Uj Ember

2002.10.27
LVIII. évf. 43. (2830.)

Megjelent az Új Ember liturgikus füzetek sorozatának novemberi száma

Főoldal
Címlap
Halottak napja
November 2.
"Készítsétek az Úr útját!"
Katolikus Pedagógiai Napok - Budapesten
Missziós fesztivál Budatétényben
Vértanú és hitvalló misszionáriusok
Öt boldogot avatott a pápa
A növekedés fájdalma
Lelkiség
A szeretet: segítő cselekvés
- Évközi 30. vasárnap -
Az igehirdetés az életünkben
ÉLET ÉS LITURGIA
A Taizéi Közösség története - aktualitásokkal
Közösségek, lelkiségi mozgalmak
A hét liturgiája
A év
Katolikus szemmel
Válaszd az Életet!
Jó ember, rossz ember
Lelki ismeret
Rosszaság és rosszaság
Prűd volnék?
Ima a keresztények egységéért
Helyesbítés
Élő egyház
Helyi érdekű vallási turizmus
Keresztény irodalom számítógépen
A vértanú püspök emléke
Bogdánffy Szilárd-év megnyitása Feketetón
Jászolkiállítás
Pályázati felhívás
Élő egyház
A szentolvasó éve
Apostoli levél a rózsafüzérről
A pápa és Teoctist pátriárka közös nyilatkozata
A Szentszék elítéli Amerika Irak elleni embargóját
A pápa hangsúlyt fektet a vízkészlet elosztására
Élő egyház
"Megújul-e a katolikus egyház?"
Az őrszem tekintetével
Gyermekfalu lesz Szovátán
Magyarországi támogatás a Dévai Ferences Missziónak
Az Olvasó írja
Nagyveleg ünnepe
Adj vért, és ments meg három életet!
Fórum
Az elmúlás az élet folytatása
Szentmise az elhunytakért
Bizalom a halál óráján
Fórum
A török időktől a szocializmus okozta szenvedésekig
Konferencia a ferences lelkiségről
Fellendült a város hitélete
A zalaegerszegi Szent Család Óvoda története
Soha ne add fel!
Bátorítás szenvedélybetegeknek
Fórum
Kormányomat keresztényként szolgálni...
Beszélgetés Erdődy Gábor szentszéki nagykövettel
A Szentszék és Magyarország
Ifjúság
Élők, halottak, élőhalottak
Megújulás és gyógyulás
Országos Karizmatikus Találkozó Esztergomban
A kaszás
Krakkói jegyzetek
"Tudásunkkal szolgálatodra"
A Regnum Katolikus Általános Iskola és az Esztergom-budapesti Főegyházmegye Katolikus Iskoláinak Főhatósága második alka
Rejtvény
Az alábbi táblázatban nyolc értelmes szó van elrejtve. A szavak vízszintesen, függőlegesen és átlósan is kereshetők. A
Kultúra
Emberi arc, délután
Tíz mondat egy új balladáról
Requiem aeternam...
Lemezajánló
Nyelvi bogáncsok
A diófa orgonája
Fórum
A béke szigete Hévízen
Terézvárosi jubileum
Ahonnan Kossuth hitvesét temették
Mozaik
A hét szentjei
Kapisztrán Szent János
Szent Ferenc élete - diákszínpadon
Az ikon titka

Schweitzer József köszöntése
Szobapáfrány

 

Közösségek, lelkiségi mozgalmak

Az új közösségek eredetisége gyakran abban áll, hogy férfiakból és nőkből, klerikusokból és világi Krisztus-hívőkből, cölebsz és házas emberekből álló vegyes csoportok egy sajátos - olykor valamely hagyományos formát követő, olykor a mai társadalom követelményeihez igazodó - stílusban élnek. Az Istennek szentelt élet, az Isten és a felebarát iránti szeretet kettős parancsának szoros egységét mutatja.

(részletek II. János Pál: Megszentelt élet kezdetű apostoli buzdításából)

A Taizéi Közösség története - aktualitásokkal


Egy kis burgundiai faluban, Taizében 1940 augusztusában letelepedett a huszonöt éves Roger Schutz. Célja egy olyan szerzetesközösség megalapítása volt, amely elsősorban a keresztények kiengesztelődésének ügyét szolgálja, és amely ezt a kiengesztelődést konkrét valóságként éli meg. Kezdetben, a második világháború idején menekülteket, zsidókat fogadott be a házába, és ott bújtatta őket. Személyiségének kisugárzása azonban hamarosan vonzani kezdte a szellemiségéhez csatlakozni vágyókat, akik 1949-ben örökfogadalommal kötelezték el magukat a közösségi életre, a cölibátusra és az egyszerűségre. Az első testvérek protestánsok voltak, de később egyre több katolikus érkezett a faluba. Mára a közösség tagjai több mint huszonöt országot képviselnek. Egy részük kis csoportokban, fraternitásokban él Afrika, Ázsia, Észak- és Dél-Amerika szegényei között. A kelet-európai országokba 1962-ben érkeztek először a közösség tagjai - persze inkognitóban -, hogy szolidaritást vállaljanak a diktatúrában élőkkel. 1957-58 óta egyre több fiatal utazik Taizébe, hogy részt vehessenek azokon az egyhetes találkozókon, melyeken elmélyíthetik hitüket, és megélhetik az összetartozás élményét. A vendégfogadással kapcsolatos teendőket a szomszédos faluban élő, hétszázötven éve alapított katolikus szerzetesrend tagjai, a Szent András-nővérek látják el. Az utóbbi évektől munkájukat egy nemzetközi katolikus közösség és a lengyel orsolyita nővérek is segítik.

A fiatalok támogatásával, a Taizéi Közösség kezdeményezésére született meg 1978-ban a Bizalom Zarándokútja nevet viselő program, amely arra hívja a résztvevőket, hogy a béke és a kiengesztelődés követei legyenek saját környezetükben. E zarándoklatoknak minden évben egy-egy európai nagyváros ad otthont, ahol fiatalok tízezrei találkoznak. Az 1989-es politikai fordulat óta Wroclaw, Prága, Budapest, majd Bécs, München, Párizs, Stuttgart, Milánó, Varsó és Barcelona látta vendégül az ifjú zarándokok lelkes tömegét. Budapest 1991-ben és a múlt évben fogadta a hívő fiatalokat, de 1989-ben Pécsett, 1998-ban pedig Kecskeméten is voltak találkozók. Hasonló összejöveteleket Afrikában és Ázsiában is szerveztek már.

Időközben elkezdődtek az előkészületek az év végi (2002. december 28. és 2003. január 1. között megtartandó) párizsi és Párizs környéki (Ile-de-France) találkozóra. Október első hétvégéjén már több mint negyven helyi összejövetelre került sor, amelyeken a fiatalokat és az egyházközségek tagjait tájékoztatták a közelgő eseményről. Az előkészület legfőbb célja, hogy az embereket meghívja a bizalom megünneplésére. A pontoise-i egyházmegyei találkozó alkalmával Renaudin püspök az előkészület kihívására válaszolókat így buzdította: Amióta olvastam a Taizéről írt kis tájékoztatófüzetet, sokat gondolkodtam: hogy merik ezt megtenni? Kockázat, kihívás vagy provokáció ez? Esetleg egyszerűen csak butaság? Amikor annyi komoly, hozzáértő ember van körülöttetek, akik kétséget támasztanak, akik gyanakvásra intenek, hogyan lehet egyáltalán a Bizalom Zarándoklatát elindítani? Ma, mint húsvét reggelén, minden ránk van bízva. Örömmel gondolok mindenre, ami a Bizalom Zarándoklatán történni fog. Teljesen megbízom bennetek.

A párizsi találkozón a zarándokok a délelőttöket az egyházközségekben töltik, és naponta kétszer mindnyájan (egy közösségként) imádkoznak majd a város központjában. A fiatalokat családoknál, iskolákban, gyülekezeti termekben szállásolják el. A Magyarországról induló buszokat, valamint a december 26-án induló segítők előcsapatának utazását a KIM (Katolikus Ifjúsági Mozgalom) szervezi. Náluk lehet érdeklődni a programmal kapcsolatos részletek után is (cím: 1053 Budapest, Veres Pálné u. 10. I. em., tel./fax: 06-1-484 0734, e-mail: kim@katolikus.net, internet: http:// taize.kimiroda.hu).

Budapesten december közepére terveznek összevont előkészületi találkozót. A vidéki városokban a helyi szervezők fogják meghatározni ennek az időpontját. Október elején indultak a fővárosban a péntek esti imaórák, melyeket minden alkalommal más - evangélikus, református vagy katolikus - templomban tartanak. A déli imaórák (hétfőtől péntekig) 13 órakor kezdődnek a budapesti Szent Rókus-templomban (VIII. ker., Gyulai P. u. 2., a Blaha Lujza térnél).

Összeállította: Pallós Tamás

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu