Uj Ember

2001. január 28.
LVII. évf. 4. (2740.)

Imahét a
keresztények egységéért
január 21-28.

Főoldal
Lelkiség
A "ma" ünnepi öröme
"Engedj asztalodra lelnünk"
Az Aquinói énekéről
Élet és liturgia
Krisztus csodálatos műve
A hét liturgiája (C-év)
Katolikus szemmel
Mérleg
Lelki ismeret
A munka becsülete
Az élet védelmében
Ünnepek után
És megbocsátás?
Lapszél
Élő egyház
"Ad limina"
Hatvanéves Mayer Mihály
A Vatikán kitüntető figyelme
Templom és idegenforgalom
Új "vendégkísérő" rendszer a Mátyás templomban
Az erdélyi érsekség Erdély név és címtára az interneten
Tanácsok a népszámlálás idejére
Fórum
A katolikus-zsidó párbeszéd napja
Kiegészül a bíborosi kollégium
Fórum
Könyvespolc
Az Olvasó írja
Pápai érdekességek
"Római búcsújárás - kapuzárás előtt"
Tisztességesen legeltette a báránykákat
A 90 éves Bánk József érsek-püspök köszöntése
Fórum
Katolikus kötelesség, állampolgári jog
Vasút menti gondok
Miért fordult vissza az olasz határról?
"Nem szenvedem, hogy paczkázzon a papjaimon..."
Horgolt díszek
Kaposvári Egyházmegye
Gondola
Megemlékezés P. Jakab Benjaminról
Ilyenek vagyunk?
A könnyek adománya
Rejtvény tizennégy és tizennyolc év közöttieknek
Ifjúság
Tisztán, megalkuvás nélkül
Szabó Lőrinc a "Tücsökzené"-ről
Jégvilág
Lacika hazudós
A reménység 2000. éve
Fórum
Támogatók
Mozaik

Új Ember - http:ujember.katolikus.hu
Baglyok között
Díjat kapott a szécsényi ferences kolostor
Rejtvény

 

Könyvespolc

Új evangélikus dogmatika

Az evangélikus egyház hazai történetének utóbbi 200 évében mindössze két dogmatikai mű jelent meg. Egyik még a XI. század végén, a második 1948-ban. S most, a kétezredik esztendő karácsonyán napvilágot látott a legújabb evangélikus dogmatika Nagy Gyula filozófus, teológus professzor, nyugalmazott püspök tollából. Műve öszszegző igényű, figyelembe veszi az elmúlt század második felének hazai evangélikus teológiai irodalma mellett a német, skandináv és angolszász hittudósok eredményeit csakúgy, mint a saját, több évtizedes külföldi szolgálatának bőséges tapasztalatát. Legfőképpen pedig a szerző teológiai tanári munkásságának summázata a könyv, amelynek olvasói között bizonyára szép számmal lesznek az Evangélikus Hittudományi Egyetem hallgatói. De öszszegző a mű – Hafenscher Károly szavával: „ölelő” – azért is, mert szilárd teológiai alapot kíván adni nemcsak a teológusoknak, de a gyülekezetek tagjainak is.

Nagy Gyula könyvének számos erénye közül kettőt szeretnék kiemelni. Az egyik az egész munkát jellemző kiváló szerkesztés. Az egyes fejezetek világos, követhető szerkezetűek, a témák szervesen épülnek egymásra. Az irodalmi hivatkozások, s a fejezetek végén a további stúdiumokat segítő szakirodalom listája valóban jól használhatóvá teszi a művet szakember és laikus számára egyaránt. A másik erény a szerzőnek a tudományos igényről soha le nem mondó, mégis átélt hitről tanúskodó személyes hangvétele. Ezen a hangon szól a kereszténység széttört állapotáról is: „A fájó szakadásokból és különbségekből állandó belső ösztönzést kell kapnunk az egyetlen, Krisztusi igazság komoly, együttes keresésére Isten igéjében.”

Az új evangélikus dogmatika ajánlható azon katolikus olvasóknak, akik vélemények, interpretációk ismeretén túl azt is szeretnék megtudni, mit vall a „másik” saját magáról. (Kiadta a Magyarországi Evangélikus Egyház Sajtósztálya.)

Sz. J.

Keresztek

Különleges olvasmányt kínál a Képírás Művészeti Alapítvány gondozásában megjelent Kereszt című kötet, amelyet a kaposvári tanítóképző Csokonai Galériájában megnyitott kiállítás alkalmával adtak ki.

Pléhkrisztusok, bádogkorpuszok, vaslemezből kivágott, fára szegzett, megfeszített testek… Szenvedésmetaforák, áldozatjelképek, bűnbánatszimbólumok – olvashatjuk Tüskés Tibor írásában. A kétezer éve lezajlott passió jelenetét idézitek elénk: kereszt, Golgota, epével vegyített bor, töviskorona, „Ez Jézus, a Zsidók királya”, ecettel megtöltött spongya, siránkozó és jajgató asszonyok, jobb és bal lator; „Én Istenem! Miért hagytál el engem?”, lándzsával megnyitott mell…

A Bátai Sándor tervezte, Kelemen Lajos szerkesztette karcsú gerincű kötetben a változó kereszt jelenik meg. Esszében, versben és a képzőművészetben. Grafikusok, festőművészek, szobrászok, írók, költők, papok, néprajzkutatók vallanak arról, hogy milyen kép él bennük a keresztről – Krisztus keresztjéről életük, életünk keresztjéről.

S hogy mi a kereszt? Zsille Gábor szerint mindössze egy-egy darab vízszintes és függőleges fa, mégis az egész világ koordináta rendszere. Nagy Gáspárnak a keresztanyja lett a kereszt, aki megtanította az imádságokra és számon is kérte, aki ministrálni küldte és személyes agitációjával elérte, hogy egyházi középiskolában tanuljon. Gárdonyi Máté siófokkiliti plébános Krisztus keresztjét, mint az emberi szenvedés szimbólumát elemzi. Cs. Hegedűs Erika – akinek rendezésében évekkel ezelőtt a kaposvári Vaszary képtárban láttunk egy fantasztikus kiállítást a korpuszokról – időutazásra hívja az olvasót, s a kereszt jelentőségéről értekezik, Winkler Ferenc pedig a falu keresztjét vette nagyító alá. Ott van tehát a kereszt mindenütt, hogy emlékeztessen és figyelmeztessen Tüskés soraival – történelmi botrányra, fanatizmusra és emberi szenvedésre, a hivatali főnök önkényére, az oktalan gyereksírásra, s az öregek csoszogó lépésére…

Lőrincz

A radiológiáról jelentkezem

Karácsonyra jelent meg a Magyar Kolping Szövetség kiadásában Dékány Eszter tollából a Radiológiáról jelentkezem című kis novelláskötet. A szerző mély átéléssel és tapasztalatai alapján ír a kórházi élet hétköznapjairól, amelyekben észreveszi az embert. Eldologiasodott világunkban üdítően hatnak ezek az elbeszélések, és rámutatnak arra, hogy ma is érdemes elkötelezett életet élni, jó szívvel közeledni az emberek felé, mert lesz rá visszhang. A jószívűséggel való találkozás jobb szívűvé teszi az embereket. Manapság igazán jó érzés a magyar egészségügyről valami szépet és jót olvasni… (Ára: 350,- Ft, Budapesten kapható a Ferenciek terén lévő Ecclesia könyvesboltban.)

Bolberitz

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu