Uj Ember

2006.01.22
LXII. évf. 4. (2997.)

Megjelent
az Adoremus
februári száma!

Főoldal
Címlap
Forduljunk imádsággal a történelem Urához!
Margit engesztelését követve
Van remény, hogy ne érjen véget...
Imahét a keresztények egységéért
Dolgozni...
Lelkiség
És követték őt...
Szentírás-magyarázat
"Betelt az idő"
Homíliavázlat
A kehely története
LITURGIA
Engesztelő imaév
A hét liturgiája
B év
Katolikus szemmel
Brüsszeli intő
Személyes tekintéllyel
Vízumosdi
Szavak
Élő egyház
Lelkipásztori napok Egerben
Kórusjubileum Miskolcon
Többkamionnyi adomány Székelyföldre
A Katolikus Karitász támogatásával
Imasorozat a rák ellen
Emeljük fel a szívünket!
Imalánc Magyarországért
Élő egyház
A Vatikán tegye az első lépést!
Fórum
Múltidéző
Jékelyáda
Egy igaz ember
Atzél Endre halálára
KÖNYVESPOLCRA
Rendszerváltás és pénzügypolitika
Nagyanyó
Az Olvasó írja
Új Ember - nászajándékba
Fórum
"Kicsiny hadsereg, nagy ideálokkal"
Ötszáz éves a Pápai Svájci Gárda
Fórum
Létezik a jóra való cinkosság...
Születésnapi beszélgetés Mécs Károllyal
Festett ékesség
Fórum
Katolikus, újságíró...
Levél a távolba
A nők is áldozatok...
SZENT AZ ÉLET
Ifjúság
Szólj hozzá!
Pályázati felhívás
Részvétel a KözösPont Misszióban
Miseközvetítés
Tücsök meg a tévé
Örömhír a táncparketten
Kultúra
Művész és ember
Plácido Domingo hatvanöt éves
Mensáros László - Pannonhalmán
Az élet mégis szép volt...
HANGOK MOZARTRÓL
Legyetek jók, ha tudtok
DVD
Paletta
Fórum
"Hűséggel és szeretettel"
Batthyány-Strattmann László és IV. Károly király
Megújított fogadalom
Szent Margit-ereklyék Kaposváron
Szent helyek, csodatevő források
Népi vallásosság
Mozaik
Elég az esztelen rongálásokból!
Kitüntetés az egyháztörténet kutatásáért
Szakrális terek
Modern finn templomépítészet a Budapest Galériában
Az élelmes szarka

 

Engesztelő imaév

Püspökeink engesztelő imaévet hirdettek a nemzet lelki megújulásáért. Valószínű, hogy papjaink ebben az esztendőben többször is fognak biztatni bennünket, hogy Szent Margit példáját követve mi is lépjünk be az engesztelés szolgálatát vállalók sorába. Manapság azonban a hívő emberek nagy része nem tud mit kezdeni az engesztelés gondolatával. Eléggé idegen számunkra ez a fogalom.

Szinte mindennapos tapasztalatunk viszont, hogy az emberek olykor megbántódnak. Ha vétünk valaki ellen, azt ki kell engesztelnünk. Bocsánatot kérünk tőle, elégtételt nyújtunk, vagyis valami olyat teszünk, ami legalább olyan kedves neki, mint amennyire nem volt kedves számára a sértés, amit ellene elkövettünk. Aztán azt is látjuk, hogy aki kiengesztelődik, haragjával fokozatosan felhagy, felejti a sértést. Nyilvánvaló, hogy mindkét félben történik változás az engesztelés eredményeképpen.

De beszélhetünk-e engesztelésről és engesztelődésről Istennel szemben? Bizonyos értelemben igen, mert ő a végtelen személyes jóság és szeretet: parancsaival, törvényeivel javunkat akarja, mi pedig engedetlenséggel válaszolunk az ő akaratára. Hogyan fogadja ezt az Isten? Beszélhetünk-e vele kapcsolatban haragról és sértődöttségről? Tulajdonképpen nem, mert ő a változhatatlan jóság és szeretet. De egyúttal a változhatatlan szentség és igazság is, amiből a bűnös számára bűne következtében büntetés és bűnhődés következik. Állítanunk kell, hogy Isten nem változik a mi bűneink által, de megváltozunk mi; a kiengesztelődés nem Istenben hoz létre változást, hanem bennünk, emberekben.

Oscar Wilde közismert szimbolikus elbeszélésének főhőse és címadója, Az önző óriás senkit nem enged be gyönyörű kertjébe, erre az lett a büntetése, ami a bűne volt: hiába jött a tavasz, az ő kertjébe ő sem nyert bebocsátást. Később aztán az önzőből önzetlen óriás lett, élete végén pedig megjelent egy gyermek, akinek át volt lyukasztva az oldala, és szögek helye látszott a kezén. És így szólt: nekem is van egy kertem, és mivel életed második felében már önzetlenül helyet adtál szívedben és kertedben az embereknek, én is helyet adok neked az én kertemben.

A bűnei által önző óriássá lett ember szívében nem maradt hely sem Istennek, sem embertársainak. De jött az "átlyukasztott kezű Ember"...

Hittel valljuk, hogy az Isten Jézus Krisztusban - az ő áldozatos élete, szenvedése és halála által - kiengesztelődött a világgal (2 Kor 5,17-19). A Biblia szavaival: az ő áldozatának köszönhetően Isten eltörölte adósságunkat, megszűnt tehát a szakadék az ég és a föld között, megszűnt az Ószövetség, a templom kárpitja meghasadt, megnyílt az új és örök szövetség. Lényeges változás történt Isten és az ember kapcsolatában. Szent Pál apostol azonban arról is beszél, hogy Isten "ránk bízta a kiengesztelődés szolgálatát" (2Kor 5,19). A kiengesztelődés művében nekünk is van feladatunk: ebben az évben főként az, hogy egyéni és közösségi imádságainkkal segítsük nemzetünk lelki megújulását.

Dolhai Lajos

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu