Uj Ember

2001. január 28.
LVII. évf. 4. (2740.)

Imahét a
keresztények egységéért
január 21-28.

Főoldal
Lelkiség
A "ma" ünnepi öröme
"Engedj asztalodra lelnünk"
Az Aquinói énekéről
Élet és liturgia
Krisztus csodálatos műve
A hét liturgiája (C-év)
Katolikus szemmel
Mérleg
Lelki ismeret
A munka becsülete
Az élet védelmében
Ünnepek után
És megbocsátás?
Lapszél
Élő egyház
"Ad limina"
Hatvanéves Mayer Mihály
A Vatikán kitüntető figyelme
Templom és idegenforgalom
Új "vendégkísérő" rendszer a Mátyás templomban
Az erdélyi érsekség Erdély név és címtára az interneten
Tanácsok a népszámlálás idejére
Fórum
A katolikus-zsidó párbeszéd napja
Kiegészül a bíborosi kollégium
Fórum
Könyvespolc
Az Olvasó írja
Pápai érdekességek
"Római búcsújárás - kapuzárás előtt"
Tisztességesen legeltette a báránykákat
A 90 éves Bánk József érsek-püspök köszöntése
Fórum
Katolikus kötelesség, állampolgári jog
Vasút menti gondok
Miért fordult vissza az olasz határról?
"Nem szenvedem, hogy paczkázzon a papjaimon..."
Horgolt díszek
Kaposvári Egyházmegye
Gondola
Megemlékezés P. Jakab Benjaminról
Ilyenek vagyunk?
A könnyek adománya
Rejtvény tizennégy és tizennyolc év közöttieknek
Ifjúság
Tisztán, megalkuvás nélkül
Szabó Lőrinc a "Tücsökzené"-ről
Jégvilág
Lacika hazudós
A reménység 2000. éve
Fórum
Támogatók
Mozaik

Új Ember - http:ujember.katolikus.hu
Baglyok között
Díjat kapott a szécsényi ferences kolostor
Rejtvény

 

Szétrúgott telefonfülke

No, ezt is elintézték – mutat a sarki telefonfülkére ismerősöm, amíg a buszra várunk. – Szétrúgták. Tegnap este jártam erre, láttam. Bakanccsal tapostak az üvegébe, aztán letépték a kagylót. Két fiatal. Ki mert volna odamenni?

Akár siratót fogalmazhatnék, hiszen hány embernek veszélyeztették ezzel a „tárgyak elleni boszszúval” az életét? Ha igaz, hogy a tárgyaknak van könnyük, a telefonnak biztosan, s főleg az utcainak, ahová valósággal berohannak, ha vészhelyzet van. Persze, eltelik pár nap, megjavítják a fülkét, de lehet, hogy a következő napokban valakik újra halálra ítélik. És ez így megy sarkonként…

Vajon az élet már ennyire gyűlöletes, a sok felhalmozott erő végképp nem bír magával? Mert a kettő szorosan összefügg, azonban az egyik lengyel író, gondolkodó az unalom szót is társítja.

Alighanem ennél kell időzni, s valamiként „képletét” adni a romboló hajlamnak, amely mint fizikai törvény is értelmezhető. Az unalom kifejező szó(képlet) abban a program nélküli korban, amely elsősorban a szent érzékelését vesztette el. Hogy mi az unalom? Annak nincs kezdete, illetve az emberrel jelenik meg, majd betegségként öröklődik. Az említett lengyel egyenesen az Édenkertig vezeti vissza, és szempontját a hiúsággal egészíti ki: az alkotó emberpár bedűlt a kígyónak: nem haltok meg, olyanok lesztek, mint az Isten. Ebből ered a képzelet bénultsága, az akarat zavarossága, az alkotás helyett az ösztönös rombolás…

„A menny nem jelent már semmiféle attrakciót” – olvasom, vagyis nem tűnik olyan helynek, ahol kitörhet valaki az unalom ketrecéből…

Előttem – képzeletben – a szétrombolt telefonfülke, amelynek analógiájára gondolom el az Édent, a szentet és a fontosat tisztán őrző helyet, ahol a kapcsolat a világgal, élettel felhőtlen volt – egy ideig. Aztán jött a sátáni sugallat – sötéten, bekerítőn.

A nevelés minden, a nevelés mindent megold – hallom, aztán széttekintek s azt látom: jelszavak csengenek, régi, új ütközik. Menynyi idő kell, hogy az unalmat elűzzük, a tárgyak helyes használatát megtanítsuk, s hogy egy sarki telefon is lehet szent és felbecsülhetetlen?

Milyen nevelés kell ehhez? S egyáltalán: mi ma a nevelés? Felnőttek is járnak bakancsban, és sokan unott Sziszüphoszok. Thomas Merton, az ismert szerzetes, író az unalomban a végleges bukás szinonimáját sejti.

Egy telefonfülke vagy száz persze még nem a vég, ha szétrúgják. A rúgás viszont lehet, hiszen legtöbbször már kiszámíthatatlan.

Tóth Sándor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu