|
Intézetből jöttek Állami gondozott gyermekek a családban Magyarországon jelenleg húszezer állami gondozott gyermek él. Az elmúlt évtizedben megkezdődött a nagy intézetek lebontása, a 8-12 fős családotthonok kialakítása, és a nevelőszülői hálózat kiépítése. E pozitív folyamat következtében ma már mintegy tízezer gyermek tapasztalhatja meg a családi légkör melegét.
Közismert, hogy az intézeti „nevelés” nem alkalmas arra, hogy a gyerekek emberi kapcsolatokban megerősödve kerüljenek ki az életbe. Ez utóbbi cél elérésére azonban nem elég pusztán a családban való lét. Képzett nevelőszülőkre van szükség, akik kezelni tudják a felmerülő problémákat. Gondoljunk csak arra, hogy sok esetben a befogadott gyermek már egy- vagy többgyerekes családba kerül, és sokáig még idegen a többiek számára. A nevelőszülőnek ahhoz is „értenie kell”, hogy — ha az élet úgy hozza — a gyermeket, akit megszeretett, el tudja engedni: vissza a vérszerinti szülőkhöz. Gyügyei Attila és felesége Gyügyeiné Tamás Viktória hivatásos nevelőszülők. A 1990-es évek elején végezték el a fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szolgálat háromszáz órás tanfolyamát, és azóta is rendszeresen járnak továbbképzésre. Három gyermekük mellett ma öt befogadott fiatalt nevelnek. Viktória szerint már nem is tudnának mást csinálni, pedig sokan értetlenül nézik „munkájukat”. Amikor férjével együtt eldöntötték, hogy állami gondozott gyerekeket fogadnak be, úgy érezték, van bennük annyi „fölösleges” szeretet, amit át tudnak adni nekik. Az édesanya elmesélte: volt olyan eset, amikor a befogadott gyermek már érkezésének napján megkérte őt, hogy anyának szólíthassa. Szüksége volt arra, amit az intézetben nélkülöznie kellett, hogy valaki anyaként szeresse őt.
A családi körben természetesen adódhatnak problémák, melyek egyik legjobb elintézési módja a beszélgetés. Attila és Viktória elmondta, hogy vasárnaponként ebéd után még órákig az asztalnál ül a család és beszélgetnek a „romhalmaz” felett. Ilyenkor mindenki elmondhatja, ha valami gondja, baja van.
A Gyügyei házaspárnak sikerült megteremtenie az érzelmi biztonságot az öt befogadott gyermek számára, valamint a közös Biblia-olvasások segítségével bevezették őket a vallásos életbe is. Karácsony közeledtével meglátogatta őket Harrach Péter szociális és családügyi miniszter, hogy jelenlétével a médiumokon keresztül felhívja a figyelmet a hivatásos nevelőszülői munka szükségességére — egy jól működő példán keresztül. A miniszter lapunknak elmondta: más kisközösségi modellek mellett ez a legjobb gondozási forma. Hangsúlyozta, hogy a tízezer, még intézetben élő gyermek számára családcentrikus, a gyerekek iránt érzékeny és megfelelő képzettségben részesült nevelőszülőkre van szükség. Harrach Péter megemlítette, hogy az ő megbízásából a Magyar Máltai Szeretetszolgálat is kidolgozott egy képzési modellt, a már meglévő nevelőszülői hálózatuk számára. A hálózat eddigi tevékenysége azt mutatja, hogy bárkit ki lehet képezni erre a feladatra, de igazi, gyermekszerető szülők csak olyan felnőttekből lesznek, akik életüket jó irányba, felelősen tudják alakítani. Körössy László
|
Új
Ember: ujember@drotposta.hu
|