Uj Ember

2006.01.22
LXII. évf. 4. (2997.)

Megjelent
az Adoremus
februári száma!

Főoldal
Címlap
Forduljunk imádsággal a történelem Urához!
Margit engesztelését követve
Van remény, hogy ne érjen véget...
Imahét a keresztények egységéért
Dolgozni...
Lelkiség
És követték őt...
Szentírás-magyarázat
"Betelt az idő"
Homíliavázlat
A kehely története
LITURGIA
Engesztelő imaév
A hét liturgiája
B év
Katolikus szemmel
Brüsszeli intő
Személyes tekintéllyel
Vízumosdi
Szavak
Élő egyház
Lelkipásztori napok Egerben
Kórusjubileum Miskolcon
Többkamionnyi adomány Székelyföldre
A Katolikus Karitász támogatásával
Imasorozat a rák ellen
Emeljük fel a szívünket!
Imalánc Magyarországért
Élő egyház
A Vatikán tegye az első lépést!
Fórum
Múltidéző
Jékelyáda
Egy igaz ember
Atzél Endre halálára
KÖNYVESPOLCRA
Rendszerváltás és pénzügypolitika
Nagyanyó
Az Olvasó írja
Új Ember - nászajándékba
Fórum
"Kicsiny hadsereg, nagy ideálokkal"
Ötszáz éves a Pápai Svájci Gárda
Fórum
Létezik a jóra való cinkosság...
Születésnapi beszélgetés Mécs Károllyal
Festett ékesség
Fórum
Katolikus, újságíró...
Levél a távolba
A nők is áldozatok...
SZENT AZ ÉLET
Ifjúság
Szólj hozzá!
Pályázati felhívás
Részvétel a KözösPont Misszióban
Miseközvetítés
Tücsök meg a tévé
Örömhír a táncparketten
Kultúra
Művész és ember
Plácido Domingo hatvanöt éves
Mensáros László - Pannonhalmán
Az élet mégis szép volt...
HANGOK MOZARTRÓL
Legyetek jók, ha tudtok
DVD
Paletta
Fórum
"Hűséggel és szeretettel"
Batthyány-Strattmann László és IV. Károly király
Megújított fogadalom
Szent Margit-ereklyék Kaposváron
Szent helyek, csodatevő források
Népi vallásosság
Mozaik
Elég az esztelen rongálásokból!
Kitüntetés az egyháztörténet kutatásáért
Szakrális terek
Modern finn templomépítészet a Budapest Galériában
Az élelmes szarka

 

Nagyanyó

A XIX-XX. század fordulóján, egy, a Nagy-Magyarország minden vidékét bejáró kubikus vállalkozó legidősebb gyermekeként jött a világra. Tizenegy testvéréből tíznek a halálát gyászolta meg. Fiatalon ment férjhez, s alig pár esztendő múlva az első világháború elvitte a férjét. Pici szopós csecsemője egyszerűen éhen halt az 1919-es esztendő szörnyű éhezéseiben: anyjának elapadt a teje, s a babát egyszerűen nem volt mivel táplálni... Férjhez ment hát újra, egy idős özvegyemberhez, akinek egyesztendős árva leánykáját vállalta el felnevelni kicsit a sajátja helyett. Született még egy kisfia. Három gyermeke közül azonban csak fia élte meg a felnőttkort, de őt is elvesztette a második világháborúban. Talán a legszomorúbb módon: az eltűntek között. A mai napig nem derült ki, hogy a gyenge tüdejű cipészsegédet a golyó vagy a hideg orosz tél küldte át a másvilágra. Nagyanyó évtizedekig várta vissza fiát, annak ifjú özvegyével és a két árvával - hiába. A szovjet csapatok bevonulásának minden megalázó szörnyűségét átélte. Az ötvenes években két kis hold szőlőjével be kellett lépnie a tsz-be, különösen, mivel fiú unokáját 1957-ben csaknem agyonverték a pufajkás különítmények, mivel 1956 őszén városában a Munkástanács diákképviselője volt.

A hatvanas évek elején ismertem meg, mint unokamenye, s tizenhét esztendőt éltünk le együtt békében, nagy szeretetben. Velünk lakott, piciny lakásunkban négy generáció élt együtt. Minden vasárnap elment a templomba. Mi elkísértük - ő imádkozott értünk. A nyarat a kis háztáji szőlőben töltötte - tíz éven át nála nyaraltunk, a gyerekekkel együtt. Egy kunyhóban, szegénységben, boldogságban.

Sok betegséget viselt el türelemmel. Előtte szégyelltük a magunk gyengeségeit, a kedvéért leküzdöttük saját rosszkedvünket. Esténként Arany Jánost, Petőfit, Jókait, Móra Ferencet olvasgattuk fel neki - már gyengén látott - a cserépkályha mellett. Csalhatatlan ízléssel állapította meg: "Mind szép volt, de azért a legszebb ez az erős fiú, a Toldi volt..." Szinte most is látom messze tekintő, figyelmes szürke szemét. Ott ül a fotelben. Szikár alakját nem fakította meg az eltelt csaknem három évtized.

Amikor egy csendes karácsonyi napon elment, a kórház nővérei megsiratták. Az osztályos orvos egy fillért sem fogadott el unokájától, aki minden áldott nap bement, megetette, megsimogatta a rózsafüzér szemeit morzsolgató kezét. Ránk hagyta kopott ruhái közé rejtve a nyárról eltett néhány szem szép almát - olyan frissek maradtak, mintha a fáról most szedték volna le őket. Ma is ott van minden karácsonykor a négy alma a fa alatt. Most már a dédunokáinál is hagyománnyá vált a kis batyu. Biztos vagyok benne, hogy az égi tanyán boldogan hallgatja a csodálatos dallamokat, amelyekkel a nevét viselő művész dédunokája örvendeztet meg bennünket, s amelynek szorgos gyakorlását annyi türelemmel hallgatta annak idején. Abban is egészen bizonyos vagyok, hogy valahol ott van, ahol Móra Ferenc édesanyja: Isten kenyérsütögetője ő.

Botos Katalin

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu