Uj Ember

2005.11.13
LXI. évf. 46. (2987.)

November 16.
Skóciai Szent Margit
ünnepe

Főoldal
Címlap
Isten hozott - és küld tovább Liszszabonból
Városmissziósok a luzitánok földjén
Üzenet az élettársi kapcsolatban élőkhöz
A Magyar Katolikus Családegyesület őszi konferenciájáról
Fiatalok temploma
Lelkiség
Általunk akar jelen lenni
Szentírás-magyarázat
Jöjj, hű és okos szolgám!
Homíliavázlat
Az Eucharisztia ünneplésének szerkezete
LITURGIA
Mit jelent nekem az Oltáriszentség?
Görög katolikus pap házaspár vallomása
A HÉT SZENTJEI
November 13.
Népi jámborság és liturgia
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
Az oktatásügy tévútjai és adósságai
A pap és a polgármester
A nő
Egy népszavazás hordaléka (24.)
Mesterséges nemzetek, mesterséges államok
Élő egyház
Megszentelt magányban
Győr-sziget száz éve
Új templom, korszerű levéltár
A győri egyházmegye építkezéseiről, intézményeiről
Mennyei erők ünnepe
Esztergomi görög katolikus templombúcsú
Egyháztörténeti konferencia Pécsett
Fórum
Élete csodák sorozata
Gyémántmisés Lukács páter
Múltidéző
A túlvilág tornácaiban
KÖNYVESPOLCRA
Fórum
Lélek- és létmentő templom
Száz éve szentelték föl a budapesti Szent István-bazilikát
Fórum
Új élet reményében
Egyéves az alkoholbeteg papok leányvári otthona
"Nem menekülök a problémák elől..."
Egy római katolikus pap levele Leányvárról
Együtt élni a betegségemmel
Egy görög katolikus lelkész vallomása
Fórum
Az Eucharisztia által és az igehirdetés miatt él az egyház
Nem történt semmi?
A püspöki szinódus után
A szolgáló Krisztus képviselői
Miért kell nekünk állandó diakónus? (1.)
Ifjúság
Szólj hozzá!
Tündérként kezdte...
Titokról, tehetségről, a színház varázsáról vall a kaposvári drámatanárnő
Képzett fiatalok bevonása a plébániai munkába
Elnökségi választás előtt a KIM teológiai szakcsoportja
REJTVÉNY
IKREK
Kultúra
Két portré
Vörösmarty Mihály a középiskolában
"Spirituális gondolkodású művész vagyok"
Thomas Hampson operaénekes hitvallása
Esti séta
Schubert búcsúzó harmóniái
A bécsi temetőben
Paletta
Fórum
A Szeplőtelen Szűznek szentelt első templom
Jubileum Fóton
Mozaik
Mindannyian Krisztus képmásai vagyunk
Búcsú a váci Szent Károly-kápolnában
Bökényi kereszt
A XXI. század gyermekei
World Press Photo 2005
Őszi réteken
Márton Áron tér - Budapesten

 

Élete csodák sorozata

Gyémántmisés Lukács páter

Október utolsó vasárnapján a budai Országúti ferencesek templomában a 11-es misére az ország minden tájáról gyülekeztek a hívek, hogy jelen lehessenek Daczó Árpád ferences szerzetes, vagyis Lukács páter gyémántmiséjén.


A rendtársaival bemutatott szertartáson Lukács páter beszélt csodákkal tarkított életéről, melyből megtudhattuk, miként lett a szegény munkásgyerekből Babba Mária kutatója, hogy az egykor a megélhetésért küzdő fiatal gyerekből hogyan lett néprajzkutató, s hogy a zárkát is imádsággal túlélő fiatal papból hogyan lett csíksomlyói plébános. Élete, személyes sorsa miként változott csodálatos gondviselői segítséggel, amikor változott Közép-Európa történelmi viharokkal terhes közelmúltbeli helyzete is...

Lukács páter Dédán, 1921-ben született. Alig múlt egy hónapos, amikor súlyos betegséget kapott. A szomszédok kapták ki a kétségbeesett édesanya kezéből a gyereket, s rohantak vele az ortodox paphoz, hogy az megkeresztelje. A kényszerkeresztség volt a csodák sorozatában az első állomás, hiszen a kisgyermek váratlanul meggyógyult. Harmadikos volt, amikor elsőáldozáshoz járulhatott, mely után napi áldozó lett. 1932-ben meghalt édesapja, s a család olyan szegény volt, hogy Daczó Árpádot nem tudták tovább iskoláztatni, így a szászrégeni fűrészgyárba ment dolgozni. Eközben folyamatosan kérvényezte különböző iskoláknál, hogy ingyen végezhesse tanulmányait, de sehol nem vállalták el tanítását. A fiatal fiú egy alkalommal úgy érezte, Szent Ferenc jelent meg neki álmában, s rendjébe hívta. A székelyudvarhelyi Seraficumba jelentkezett, ahol ferences jelöltként folytathatta tanulmányait. A gimnázium elvégzése után megkezdte szerzetesi újoncévét. Családja hallani sem akart minderről. Mint Lukács páter a szentbeszédében is elmondta, egyik bátyja búcsú helyett megfenyegette: ha öccse szerzetes lesz, bárhol is legyen a világban, megtalálja őt és élve nem fogja elengedni...

1940. augusztus 27-én öltöztették be Daczó Árpádot, majd augusztus 30-án a II. bécsi döntés értelmében Erdély egy részét Magyarországhoz csatolták, míg déli területe, ahol a szerzetesjelöltnek teológiát kellett tanulnia - román fennhatóság alatt maradt. Így segítette életét a történelem vihara, hiszen bátyja nem tudott átmenni, hogy ígéretét teljesítse. "Mi ez, ha nem apró csoda" - mondta a gyémántmiséjén Lukács páter. A II. világháború 1945. május 9-én véget ért, Daczó Árpádot pedig tíz nappal később Gyulafehérvárott Márton Áron püspök áldozópappá szentelte. Mint a gyémántmisés szerzetes mondta, szentelésekor az égből rázúduló fényárt látott, melyről tudta, Krisztus szeretetének sugárzása ez, s e sugárzást, Krisztus fényét közvetíti azóta is.

Családja persze megbékélt a helyzettel, ő pedig az ifjúság lelkipásztora lett. Ez a kialakuló kommunista diktatúrának nem tetszett, ezért előbb szép szóval, utóbb fenyegetéssel, végül zárkával próbálták a sikeres ferences lelkipásztort megtörni. Bűne nagyobb volt a többiekénél, hiszen - mint mondták - ő proletár származása ellenére a kizsákmányolók kiszolgálója lett... A Securitate tisztje hívta: építsék együtt itt, a földön a mennyországot. Lukács páter nemet mondott. Három hónapig volt zárkában. Utolsó kilenc napján Szent Mihályhoz fohászkodott segítségért, s szeptember 29-én, Szent Mihály napján haza is engedték. A szerzetesrendek deportálására ért haza, így ő is mehetett a többiekkel kényszerlakhelyre, előbb Máriaradnára, majd Esztelnekre került.

1956 magyarországi eseményei Romániában is változásokat hoztak, enyhült némiképp a nyomás, Daczó Árpádot Csíksomlyóra helyezték, ahol közel tizenöt évig szolgált a kegytemplomban. Régi álma teljesült, hiszen régóta foglalkoztatta Csíksomlyó története.

Egyik nap egy édesanya gyermekének a kegyképet mutatta. Feltekintett Szűz Máriára, és azt mondta - látod, itt a Babba Mária. E szó indította el Lukács pátert a kutatás útján, amely közel negyven esztendeig tartott, s melynek eredményeként egy könyvet jelentetett meg 2000 pünkösdjére Csíksomlyó titka címmel. Kutatásai eredményeként megtalálta az összefüggéseket arra vonatkozóan, hogy valószínűleg még a kereszténység felvétele előtt állt már egy szentély Csíksomlyón, s hogy Szent István halála előtt miért Máriának ajánlotta fel az országot, s hogy szerte Erdélyben miért emlegetik olyan gyakran Babba Máriát. Lukács páter sok időt töltött kutatásokkal azon a területen, ahol számos ősi hagyomány megmaradhatott a nép nyelvében, szokásaiban, rítusaiban. Lukács páter kutatásainak tudományos értékelése nem az újságíró feladata, végezzék el azt a szakemberek. Egy azonban biztos. A gyémántmisés ferences fiatalos szeme nem a megpróbáltatásokat tükrözi, hanem a szentelés alatt megélt csodát, melyben Jézus sugárzását érezte, s mint beszédében is mondta, azóta is azt sugározza tovább az emberek felé. Szeretetet, békét, a mások iránti tiszteletet, nyugalmat. Nem véletlen, hogy a szentmisében mondott beszédének végén a Magnificatot énekelte el Daczó Árpád, vagyis a csíksomlyói Mária kutatója - a ferences Lukács páter.

Szöveg és kép: bókay

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu