Uj Ember

2005.11.13
LXI. évf. 46. (2987.)

November 16.
Skóciai Szent Margit
ünnepe

Főoldal
Címlap
Isten hozott - és küld tovább Liszszabonból
Városmissziósok a luzitánok földjén
Üzenet az élettársi kapcsolatban élőkhöz
A Magyar Katolikus Családegyesület őszi konferenciájáról
Fiatalok temploma
Lelkiség
Általunk akar jelen lenni
Szentírás-magyarázat
Jöjj, hű és okos szolgám!
Homíliavázlat
Az Eucharisztia ünneplésének szerkezete
LITURGIA
Mit jelent nekem az Oltáriszentség?
Görög katolikus pap házaspár vallomása
A HÉT SZENTJEI
November 13.
Népi jámborság és liturgia
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Az oktatásügy tévútjai és adósságai
A pap és a polgármester
A nő
Egy népszavazás hordaléka (24.)
Mesterséges nemzetek, mesterséges államok
Élő egyház
Megszentelt magányban
Győr-sziget száz éve
Új templom, korszerű levéltár
A győri egyházmegye építkezéseiről, intézményeiről
Mennyei erők ünnepe
Esztergomi görög katolikus templombúcsú
Egyháztörténeti konferencia Pécsett
Fórum
Élete csodák sorozata
Gyémántmisés Lukács páter
Múltidéző
A túlvilág tornácaiban
KÖNYVESPOLCRA
Fórum
Lélek- és létmentő templom
Száz éve szentelték föl a budapesti Szent István-bazilikát
Fórum
Új élet reményében
Egyéves az alkoholbeteg papok leányvári otthona
"Nem menekülök a problémák elől..."
Egy római katolikus pap levele Leányvárról
Együtt élni a betegségemmel
Egy görög katolikus lelkész vallomása
Fórum
Az Eucharisztia által és az igehirdetés miatt él az egyház
Nem történt semmi?
A püspöki szinódus után
A szolgáló Krisztus képviselői
Miért kell nekünk állandó diakónus? (1.)
Ifjúság
Szólj hozzá!
Tündérként kezdte...
Titokról, tehetségről, a színház varázsáról vall a kaposvári drámatanárnő
Képzett fiatalok bevonása a plébániai munkába
Elnökségi választás előtt a KIM teológiai szakcsoportja
REJTVÉNY
IKREK
Kultúra
Két portré
Vörösmarty Mihály a középiskolában
"Spirituális gondolkodású művész vagyok"
Thomas Hampson operaénekes hitvallása
Esti séta
Schubert búcsúzó harmóniái
A bécsi temetőben
Paletta
Fórum
A Szeplőtelen Szűznek szentelt első templom
Jubileum Fóton
Mozaik
Mindannyian Krisztus képmásai vagyunk
Búcsú a váci Szent Károly-kápolnában
Bökényi kereszt
A XXI. század gyermekei
World Press Photo 2005
Őszi réteken
Márton Áron tér - Budapesten

 

Két portré

Vörösmarty Mihály a középiskolában

A Szózat írója - tudja ezt a százötven éve meghalt Vörösmarty Mihályról minden magyar középiskolás. S a legtöbben tudják "állandó jelzőit" is: a kiteljesedett magyar romantika legnagyobb alakja, a "nemzeti eposz" megalkotója. Az irodalom iránt érdeklődő tanulók részletes életrajzot, egy-két memoritert is el tudnak mondani. "Mi dolgunk a világon? küzdeni, / Erőnk szerint a legnemesbekért" - de a jelentés elvész a szerkezet elemzésében.

Lapozgatva a ma leginkább használt középiskolai irodalomtankönyvekben és szöveggyűjteményekben - s saját nem is olyan régi emlékeimben -, ez tűnik fel elsőnek: a sok adat, szerkezeti és stilisztikai elemzés mögött feldolgozatlan marad a gondolat. "Mit ér a gond kenyéren és vizen, / Tölts hozzá bort a hideg kupába. / Mindig igy volt e világi élet, / Egyszer fázott, másszor lánggal égett" - hallgattuk az egyik órán Bessenyei Ferenc előadásában A vén cigány keserű szavait, és bevallom, akkor nem értettem az őrületet. De nem is volt időm elgondolkodni rajta, mert a refrénnel, a rapszódia tér-idő szerkezetével kellett foglalkozni. Ahogyan az aktuális Nemzeti Alaptanterv megfogalmazza, a cél Vörösmarty Mihály alkotói portréjának megrajzolása (Csongor és Tünde, A vén cigány és még két verse). Ám hiába minden szorgalom, ha csupán az írói pályát nézzük, és nem a pályát az íróval. Az a diák, aki ma a szöveggyűjtemények versei alapján mégis megismerni igyekszik Vörösmarty Mihályt, furcsa, töredezett és színtelen képet tud csak összerakni, valamit a romantika kötelező lelkesedéséből, egy bús-szerelmes férfiszívből és egy megbomlott, vizionáló elméből.

Igaz, a modern irodalomtudomány szerint el kell választani az alkotót művétől - amikor egy különálló szöveget elemzünk, de nem, amikor a magyar romantika legnagyobb alakjának portréját szeretnénk megfesteni. A romantikáét, amikor sorsfordító tettek és nemes eszmék születtek, s ezek mozgattak, határoztak meg minden életutat.

A két világháború között, amikor még egészen más kritikai szemlélet uralkodott, az egyik legszínvonalasabb középiskola, a pesti piarista gimnázium tanára, Sík Sándor rendtársával, Prónai Antallal szerkesztett egy szöveggyűjteményt, amely - ahogyan fogalmazott előszavában - "a pillanatnyi szükségletnek óhajt megfelelni". Néhány évvel a Magyar irodalomtörténeti olvasókönyv (1922) megszületése után Sík Sándor átdolgozta, a szöveggyűjteményhez igazította Prónai Antal A magyar irodalom története (1928) című tankönyvét is. "Vörösmarty mint ember is a legkiválóbb magyar férfiak közé tartozik; egyenes, őszinte, tartózkodó modorú, de önérzetes minden önhittség nélkül - olvashatjuk benne a nagy író valódi portréját. - Külső viselkedésében semmi sem sejteti kora egyik legkiválóbb emberét. Azon ritka emberek közé tartozott, kiknek nincsenek ellenségeik, akiket mindenki tisztel és becsül." S a valóban részletes életrajz, a minden területre kiterjedő műismertetések mögött kibontakozik az ember is, aki tartalmat vitt a formába, aki életével meg is valósította azokat az eszméket, amelyekről írt.

Nem tudhatjuk, miként elemezték Sík Sándor óráin az olvasókönyv szövegeit, de az már a tankönyvből kiderül, a diákoknak szembe kellett nézniük a versekben felmerülő erkölcsi, eszmei kérdésekkel. És a szöveggyűjtemény felmutatta Vörösmarty Mihály személyiségének minden darabját. Nem csak bús szerelmet, de például a kedves iróniát is: "Az egekre, Peti fiam, / meg ne halj, / Annyi benned a sóhajtás, / Mint a raj. / Átidézzem tán Juliskát? / Láthatnád? / Szól mogorván Péter urfi: / Hol van hát?" Nemcsak a romantikus lelkesedést, de a mély meggyőződést is: "Kié e hon, ha nem a miénk? / Ha érte mindent megtevénk, / Ha tiszta kézzel áldozánk, / S lettünk, mi eddig nem valánk: / Nincs hatalom, / Mely visszanyom."

(kácser)

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu