Uj Ember

2001. január 28.
LVII. évf. 4. (2740.)

Imahét a
keresztények egységéért
január 21-28.

Főoldal
Lelkiség
A "ma" ünnepi öröme
"Engedj asztalodra lelnünk"
Az Aquinói énekéről
Élet és liturgia
Krisztus csodálatos műve
A hét liturgiája (C-év)
Katolikus szemmel
Mérleg
Lelki ismeret
A munka becsülete
Az élet védelmében
Ünnepek után
És megbocsátás?
Lapszél
Élő egyház
"Ad limina"
Hatvanéves Mayer Mihály
A Vatikán kitüntető figyelme
Templom és idegenforgalom
Új "vendégkísérő" rendszer a Mátyás templomban
Az erdélyi érsekség Erdély név és címtára az interneten
Tanácsok a népszámlálás idejére
Fórum
A katolikus-zsidó párbeszéd napja
Kiegészül a bíborosi kollégium
Fórum
Könyvespolc
Az Olvasó írja
Pápai érdekességek
"Római búcsújárás - kapuzárás előtt"
Tisztességesen legeltette a báránykákat
A 90 éves Bánk József érsek-püspök köszöntése
Fórum
Katolikus kötelesség, állampolgári jog
Vasút menti gondok
Miért fordult vissza az olasz határról?
"Nem szenvedem, hogy paczkázzon a papjaimon..."
Horgolt díszek
Kaposvári Egyházmegye
Gondola
Megemlékezés P. Jakab Benjaminról
Ilyenek vagyunk?
A könnyek adománya
Rejtvény tizennégy és tizennyolc év közöttieknek
Ifjúság
Tisztán, megalkuvás nélkül
Szabó Lőrinc a "Tücsökzené"-ről
Jégvilág
Lacika hazudós
A reménység 2000. éve
Fórum
Támogatók
Mozaik

Új Ember - http:ujember.katolikus.hu
Baglyok között
Díjat kapott a szécsényi ferences kolostor
Rejtvény

 

A reménység 2000. éve

Művészetekről, kiállításokról gyakran olvashatunk, láthatunk tájékoztatást, beszámolót a televízió képernyőjén, mégis sokszor a megemlítésre méltóbb képzőművészetek, a nagyon tartalmas, tovább gondolkodásra késztető előadások alig kapnak „sajtót”, véletlenül jut tudomásunkra. Így volt ez a fenti címmel a budapesti piarista kápolnában, illetve a kápolna előterében rendezett megrendítően szép kiállítás-sorozat és a Keresztény művészeti gondolkodás aktuális kérdései az új évezredben című szimpózium esetében is. Az albumhoz írott előszót Németh Attila piarista tanár II. János Pál pápa a művészekhez írt levelének egyik mondatával kezdi: „A szépség a misztérium titkosírása, utalás az örökkévalóra, meghívás az élet élvezésére és a jövőről való álmodozásra”. Kortárs művészeink csodálatosan átérzett alkotásai ennek a mondatnak a hitében születtek. Megrendítő művek: festmények, textilek, gobelinek, szobrok, érmek, metszetek. Borza Teréz: „Lepel”, Rieger T.: Pannonhalmi bazilika kapuja, Háger Rita: … és fölméne. Kun Éva: Miasszonyunk, Málik Irén: „Középkor”, Bakallár J.: Mindörökké, Pál M.: Szent család, Mihály Mária: Ezer év töredéke és mind a többi, tiszta szép gondolataival…

A kiállítás-sorozat a Keresztény Művészeti Társaság „Keresztény művészeti gondolkodás aktuális kérdései az új évezredben” című szimpózium követte. Pál Tamás sokirányú bevezetője után Szegő Katalin, Borza Teréz, Nagy Tamás, Somogyi Győző, Kelényi István, Keserű Katalin, Jelenits István, Veres András, a művészetek kiváló ismerői ritkán hallott témákat emeltek ki, mint a látáskultúra és a kereszténység, a művészet és világnézet, a tárgykultúra szerepe az esztétikai nevelésben, hagyomány és újítás a keresztény ikonográfiában, a katolikus egyház és a művészek kapcsolata.

Újszerű és érdekes volt Jelenits István „Biblia és képzőművészet” című előadása, melyben kiemelte, hogy a Biblia, illetve az apostolok milyen alapos, valós leírást adtak helyszínről, tájról, történésekről. Nem illusztrációk voltak a szövegek mellett – erre akkor mód sem lehetett –, hanem olyan tökéletes megörökített képek, képi megjelenítések írásban, amelyek alapján évszázadok múltán festményeiket, szobraikat, képzőművészeti alkotásaikat készítették a világ kiemelkedő művészei. Borza Teréz porcelán-művész a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának elnöke beszédében elmondta, hogy elgépiesedett világunkban egyre nagyobb szerepet kap az alkotóművész, aki munkásságával létrehozza azt a harmóniát, melynek hiányával szegényebb lenne életünk. „Nekünk iparművészeknek van lehetőségünk, hogy az egyes alkotásokba szó szerint „lelket leheljünk”, mert azoknak a természetes anyagoknak – textil, fa, bőr, agyag, üveg – amiből dolgozunk, eleve „lelke”, kisugárzása, természetes szépsége volt, illetve az alkotás során van és lesz… A művészi alkotásoknak még a templomokban is esztétikai nevelésük van; ott, ahol egy-egy szép alkotás szintén belső békét, nyugalmat adhat” – mondta hazánk különböző városai templomában elhelyezett értékálló újabb művészi alkotások felsorolásával, bemutatásával.

Schelken Pálma

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu