Uj Ember

2004.10.10
LX. évf. 41. (2930.)

Keresse
az Új Ember
jubileumi évkönyvét

Főoldal
Címlap
A szociális szeretet gondolata vezette...
Oltárra emelték az utolsó magyar királyt
Szili Katalin a Vatikánban
Akik az irgalmasság útját mutatják...
Felszentelik a krakkói magyar kápolnát
Az Új Ember könyvbemutatója
A Lélek hangjára figyelve
Nagymarosi Ifjúsági Találkozó - a hitről
Lelkiség
A hálát adó szamaritánus
Szentírás-magyarázat
Friss szemmel...
Homíliavázlat
A megváltás szentsége (16.)
Liturgia
A hét szentjei
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Az "ellentmondás jele"
A Magyar Katolikus Egyház ellenállása a nyilasuralommal szemben
Az irgalmasság és a megbocsátás
Jegyzetlap
Tehetséges - azaz személy
Elavult(?) értékrend
Nem keresztény klub...
Mi folyik itt?
Élő egyház
Búcsújárás - tegnap és ma
Tudományos konferencia Segesden
Városmisszió és kongresszus Párizsban
Élő egyház
Maimonidészre emlékeztek
A keresztény-muzulmán párbeszéd nehézségei
Konfliktus a Szent Sírnál
Fórum
Élő egyházzene
Fesztivál a Magyarok Nagyasszonya tiszteletére
Egyháztörténeti könyv bemutatója
Másik világ
Egy hét
Könyvespolcra
A barokk pápaság
Az Olvasó írja
Farkas Virgil emléke
Tudásvárat épít a Duna TV
Fórum
Meddig terjed a Szentföld?
Zarándoklat Jordániában
Fórum
"Állam és Egyház az egyesült Európában"
"Ilyen szereptévesztés mögött csak tudatos provokáció vagy butaság, illetve az elemi érzékenység hiánya állhat."
Felelősségünk a teremtett világért
Vallás és ökológia - a mi ügyünk
Áldás, népesség...
Mozgalom a magyarság életkedvének élénkítéséért
Fórum
A harmadik évezred Fénye és Élete
Az eucharisztikus év kezdete
Mit jelent nekem az eucharisztia?
A "rejtőzködő" jelenléte
Ifjúság
Jubileumi Gyerekmaros
Szólj hozzá!
Világító ősz
A MÉCS-családmozgalom idei programjairól
Bocskai-portya
Rejtvény
Kultúra
Csak a szépet és a jót...
A Molnár-C. Pál Baráti Kör kiállításai
Balassi Bálint költészete európai tükörben
Dévényi Iván emlékezete
Noteszlapok
(Ál-sajtóhiba)
PALETTA
Fórum
Vannak égő, fájó könnyek...
Határon túli magyar hívek búcsúja Máriapócson
Hatvan éve hűséges olvasónk
Mozaik
Megújult a debreceni Szent József Kollégium
Mi az igazán lényeges?
Sérült fiatalok a Szent Gellért-házban
Bérmálkozás és kápolnaünnep Érsekvadkerten
Fehér éjszaka Rómában
A botanika ékköve

 

Csak a szépet és a jót...

A Molnár-C. Pál Baráti Kör kiállításai

Nagyszabású kiállításokkal ünnepel a tizennyolc éves Molnár-C. Pál Baráti Kör: a keszthelyi Helikon Kastélymúzeumban november 1-jéig, a székesfehérvári Szent István Művelődési Ház Szent Korona Galériájában pedig november 6. és 28. között tekinthető meg a művészek tárlata.


Molnár-C. Pál: Menekülés Egyiptomba

A száztíz éve született festőművész barátaiból, tisztelőiből 1986-ban, öt évvel a mester halála után alakult meg hivatalosan is bejegyzett társaságként a Molnár-C. Pál Baráti Kör. Az volt a szándékunk, hogy a "szépet" és a "jót" közvetítsük az emberek felé nagyapám, Molnár-C. Pál életművére alapozva, aki annyi embernek tudott vigaszt, örömet szerezni Istentől kapott tehetségével. Csöndben, de nagyot álmodtunk akkor, Szalatnyay József ötletére, édesanyám, Csillag Pálné vezetésével.

Mintaképünk az addigra "elfelejtett", ám a két világháború között művészeink színe-javát soraiban tudó Szinyei Társaság, amely művészeti díjakat adományozott több kategóriában. Ezeknek páratlan értékét az adta, hogy művészek adták művészeknek, szigorúan művészi teljesítmény alapján. Emellett mecénások is tagjai voltak a társaságnak, akik lehetővé tették mindezt.

A Molnár-C. Pál Baráti Kör első kiállítása és színrelépése 1989-ben, a Vigadó Galériában volt, Hommage a mestereknek címmel a Szinyei Társaság nagyjainak remekműveivel tisztelegtek művésztagjaink a nagy elődök előtt, s ezzel egy időben bemutatkozott a Baráti Kör is.

Meghatározóan fontos az indulás óta, hogy az időnként közös kiállításokon szereplő társaság magja valóban egy baráti kört alkot, amely azóta is összejár minden hónap első csütörtökjén Molnár-C. Pál egykori - ma nyilvános múzeumként látogatható - műtermében, a Ménesi úton.

Természetesen a kör alakul és formálódik, az idő előrehaladtával egyre több alapító tagunk tartozik már - merjük hinni - egy még boldogabb körhöz, köztünk pedig egyre többen vannak a hagyatékgondozók. Ahogy azt korábbi kiállításainkon is tettük, úgy ezúttal is nagyon fontosnak tartjuk, hogy ezeket a már lezárt életműveket is bemutassuk. A keszthelyi és székesfehérvári kiállításra megjelent reprezentatív katalógusban csupa ismert név szerepel az "elődök és előrementek" között, de a Baráti Kör aktív tagjai sorában is: Búza Barna, Csiby Mihály, Gross Arnold, Kárpáti Tamás, Pleidell János, R. Törley Mária, Simon András, Tavaszy Noémi. Lehetetlen mindenkit felsorolni. A kiállításokra vendégként meghívott, s a fiatalabb generációt is felvonultató festők és szobrászok közül is többen kapcsolatba kerültek az egyházművészettel: például Kisléghi Nagy Ádám és Szmrecsányi Boldizsár. A katalógusban külön érdekességként a művészek szubjektív hitvallását kifejező gondolatok is olvashatók.

Keszthelyen a Festetics-kastély egykori lovardája egészen páratlan adottságokkal rendelkező kiállítóhely, amelyet - több évtizedes szünet után - Czoma László igazgató tavaszszal nyitott meg a nagyközönség előtt, éppen Molnár-C. Pál gyűjteményes kiállításával, amelyet a nagy sikerre való tekintettel meg is hosszabbítottak. Mindkét őszi kiállításunkat a Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze, Baráti Körünk titkára, Tóth Antal rendezte.

A szeptember 11-ei megnyitó igazi ünnepe lett a Baráti Körnek. A művészek családi körben jöttek el, külön öröm volt Búza Barna jelenléte, aki nemcsak tiszteletbeli elnöke, hanem egyben korelnöke is a társaságnak. Játékos ajándék és meglepetés volt számára is, hogy a megnyitón egy róla tizennyolc éves korában készült, Csúcs Ferenc alkotta portré mellett állt - akkor 1928-at írtak... Eljött balatonfövenyesi művésztelepi műterméből Pleidell János is, aki jövőre tölti be a kilencvenedik életévét. Érdekes volt hallani a véleményét, ahogy végignézte a százötven képet, szobrot, érmet, kisplasztikát: itt együtt van szellem és felkészültség, mondta nagy örömünkre. Az igazgató úr köszöntője után Bizzer István művészettörténész mondott megnyitóbeszédet, aki a 2003. évi Ernst múzeumbeli Kontuly-kiállítással és az erre az alkalomra megjelent albummal robbant be művészeti életünkbe. Végezetül Baráti Körünk elnöke, Csiby Mihály kért szót, aki szintén az örökifjú nyolcvanasok klubjához tartozik.

Az elkövetkező hónap izgalmas feladata lesz, hogy a Baráti Kör művész tagjainak döntése alapján kiderüljön, ki kapja majd ez évben a meghívott művészek közül a Molnár-C. Pál-jutalmat, amelyet a kiállítás következő állomásán, a székesfehérvári Szent István Múzeumban fogunk átadni november 6-án. Erre az alkalomra buszos kirándulást is szervezünk. Örömmel olvasnánk addig is a keszthelyi tárlatlátogatók véleményét a vendégkönyvben, vajon ők kinek adnák a díjat?

Csillag Péter

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu