Uj Ember

2001. január 14.
LVII. évf. 1. (2738.)

Az Ökumenikus Imahét országos megnyitó istentisztelete január 21-én, vasárnap 18.00 órakor Budapesten, a Deák téri Evangélikus templomban lesz. Az igehirdetés szolgálatát Bosák Nándor debrecen-nyíregyházi megyéspüspök és Hegedűs Loránt Duna-melléki református püspök végzi.

 

Főoldal
Lelkiség
Kifürkészhetetlen ösvények
Névtelen szentek
Örvendj és higgy!
Csak ennyi az egész
Négy évszak
A hét liturgiája C-év
Katolikus szemmel
Lelki ismeret - Mi marad utánunk?
Új évezred kapujában
„Küldetésben”
Felháborodás helyett...
(ezerötszáz gyors) - Európa-mese
Kitüntetés
Élő egyház
Az egyetem legnépesebb kara
Millenniumi bronzkapu a pécsi dómban
Komlós Aladár-díj
Engesztelésül — értünk
Üzenet a XXI. századnak
Pályázat hatvan éven felülieknekv
Fórum
Intézetből jöttek
Állami gondozott gyermekek a családban
Élet és liturgia - Az évközi idő
Pápai érdekességek VI.
Énekszóval szárnyalt az örömhír
Élő Egyház
Egyházunk — új évezred kezdetén
Világiak az egyházban (1.)
Portré
Kárpátalja: nyomorúságban, de hitben (3.)
Vallásukat nemzetiségüknél is nehezebben hagyják el
Szeged-CsanádiEgyházmegye
Fiatalok nyomában
Akik kibérmálkoznak az egyházból
Jó társaságot és értelmes programot kapnak
A makói Szent István Katolikus Általános Iskola és Gimnázium
.
Katolikus kávéház
Ifjúság
Humán Genom program VIII.
.
„…mintha nem”
Új hang
Vágyaim és a valóság
Háború vagy béke?
Rejtvény
Kultúra
A jövőt álmodó író hite
A kereszténység győzelme
Éji fohász
A búcsú
Örök zongoraszó
Fórum
A lélek szótára - Engedelmesség
A jó Isten és a technika...
Bálint Sándor Társaság Szegeden
Rejtvény
Mozaik

A Vörös-tengeri Békepark terve
Tavasz a télben
A 2000. év európai embere
A három Kákonyi kiállítása Kalocsán
az új év első babája

 

Örök zongoraszó

Húszéves lehettem, amikor szokásos utamon járva, a józsefvárosi utca egyik földszintes lakásából meghallottam a címben jelzett zongoraszót. A félig elhúzott függöny láthatóvá tette, hogy egy hozzám képest anyámnyi hölgy ült rövid méretű zongorája mögött, előtte kották kötege sorakozott, s ő házi köntösébe öltözve önfeledten szólaltatta meg a fehér és fekete billentyűket. Biztosan, gyakorlottan játszott, a fölcsendülő dallam diadalmasan szárnyalt a levegőben, betöltötte a keskeny utcácska megszokott csöndjét.

Utam gyakran vezetett arra, így meg sem lepődhettem, hogy az évszakok szabályos menete legföljebb csak annyi változást hozott, hogy nyáron a nyitott ablakon át hangosabban, télen és késő ősszel mintegy letompítottan, átszűrten illant ki a megszólaltatott melódia. Ekkor már mindig lelassítottam lépteimet a bizonyos ablak előtt, — hátha valami újat tapasztalok — ám látnom kellett, hogy az alaphelyzet változatlan: a zongorázó idős hölgy időnként kottát cserél, megpihen néhány másodpercre, de ezt követően, mint aki komoly hivatást tölt be, szorgosan folytatja áldozatos munkáját a muzsika oltárán.

Vajon lelkiismeretes zongoratanárnő, egykor művészi babérokra áhítozó, csalódott lélek vagy egyszerűen zenének élő fanatikus? — tettem föl a kérdést önmagamnak. Ezt nem tudtam eldönteni évtizedek alatt. Mert az először észlelt dallam után, bizony évtizedek suhantak el fölöttünk. Magam is érett középkorúvá, majd idősebb emberré lettem; a hölgy haja teljesen őszbe csavarodott már, házi köntöse megkopott, majd kicserélődött, amint egy-egy alkalommal óvatlanul belestem az ablakon, de a zongoraszó tovább hullámzott, ringott a légben, élte a maga megszokott életét.

Az utca képe is jelentősen megváltozott az idők folyamán. Régi üzletek helyén újak nyíltak, a hajdani lakók — akiket futólag ismertem — elköltöztek, helyükre idegenek jöttek; a kapualjakban korábban ácsorgó gyermekekből felnőtt, kereső családapák és anyák lettek.

Magam is egyre ritkábban jártam arrafelé. Ám az egyik napon egy meghiúsult program helyett szabad órám akadt, hazamenni már nem volt érdemes; lépteim ösztönösen ama bizonyos utcába vezettek. Megvallom, nem minden izgalom nélkül léptem a régi ablak alá. Pár pillanatnyi feszült várakozás után, mintha egy láthatatlan karmester beintett volna: fölcsendült a régen hallott zongoraszó. Ritka öröm töltött el: tehát még él a hölgy, szól a hangszer — hiába bolydult meg azóta a világ, a régi szépségek szerencsére élnek és fölidéződnek a tovasuhant múltból.

És akkor — mintegy a több évtizedes élmény tanulságaként — belém hasított egy furcsa, bizsergető életérzés. Mindaz, ami szép és jó volt létünk során, ilyesformán marad meg bennünk, a fülünkben, emlékezetünk bonyolult redőzetében, mint ez a mellékutcai zongoraszó. Elevenen él és semmi el nem némíthatja bennünk. Velünk marad lélegzetvételünk utolsó pillanatáig.

Szeghalmi Elemér

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu