – kinek jó?
Különös szilveszter
Rejtvény
Kultúra
Történelmi olvasókönyv
Szeghalmi Elemér: Keresztény küzdelmek és megtorpanások 1945-1956.
Harangszó és mikrofon
Beszélgetés Bőzsöny Ferenccel
Júdás anyjának története
Fórum
Egy régi-új egyházi főiskola: a Sapientia
A szegények nem kerülik el a plébániát
Szeged-Rókus: országos gondok a mindennapokban
„Isten jelen van”
Angolkisasszonyok Kecskeméten
Mozaik

Erdélyi Zsuzsanna évtizedei
Nemcsak a repülőgép emelkedik
„Láttam, Uram, a hegyeidet”
Az öröklét szegletei
Korszerű műveltség és eleven hit
Györffy György emlékének

 

Szembesülés a jövő kihívásaival

A pápa apostoli levele a harmadik évezred kezdetén

A jubileumi Szentévet lezáró szentmise végén írta alá II. János Pál pápa a Novo millennio ineunte (A harmadik évezred kezdetén) kezdetű új apostoli levelét, amely a Szentév lezárása után útmutatást ad a katolikus egyház tagjai számára a most kezdődő évezred zarándokútjához.

A Találkozás Jézussal, a nagy Jubileum öröksége című első fejezet lényegében emlékezés: a hálaadás és az istendicséret szándékával a pápa végigolvassa a szentév legjelentősebb eseményeit és röviden érinti a gyermekek jubileuma, a Szent Pál-bazilika szent kapujának megnyitása, az emlékezet megtisztítása és szentföldi személyes zarándokútja mozzanatait. Kiemeli a sokszínű eseménynaptárból a fiatalok találkozóját és összegzésképpen a jubileum kegyelmi és reményteli vonatkozásait hangsúlyozza: a Krisztussal megújított találkozás a Jubileum igazi öröksége, melyet megőrizve a jövő számára kell hasznosítani.

A Krisztus arcát szemlélve kezdetű második fejezet meditatív jellegű: mielőtt az egyház konkrét cselekvés igényével a jövő felé fordulna, a pápa arra hívja a keresztényeket, hogy merüljenek el Krisztus arcának szemlélésében – és ne engedjenek az öncélú tevékenység kísértésének. A fejezet erőteljesen körvonalazza Krisztus történelmi vonásait, miközben aláhúzza az evangéliumi dokumentumok igazmondását és hitelre méltóságát. A sorok között érezhető a Dominus Iesus nyilatkozat mondanivalója, ám ezúttal egy lelkipásztor pápa tapintatával és pedagógiai tapasztalatával. A fejezet Krisztus arcának szemlélése közben az Istenember titkát, isteni öntudatát állítja elénk, majd hosszasan elidőz a kereszt drámájának látomásában, míg végül figyelmét a Feltámadás örömteli híradására fordítja.

Az Újraindulni Krisztustól című harmadik fejezet a gyakorlati válság talaján áll és a pápa a helyi egyházakhoz intéz felhívást: mélyítsék el lelkipásztori terveiket a konkrét helyi igények figyelembevételével. A fejezet ugyan nem törekszik módszeres lelkipásztori terv kidolgozására, ám rámutat a sürgős és elsődleges feladatokra. A lelkipásztorkodás mindenekelőtt szilárd hitre épüljön és az életszentségre szólító egyetemes hivatást szolgálja, főként elmélyült személyes és közösségi imával, s ez utóbbinak kiváltságos helye legyen a liturgia. Sürgető jelleggel szólít fel a pápa a vasárnap megszentelésére, középpontjában az eucharisztia ünneplésével. A pápa – miközben a kiengesztelődés szentségéről szól – a jubileum tapasztalatára utal, amely meggyőző válasz a szentgyónásnak az utóbbi évtizedek során az egyházban tapasztalható válságára, végül a fejezet Isten Igéjének hallgatására és az abból születő igeszolgálatra serkent.

A Szeretet tanúi címet viseli a zárórész, mely szintén gyakorlati útmutatásokat tartalmaz a közösség, a szolgáló szeretet és a világban való tanúságtétel témakörében. A II. Vatikáni zsinat által újra felfedezett koinóniát (közösséget) mint az egyház központi titka megértésének a kulcsát értelmezi a pápa e fejezetben. Az egyház közösségépítését szolgálják azok az intézményes eszközök, melyeket ha a kommunió lelkiségével használunk, akkor azok az igazi krisztusi testvériséget szolgálják. Az egyház közösségi dimenziójából a pápa erősen hangsúlyozza az ökumenikus elkötelezettséget, a társadalmi érzékenységet, mellyel a szegények és rászorulók, egyének és közösségek segítségére kell sietni. Az apostoli levél megismétli a kezdeti felhívást: „Evezz a mélyre!”. A szent kapu bezárul, de az „élő Kapu”, Krisztus – akit jelképez – nyitva marad. Az egyház tehát nem a szürke hétköznapokhoz tér vissza a jubileum lelkesültsége után. Ellenkezőleg, a holnapokat új apostoli lendülettel várja, melyet Krisztus jelenléte erősít és a Szentlélek ereje bátorít.

(VR/MK)

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu