Uj Ember

2005.10.30
LXI. évf. 44. (2985.)

Negyvenéves
a Nostra aetate

Főoldal
Címlap
A bűnbánat és a gyónás útján - az Eucharisztiáig
Szinódus utáni beszélgetés Erdő Péter bíborossal
Örömök és aggodalmak
A szinódus záróüzenete
Nyitott székesegyház
Jubileumi szentmise a szegedi dómban
A szellem és a palack
Lelkiség
Nélkülözhetetlenül és észrevétlenül
Szentírás-magyarázat
Hitelesség
Homíliavázlat
Küldetést kapunk
LITURGIA
A megkezdett örök élet
A hét liturgiája
Az Imaapostolság szándékai november hónapra
Katolikus szemmel
Félelem helyett türelem
Negyvenéves a Nostra aetate zsinati dokumentum
Parkolópályán az uniós alkotmány
Szájer József: A "közös piac" nem működik közös értékek nélkül
Egy népszavazás hordaléka (22.)
A hazafiság
Élő egyház
Hit nélkül feldolgozhatatlan a halál
Novemberi beszélgetés Agg József főesperessel
Élő egyház
Véget ért a püspöki szinódus
A szinódus levele a kínai főpásztorokhoz
Fórum
KÖNYVESPOLCRA
Vigyázat! Sugárzó anyag!
Halottaim
Az Olvasó írja
A túlvilági viszontlátás reménye
Együtt haladunk a keskeny úton...
Hetvenéves testvérlapunk, az Evangélikus Élet
Fórum
"A kő marad ..." - avagy a sírkövek üzenete
"Nem felejtünk..."
1956 emlékezete New Brunswickban
Fórum
Szent ez a tömeg...!
A győri tizenkét pont, és ami utána következett
A forradalom lengyel arca
A magyarokhoz
Fórum
"Szabadság és/vagy egyenlőség"
Kétszáz éve született Alexis de Tocqueville
Ifjúság
Szólj hozzá!
A csend fénye és zenéje
Az imperfectum együttes korunk szentjeiről
Gének sodrában - gének kordában
Hitből élő közösségek
Rejtvény
Kultúra
A modernitás prófétája
Goya-kiállítás Bécsben
Az Isten-kereső József Attila (13.)
"Dolgaim elől rejtegetlek"
Nem kapcsolható...
Paletta
Fórum
A keresztény Szíria
Egyedülálló felekezeti sokszínűség a Közel-Kelet legbiztonságosabb országában
Mozaik
Gyógyhatású italok
Bemutatták a legújabb kolostori termékeket, a bencés likőröket
Triznya-kiállítás Szentendrén
Kiállítás és felújítás
Az "aratás ura" új munkásokat küld
"Ha vége lenne is holnap a világnak..."
Helyi érték
A Hortobágyon

 

"Nem felejtünk..."

1956 emlékezete New Brunswickban

Szabadságharcunk fél évszázados évfordulója közeledik. Az európai és a tengerentúli magyar emlékhelyeket felkutató és bemutató Magyar Emlékekért a Világban Közhasznú Egyesület (MEVE) különös gondot fordít egy méltó, a világ ötvenhatos emlékhelyeiből válogatott fotódokumentációs kiállítás előkészítésére. A világban fellelhető számos, a bátor hősök emlékét ápoló és örvendetesen szaporodó emlékhely (kereszt, kopjafa, szobor, épület, tábla) közül most éppen csak kiemelnék egyet.


Mindszenty József szobra a róla elnevezett téren, a Szent László-templom tövében

Az Egyesült Államok keleti partján húzódó New Jersey államban található a több jelentős magyar szervezettel rendelkező New Brunswick városa. 1981-ben - vagyis a huszonötödik évfordulón - állítottak itt messzire szakadt honfitársaink emlékművet szabadságharcunknak.


‘56-os zászlókkal ünneplés a Kossuth-szobornál New Yorkban

A mintegy ötven kilométer átmérőjű New York-i vonzáskörzet déli határán fekszik e jelentős egyetemi város (a neves Rutgers egyetemmel), ismerten nagyszámú és igen aktív magyar közösséggel. A keleti partvidékhez mintegy hozzásimuló kis New Jersey államot New York állammal együtt "kapunak" is nevezik. Nem véletlen, hogy az állam területén utazó gyakran hallhat magyar szót. Forradalmunk eltiprása után honfitársaink ezrei kerestek és találtak itt új életlehetőséget, bár már jóval korábban is érkeztek ide magyarok.

Egy nagyszerű ember - az elmúlt hónapban elhunyt idős rokon - Messik Pál és osztrák felesége jóvoltából ismerhettem meg korábban a várost és környékét, sőt a környező államokat, különös tekintettel a magyar emlékekre.

Az Egyesült Államokban az első ismert 1956-os emlékművet 1961-ben állították a menekülteket fogadó Camp Kilmer nevű katonai tábor területén, New York mellett. A New Brunswick-i magyar egyházak és egyesületek jóvoltából táblával ellátott sziklatömböt, mivel nehéz megközelíteni, ma már kevesen ismerik, és megrongálódott.

Új emlék került immár New Brunswick központjába, a város szívébe. Az itt emelkedő, Szent László királyunkról elnevezett St. Ladislaus Church melletti kis parkban egy fémtáblával ellátott rusztikus, megmunkálatlan, nagyméretű kődarab keltheti fel a sétáló figyelmét. A százharminchárom centiméter magas gránitkövet, s rajta a hatvankétszer negyvenhat centiméteres Kossuth-címeres bronztáblát 1981. október 25-én helyezték el. Felirata a következő: "Gloria Victis /1956 - 1981/ in memoriam of the 25 th. anniversary of the Hungarian revolution by Amaricans of Hungarians Descent"; alatta : "A szabadságharc hőseinek emlékére. Állította Amerika magyarsága. Nem felejtünk."

A szomszédos templom a vasárnapi magyar misék s azt követő honfitársi találkozók fontos központja. A Mindszentyről elnevezett tér közepén magasodó templom bejáratától jobbra pillanthatjuk meg virágoktól övezve a bíboros egész alakos szobrát. A kezével határozottan előremutató főpap szobra New Jersey-ben tett látogatása emlékére készült. A New Brunswick-i emlékkő és emléktábla az október 23-i megemlékezések és koszorúzás egyik ünnepi helyszíne a környéken élő magyarok számára.

A lassú asszimiláció kétségtelen jegyei mellett örömmel elmondható, hogy a New Jersey államban élő magyarok egyesületeit, rendszeres programjait hosszan lehetne sorolni. Hogy csak néhány közösséget említsünk: Amerikai Magyar Alapítvány (még 1954- ben hozták létre), Magyar Katolikus Papok Szövetsége, Magyar Polgári Klub és Polgári Liga, Amerikai Magyar Református Egyház, a North- Brunswickban működő Bethlen Gábor Családi Kör, az Atlanti Kutató- és Kiadó Társulat, a Fiatal Magyarok Amerikai Társasága, a Garfieldi Cserkészház, a Kováts Történelmi Társaság (a közeli Trentonban); a homlokzatán szép ‘56-os Kossuth-címerrel ékesített Magyar-Amerikai Atlétikai Klub (New Brunswickban a Somerset Streeten), az ösztöndíjakat támogató Magyar Életért Mozgalom, a negyedszázados jubileumot megért (a sikeres Somerset utcai rendezvényeket szervező) Magyar Fesztivál; a magyar öregdiákokat egyesítő Bessenyei György Szövetség, a Magyarság Jóhírét Védő Liga köre vagy a Máriapócsi Kolostor Bazilita Atyáinak Közössége. S itt sorolhatnánk a New Jersey állam területén működő, magyaroknak lelki szolgáltatást nyújtó templomokat is: a Nagyboldogasszony-templom (Irvington), a Szent Erzsébet-templom (Carteret), a Szent István-templom (Passaic); a Szent Miklósról elnevezett magyar görög katolikus templom (Trenton). S visszatérve New Brunswickba: itt működik a Teleki Pál Cserkészház is.

Kicsit északabbra, New Yorkban lakott egy ideig a modern magyar polgári irodalom nagy alkotója - Szőnyi Zsuzsa szavaival élve:a "megalkuvás és az öncenzúra megszégyenítő korlátait nem ismerő" író -, Márai Sándor. Ha a világ segítségét nem is, de elismerését kivívó küzdelem végnapjairól így írt, lassan már törvényszerűnek tűnő magyar reménykedéssel:

"Mennyből az angyal, menj sietve / Az üszkös, fagyos Budapestre. / Oda, ahol az orosz tankok / Között hallgatnak a harangok. (...) / Angyal, vidd meg a hírt az égből, / Mindig új élet lesz a vérből"

Messik Miklós

Magyar Emlékekért a Világban Egyesület

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu