Uj Ember

2006.01.22
LXII. évf. 4. (2997.)

Megjelent
az Adoremus
februári száma!

Főoldal
Címlap
Forduljunk imádsággal a történelem Urához!
Margit engesztelését követve
Van remény, hogy ne érjen véget...
Imahét a keresztények egységéért
Dolgozni...
Lelkiség
És követték őt...
Szentírás-magyarázat
"Betelt az idő"
Homíliavázlat
A kehely története
LITURGIA
Engesztelő imaév
A hét liturgiája
B év
Katolikus szemmel
Brüsszeli intő
Személyes tekintéllyel
Vízumosdi
Szavak
Élő egyház
Lelkipásztori napok Egerben
Kórusjubileum Miskolcon
Többkamionnyi adomány Székelyföldre
A Katolikus Karitász támogatásával
Imasorozat a rák ellen
Emeljük fel a szívünket!
Imalánc Magyarországért
Élő egyház
A Vatikán tegye az első lépést!
Fórum
Múltidéző
Jékelyáda
Egy igaz ember
Atzél Endre halálára
KÖNYVESPOLCRA
Rendszerváltás és pénzügypolitika
Nagyanyó
Az Olvasó írja
Új Ember - nászajándékba
Fórum
"Kicsiny hadsereg, nagy ideálokkal"
Ötszáz éves a Pápai Svájci Gárda
Fórum
Létezik a jóra való cinkosság...
Születésnapi beszélgetés Mécs Károllyal
Festett ékesség
Fórum
Katolikus, újságíró...
Levél a távolba
A nők is áldozatok...
SZENT AZ ÉLET
Ifjúság
Szólj hozzá!
Pályázati felhívás
Részvétel a KözösPont Misszióban
Miseközvetítés
Tücsök meg a tévé
Örömhír a táncparketten
Kultúra
Művész és ember
Plácido Domingo hatvanöt éves
Mensáros László - Pannonhalmán
Az élet mégis szép volt...
HANGOK MOZARTRÓL
Legyetek jók, ha tudtok
DVD
Paletta
Fórum
"Hűséggel és szeretettel"
Batthyány-Strattmann László és IV. Károly király
Megújított fogadalom
Szent Margit-ereklyék Kaposváron
Szent helyek, csodatevő források
Népi vallásosság
Mozaik
Elég az esztelen rongálásokból!
Kitüntetés az egyháztörténet kutatásáért
Szakrális terek
Modern finn templomépítészet a Budapest Galériában
Az élelmes szarka

 

Tücsök meg a tévé


Életfogytiglan (Szűcs Édua rajza)

Kopognak az ajtón: Tücsöknek "magától" megnyílik. Azonnal a heverőn terem, lábán már az új papucs, amely a manyát váltotta fel. Ez a macis, az előbbi a majmos volt - a manya. Első szava: Vuk. Vagyis a kis róka, s mellé társítva a másik: tévé. Így kezdhetem a történetet, amelyre Sütő András adott ihlet-példát, amikor unokájáról írt könyvének ezt a címet adta: Engedjétek hozzám a szavakat. Nos, felvillan a képernyő, rajta a kék tónusú erdő, a barna-fehér rókacsalád. Útjára indul a történet. Tücsök tapsol, élvezi a filmet, s közben ismétli a szereplők nevét, időnként elvont fogalom fut csepp ajkára: megint, megint. Befejeződik a képsor, mire azt mondja: vége. És: Süsü. Tehát ezzel kellene folytatni, de apja nemet mond. Tücsök sír, hátraveti magát. Apja nem enged a nyolcból, megnyomja a piros gombot, a tévé kialszik. Még nagyobb a felháborodás, végül Tücsök beletörődik, a játék már a szőnyegen folytatódik lovacskák, nyuszik társaságában...

Nézem, élvezem a csöppség mozgó-friss valóságát, hallgatom a szavait, s közben már fehérlik kinn a hold, piros háztetőjükön fölragyogtatja az emlékeket: nekünk sem volt tévénk jó ideig, amint a kis meseházban nekik sincs, nem akarják a kicsit képrabbá tenni, többet ér a dal, a meseszó esténként, napközben.

Aztán jómagam is velük megyek - haza, s már Tücsök a tetőtérlépcső felső fokáról hív: papa, papa. Ott vagyok (milyen könnyű ilyenkor a lépcsőjárás), ő a kezemet fogja, s vezet: megmutatja a kis meseszobákat. Mert az. Mindkettő, az övé és a szüleié, ahol neki általában hajnaltól külön szállása van, és siet a biztos védelemhez.

Nos, nála kell kezdeni a látogatást: lámpa, lámpa - hallom, vagyis föl kell kapcsolni a villanyt. Megnyílik a kis birodalom, és álomországba lépek: az ablakon hold, felhő, csillagmatricák, oldalt a föld képe, amire ezt mondja: tépék. Vagyis: térkép. Fölmutat: Jézu, Jézu. Kis kerámiakereszt - az ő nyelvén: keszt; naiv, kedves darab, rajta Krisztus fehér ruhában, vállán keresztkötés. Aztán sorban nevet kapnak a játékok: maci, cica, paci, s mind felsorakozik előttem. Tücsök keze szorgosan ténykedik, s beszél, beszél, majd hirtelen a másik szobában terem, ahol igazi szállását érzi...

Tücsöknek cseppet sem hiányzik a tévé, egészséges lelke fölszabadul a valóban neki való környezetben, miközben tisztán hallhatja az élőszót, melyet egészen közel enged magához.

Elgondolkodom egyes szociológusok véleményén: nem árt a gyereknek a tévé, sőt... Minek vitatkozzam, főleg ha a szülő úgy tartja kényelmesnek: hadd parkírozzon a kicsi a képernyő előtt, addig is elfoglalja magát, ő meg teszi a dolgát. Hogy jutna eszébe nemet mondani, s a tévéidőt elevenre cserélni: szülői közelségre, közös játszadozásra, a kényelmesebb helyett a hasznosat választani. Hogy mindennapjaink egynémely kelléke - minő a tévé kissé hátrább szorul? Ez lenne javára léleknek, szónak, fantázia-ébresztésnek anélkül, hogy szép meseképsor sem hiányozna végül - módjával választva-használva, de nem parkírozásnak, hanem az együttnézés örömének.

Kora reggelente ki-kinézek az ablakon: Tücsök a tiszta álmok birodalmát járja: lepkét fog és lovacskát játszik, nem zavarják rémálmok, a keresztről pedig Jézu vigyázza kis kedvencét.

Tóth Sándor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu