Uj Ember

2006.01.29
LXII. évf. 5. (2998.)

Január 31.
Bosco Szent János
ünnepe

Főoldal
Címlap
A Felvidék is csatlakozott a Nemzeti Imaévhez
Bacsfa-Szentantal
Minden korban és minden kultúrában
A szerzetesség titka spirituális céljában keresendő
Isten a szeretet
XVI. Benedek pápa első enciklikája
A Pápai Tudományos Akadémia magyar tagja
Főpásztori találkozó
Folytatódik a közép-európai együttműködés
Nyerjük meg a kampányt!
Lelkiség
A világ rendje
Szentírás-magyarázat
Istenről beszélni veszélyes
Homíliavázlat
A kehely
Liturgia
Szent Balázs
Védőszentem
A februári életigéből
A hét liturgiája
(B év)
Katolikus szemmel
Katolikusok részvétele és magatartása a politikai életben
A Hittani Kongregáció dokumentuma
Sok rászoruló ellátása válik lehetetlenné...
Alkotmánybírósághoz fordul a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Szent Lajos király hídján...
Értékrend
Élő egyház
A keresztény értékrend közvetítői
Átadták a Szalézi Szent Ferenc-ösztöndíjat
A keresztény nevelés otthona
Névadó ünnepség a pécsi Miasszonyunk Női Kanonokrend óvodájában
Imádkozzunk nemzetünk fennmaradásáért!
Megnyitották az engesztelés évét a kalocsa-kecskeméti egyházmegyében
Közéletimunkatárs-képzés
Szemináriumsorozat indul Budapesten
Helyesbítés
Élő egyház
XII. Piusz pápa "igaz ember" volt
Fórum
"Nem tettünk többet, mint ami kötelességünk"
Feri bácsi mesél
Múltidéző
Könyvespolcra
Isten barátai
Az Olvasó írja
Uram, jó nekünk itt lenni...
Fórum
Kolostor a szívben
A megszentelt élet napja
Fórum
Magasra tett erkölcsi mércével...
Köszöntjük Mádl Ferencet
Várszegi Asztrik főapát hatvanéves
Kívül aranyos, belül irgalmas
Álmodik a múlt
Keresztény szervezetek a szellemi-lelki megújulásért
Fórum
...és küldöm 2006 februárjában
HÍVOM A CSALÁDOKAT...
Öngyilkos nép-e a magyar?
Beszélgetés Zonda Tamás pszichiáterrel
Ifjúság
Januári témánk: Kedvenc könyvem, mondatom, idézetem
Szólj hozzá!
Egy szem a Nemzeti Imaláncba
Nem csak egy hét együttlét
Keresztény fiatalok a mindennapok egységtörekvéséről
Isten akarata?
Kis Pál és a bor
A csoda - Szekszárdon
Rejtvény
Kultúra
Programok - vallomások
Elkezdődött a Mozart-év Ausztriában
Újkori moralitás
NÉZŐTÉR
Prohászka
Embernek lenni
Paletta
Fórum
Népi vallásosság
Szent helyek, csodatevő források (2.)
Mozaik
Szent Balázs egy garamszentbenedeki oltáron
A vatikáni múzeumok ötszáz éve
Korán virágzó kankalin
A tél meséje - Erdélyben

 

Álmodik a múlt

Kívül aranyos, belül irgalmas


Alig találtuk meg Ungvárnál a radnánci-gerényi utat, pedig útitársaim valaha itt laktak. Az ok egyszerű: a környező településeket bekebelezte a város, s ezért nincs, nem volt semmilyen útmutató tábla. E településről még azt is tudni kell - bár amit hallottam s olvastam, először kétkedve fogadtam, de az ásatás során előkerült kőfaragványok erős bizonyságul szolgálnak -, hogy valaha (IV. Béla rendelete alapján épült) kővár is volt. S ha igen, akkor ez a kerek kőtemplom állt a közepén, bár az adatok alapján a vár elég rövid ideig állott fenn. Egy XVII. századi összeírás, amely a várhoz tartozó majorságokat és épületeket sorolja fel, megemlíti a gerényi udvarházat. Nagy valószínűséggel ennek a nyomaira akadtak a régészek.

Az Árpád-kori Gerénybe - bizony, azonos a görény szavunkkal - 1972 óta készülök. Akkor jelent meg Gervers-Molnár Vera könyve a középkori Magyarország rotundáiról. Ezek között három olyan van, amelyek különlegesek, rendkívüliek, nehezen megmagyarázhatók: Kiszombor, Karcsa és Gerény. Mivel az első kettőt láttam és fényképeztem, ezért érthető, hogy erre is kíváncsi voltam.

De előtte meg kell említenem, hogy "a középkori Magyarország területén a román korban nagy számban épültek centrális egyházak: kerek plébániatemplomok, kápolnák, karnerek, karéjos templomok. Első emlékei már a X. század végén megjelenhettek Magyarországon, majd a XI. századtól egészen a tatárjárásig kimutatható továbbélésük. Legnagyobb részük kerek hajójú plébániatemplom, s ezek egy jellegzetes közép-európai építészeti körbe tartoznak. De a közép-európai hatások mellett más összetevők is közrejátszhattak a kerek és centrális templomok építésében. Az egyik ilyen hatás a bizánci egyházé lehetett. Apostag bizánci hatású egyháza mellett a Kiszombor-Karcsa-Gerény csoportról csak homályosan sejtjük, hogy előképei valahol a bizánci területen rejlenek."

De miért, mitől különös e három - immár az egyhajós templom apszisaként létező - rotunda? Mindhárom kívülről kerek alaprajzú, belső, hatszögletes középterükhöz hat boltozott, félköríves fülke csatlakozik, amelyek közül a keleti nagyobb a többinél. A középtér mindegyik templom esetében hatszögletes, tamburos kupolában folytatódik, melynek a súlyát a fülkék hordozták. A kupola épségben csak Gerényben maradt meg.

A XV. században téglalap alaprajzú hajóval meghosszabbított templom keleti falait és a körtemplomot páratlan értékű freskók díszítik. "A rotunda freskói 1360 körül készültek, egységes ikonográfiái program szerint, itáliai iskolázottságú hazai műhely munkája lehet. A megrendelő, az országbíró Drugeth György 1354-ben Itáliában járt. Utazásával és Nagy Lajos udvarának erős olasz hatásával magyarázható e távoli kisugárzás. A keleti és az északkeleti apszis félkupolájában fennmaradt freskó a Maiestas Dominit és a Trónoló Mária félalakját ábrázolja. Alatta a három keleti fülke oldalfalain Jézus életének jelenetei két sávban láthatók: az Angyali üdvözlet, Krisztus születése, Királyok imádása, Betlehemi gyermekgyilkosság, Menekülés Egyiptomba, Simeon karjaiba veszi a kis Jézust, Utolsó vacsora, Olajfák hegye, Péter levágja Kajafás szolgájának fülét, Krisztus Pilátus előtt, Ostorozás, Simeon Keresztjét viszi, Kálvária, Feltámadás, Mária koronázása, Krisztus Márta házában. A két nyugati fülkében egyes szentek önálló képei: György, Katalin, Erzsébet, Ilona és két püspök kap helyet. A főapszisban Krisztus látható az élet könyvével. A padovai-velencei műhelyek kisugárzására utalnak a mély érzelmekkel teli ábrázolások."

Az archaikus, népi imák egyik kezdő formuláját idézném befejezésként. Ez egy olyan szent egyházról szól, amely kívül aranyos, belül irgalmas, s az egyik (romlott) változat szerint közepe szünetes. Valószínűleg nem járok messze az igazságtól, ha azt mondom, ennél szebb és pontosabb "leírását" senki sem adhatja a gerényi kerektemplomnak.

Móser Zoltán

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu