Uj Ember

2003.03.09
LIX. évf. 10. (2849.)

Hamarosan kapható
a márciusi magazin

Főoldal
Címlap
Nagyobb boldogság adni, mint kapni
II. János Pál pápa nagyböjti üzenete
"Csúcsra járatott" pápai diplomácia
Tauran érsek a támadó háború ellen
Eszköztelen erő
Lelkiség
Angyalokkal a vadállatok között
SZENTÍRÁS-MAGYARÁZAT
Ahol legjobban hallható "Isten Örömhíre"
HOMÍLIAVÁZLAT
"Hozzám kiált"
LITURGIA
Új magyar boldogot köszöntünk VII.
Öröm és bánat
Eucharisztikus ima - magyarul
A hét liturgiája
(B év)
Katolikus szemmel
"Legyen a zene mindenkié!"
Jegyzetlap
Példaképek
Lelki hidat építeni...
Meglopva
(ezerötszáz gyors)
Élő egyház
Látogatóban a kisebb testvéreknél
Saját zsebpénzből jön az adomány
A győri Apor Vilmos Iskolaközpont nagyböjti kezdeményezéséről
Hó áztatja a falakat
A hit erejével épül a kaposgyarmati templom
Új feladatok előtt a bécsi Pázmáneum
Élő egyház
A német papság nem rokonszenvezett a nácizmussal
Fórum
Az Istent kereső ember
Az Új Ember lelkigyakorlata
Déli harangszó - Tokajból
Az Olvasó írja
Üröm az örömben
Könyvespolc
Képek Jézusról
Fórum
Ahol az emberség növekszik
Marista szerzetesek az esztergomi cigánytelepen
Fórum
Kit kerestek?
Az elkötelezett életről
Hivatásgondozók konferenciája Máriabesnyőn
Fórum
Hogy Európa - Európa maradjon
Az értékek nem múzeumi tárgyak
Római triptichon
II. János Pál pápa verses meditációja az örök dolgokról
A Szentatyával a költészetről
Ifjúság
Lejáratott fogalom?
Semmi baj...
Rejtvény
Kultúra
Vendégként otthonosan - az istenkeresők között
Mensáros László Pannonhalmán
"Földre hullott remények bimbaja"
Harminc éve hunyt el Kocsis László
Fekete macska
A megpróbáltatásokban van a boldogság
Látogatóban Tavaszy Noémi műtermében
Fórum
Hívőnek vallani magunkat - felelősség
Mozaik
Erdő Péter érsek Bajóton
Különleges helyzetben - szükség van rájuk
Tábori lelkészek konferenciája
Képek szólása
Nagy Szent Gergely-évforduló 2004-ben
Indul az előkészületi év
Fokföldi ibolya

 

A megpróbáltatásokban van a boldogság

Látogatóban Tavaszy Noémi műtermében

"Művészi rend" fogad budai műtermében, a polcokon nyersanyagok, könyvek, mappák: évtizedek utazásainak, kiállításainak emlékei, fényképek, újságcikkek szép sorban. A festőállványon egy barokk templom olajképe, az asztal lábához támasztva keretezett táblák, az egyiken ősz, szakállas Krisztus-arc: ez Noémi kendője.


Rend, művészi rend sugárzik a házigazda, Tavaszy Noémi festő- és grafikusművész egyéniségéből is: olyan ember ő, akinek nemcsak az ecsetvonásai, nemcsak linómetszésvonalai, nemcsak a saját, egyedi festőtechnikájával készült alkotások nyugalmat árasztó üzenete, de a szíve is a helyén van. Találkozásunk apropója, hogy nemrég ünnepelte hetvenötödik születésnapját.

Rend és gazdagság. Rend, amely sokféle és változatos; gazdagság, amelyhez nem kell pénz. Mély hit, magától értetődő magyarság, kitartó szabadságvágy, s ez mind együtt egy boldog szerelemben. Egy asszony élete, egy művész ihlete. Hetvenöt év az életben, harmincöt a festészetben.

A családja Somogyországból való, ő a Ferencvárosban született és ott is nőtt föl. Egyházi iskolában, a "Ranolder"-ben tanult, majd maga is tanár lett. Tavaszy Sándor költő-műfordítóhoz ment férjhez, akit üldözött, kirekesztett a szocialista rendszer. Noémi asszony Bortnyik Sándortól tanulta a festészetet, 1967-ben lépett először önálló tárlattal a közönség elé. Azóta járja kiállításaival a magyar vidéket, Békés megye kivételével az ország minden táján szerepelt már. Tájak, vidékek, a Ferencváros és Somogy, magyar népi motívumok költőkről, muzsikusokról szóló sorozatok díszítőelemeiként: mint Bartók, Kodály, Petőfi "virágai". Tempera- és olajképek, linómetszetek. Nagy utazások, más tájak, más népek, más hitek szépségeinek emlékei, Európából, Afrikából, Ázsiából, Indonéziából... Biblia pauperum - a szegények bibliája - már több mint hetven részből álló linósorozat a Szentírás jeleneteivel, a kinyilatkoztatás üzenetét hordozó személyekkel.

Mostanában kevesebb ideje jut festésre, linómetsző kés sem volt a kezében két éve. De folytatni készül a bibliai sorozatot, be kell fejeznie a félbehagyott metszeteket.

Kilenc évvel ezelőtt a Parlamentben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztjét, 1997 óta a Ferencváros díszpolgára. A "Magyar Kultúra Lovagja", s az idén március 15-én veszi át Lipótváros polgármesterétől a "Pro Civibus" díjat. Legalább tizenöt plakettet, diplomát őriz, ezeket többnyire a vidéki kiállításaiért kapta. "Megszállott misszió"-nak nevezi azt a harmincöt évet, amelynek során vidékre vitte a munkáit. Ha azt kérdezik, mire büszke, azt mondja: arra, hogy nem érzi hiábavalónak ezt a harmincöt évet. "A falu apraja-nagyja összegyűlt a kultúrházban, mindannyian kiöltözve, ünnep volt egy-egy kiállítás megnyitása. Sokszor megszólítottak a vonaton vagy a buszon, ha utaztam valamerre az országban: Jaj, hát emlékszik rám a művésznő? Tudja, ott voltam én is a kiállításon..."

Öt éve, férje halála óta, egyedül él, de - azt mondja -, a boldogságra való képességet Isten soha nem veszi el az embertől. Apró dolgokban van a boldogság, a somogyi erdőben, a madárdalban, a szülői házban, a ferencvárosi szoba-konyhában, a naplementében. A népligeti sétákban, a szerelemben, a tengerpartban. A megpróbáltatásokban van a boldogság, a küzdelemben, a mellőzöttségben, a kis győzelmekben, még ha elkésett is némelyik. A munkában van a boldogság, az alkotás örömében. Hát így. Tudod, mi a boldogság. Csak nézőnek lenni. A kulisszákhoz közel sose menni - írta egyik versében Tavaszy Sándor. S felesége, bár néha nem tudja visszatartani a könnyeit, nincs egyedül. A családját már elvesztette, mégis érzi, tapasztalja a közösséget, az emberek szeretetét. Úgy érzi, van még tennivalója. Nemcsak nézőként, hanem a kulisszák másik oldalán is...

Szikora József

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu