Uj Ember

2001. január 14.
LVII. évf. 1. (2738.)

Az Ökumenikus Imahét országos megnyitó istentisztelete január 21-én, vasárnap 18.00 órakor Budapesten, a Deák téri Evangélikus templomban lesz. Az igehirdetés szolgálatát Bosák Nándor debrecen-nyíregyházi megyéspüspök és Hegedűs Loránt Duna-melléki református püspök végzi.

 

Főoldal
Lelkiség
Kifürkészhetetlen ösvények
Névtelen szentek
Örvendj és higgy!
Csak ennyi az egész
Négy évszak
A hét liturgiája C-év
Katolikus szemmel
Lelki ismeret - Mi marad utánunk?
Új évezred kapujában
„Küldetésben”
Felháborodás helyett...
(ezerötszáz gyors) - Európa-mese
Kitüntetés
Élő egyház
Az egyetem legnépesebb kara
Millenniumi bronzkapu a pécsi dómban
Komlós Aladár-díj
Engesztelésül — értünk
Üzenet a XXI. századnak
Pályázat hatvan éven felülieknekv
Fórum
Intézetből jöttek
Állami gondozott gyermekek a családban
Élet és liturgia - Az évközi idő
Pápai érdekességek VI.
Énekszóval szárnyalt az örömhír
Élő Egyház
Egyházunk — új évezred kezdetén
Világiak az egyházban (1.)
Portré
Kárpátalja: nyomorúságban, de hitben (3.)
Vallásukat nemzetiségüknél is nehezebben hagyják el
Szeged-CsanádiEgyházmegye
Fiatalok nyomában
Akik kibérmálkoznak az egyházból
Jó társaságot és értelmes programot kapnak
A makói Szent István Katolikus Általános Iskola és Gimnázium
.
Katolikus kávéház
Ifjúság
Humán Genom program VIII.
.
„…mintha nem”
Új hang
Vágyaim és a valóság
Háború vagy béke?
Rejtvény
Kultúra
A jövőt álmodó író hite
A kereszténység győzelme
Éji fohász
A búcsú
Örök zongoraszó
Fórum
A lélek szótára - Engedelmesség
A jó Isten és a technika...
Bálint Sándor Társaság Szegeden
Rejtvény
Mozaik

A Vörös-tengeri Békepark terve
Tavasz a télben
A 2000. év európai embere
A három Kákonyi kiállítása Kalocsán
az új év első babája

 

Illés Sándor

A búcsú

Búcsúzni mindig szomorú dolog. Az ember elveszti egy pillanatra határozottságát, elvékonyodik a hangja, remegés fut át a testén és a torka is összeszorul. „Hát akkor … Isten veled... folytatjuk majd, ha legközelebb találkozunk...” És az jár a fejünkben, talán nem is találkozunk többé, mert ki tudja, mi vár ránk holnap? És lesz-e még „legközelebb”? Megnyirkosodik elerőtlenedett tenyerünk szorítása, s csak állunk a pályaudvaron, az indulni készülő szerelvény mellett. Aztán elhomályosuló tekintettel követjük a lassan távolodó vonatot...

Az élet nem más, mint szakadatlan búcsú valamitől. Az elpergett napoktól, a déli verőfénytől, az alkonyati bíbortól, szerelemtől, baráttól, nyártól és ősztől. Gyermekkortól és ifjúságtól, óvodástól, iskolától, elhunyt hozzátartozótól.

Életünk során sok-sok búcsúzás emléke rakódik le bennünk, s egyiket-másikat jeles napként ünnepeljük, de a többségük gyászos és szomorú.

Hányszor, de hányszor emlékezik az özvegy arra a régi pillanatra, amikor utoljára ölelte át a férje a vasútállomáson, s utána elvitték virágos csákóban a halálvonaton valamelyik messzi frontra, ahonnan soha többé nem tért haza. Elperegnek és kiapadnak a könnyek, az emlékezésnek csak az az utolsó pillanata marad meg bennünk fájón, amióta ránk nézett a távozó.

Sose felejtem el azt a napot, amikor egyszer a mamát látogattam meg a kórházban. Sokáig ültem az ágya szélén, fogtuk egymás kezét és tudtuk mindketten, hogy ez a búcsú pillanata. Hogy holnap már nem lesz többé látogatási idő, lázgörbe, nem lesz karbolszagos előszoba, fehérköpenyes ápolónővér, semmi nem marad csak a szeme bágyadt fényét viszem tovább magammal, bármerre járok és a tenyerem érzi hajának lágyságát, évtizedek múltán is. Lehet annál drámaibb dráma, mint egy anya halála előtti búcsúja a fiától? Azóta, mint örökké sajgó sebet hordozom magammal azt a pillanatot. Az ajtóból még visszanéztem. Ő rám mosolygott. És amikor elmentem, csendesen meghalt.

Minden órában, minden nap meghal bennünk valami, s hiába is próbálnánk, nem tudnánk megkapaszkodni a sodró időben. Csak röpke pillanatok maradnak, amire olykor visszaemlékezünk, mint én néha arra a régi-régi padra a ligetben, ahol valaha a kedvest vártam (de nem jött!) vagy arra a kórházi vaságyra, amelyen olyan szomorúan üldögéltem a mama kezét fogva.

A búcsú hozzátartozik az életünkhöz, elmúlt pillanatait, a szívünk bíbor kamrában őrizgeti a derűs történtektől különválasztva: olyan ez akár a templomok csendjében megbúvó mellékoltár, ahová csak ritkábban jut virág a hívek kertjéből.

És valljuk be azt is: jó dolog olykor a régi búcsúkra való emlékezés is; ülünk egy ligeti padon, vagy a kertben, a diófa alatt, s hunyott szemmel felidézzük valamelyik régi búcsúnkat. Hogy kitől? Tán a kedvestől, akit azóta se láttunk, tán egy régi cimborától, aki elesett a háborúban, egy lakodalmi torról, vagy szüretről elmélkedünk csendben, hogy is volt az akkor, amikor Rozi néni behozta a nagy tál pörköltet, vagy amikor a ház nagylánya azt mondta halkan: „Jöjjön el máskor is. Várom.” Talán azóta is vár, s nem tudnánk most számot adni arról, miért maradt el ez a látogatás.

Ülünk tegnap alkonyatkor a kertre néző teraszon a feleségemmel, nem szólunk egymáshoz sokáig, nézzük a haldokló kertet; nincs szomorúbb látvány egy haldokló kertnél. Tudom: egyre gondolunk. Tavaly ősszel, épp ilyen tájt Makarszka tengeröblében ültünk egy pálmafa alatt, s figyeltük, amikor a sirályok siklórepüléssel le-lecsaptak a vízre, majd újra felröppentek a zsákmányukkal.

Emlékszel?... Ez az emlékezés is búcsú tulajdonképpen valamitől, mert ahogy egymásra nézünk, mindkettőnk szeme egyszerre homályosul el.

Csak azt nem tudjuk még bizonyosan, hogy most mitől is búcsúzunk itt az alkonyba vesző teraszon? A nyártól? A kerttől? Az ifjúságtól?

Vagy talán már az élettől?

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu