Uj Ember

2005.10.02
LXI. évf. 40. (2981.)

Ingyenes
műsorújság-melléklettel

Főoldal
Címlap
Gellérttől nyertük, hogy jó lett a kezdet
975 éve alapították a csanádi püspökséget
Az abortusztabletta embert öl
Püspökkari nyilatkozat az RU-486-os készítményről
Az Eucharisztia Évének befejező eseménye
Megkezdődik a Püspöki Szinódus 11. rendes ülése
A vatikáni munkaév kezdete
Mi a szabadság?
Lelkiség
Igazságtalanság?
Szentírás-magyarázat
A szeretet előzményébe ágyazott élet
Homíliavázlat
Közösség és szeretet
LITURGIA
Püspöki szinódus az eucharisztiáról
A hét liturgiája
A év
Katolikus szemmel
A "nem kívánt gyermek"
Az újságírók felelőssége
Egy népszavazás hordaléka (17.)
Kisebbségvédelem - nemzetközi fórumokon
LAPSZÉL
Rend. Kívül. Belül. Kínos...
Élő egyház
"Befogadó egyház vagyunk"
Papi találkozó a váci egyházmegyében
Iskolaügyről Szent Gellért napján
Pedagóguskonferencia Székesfehérváron
Emlékezés - híd a jövő felé
Még rosszabb időpontban
Az összefogás eredménye
Velics Gyula halálára
Egyháztörténeti konferenciák Pécsett
Nyílt esték a szemináriumban
Élő egyház
Karl Lehmann bíboros negyedszer is elnök
Német-lengyel kiengesztelődés
Fórum
KÖNYVESPOLCRA
Apor Vilmos naplói I.
Vissza a vaskorszakba
Vágyaink és a remény
Kanadai levél
Hídverés - szavakból
Az Olvasó írja
Egy "üres" ház áldásai...
Fórum
Isten vándora kilencvenéves
Regőczi István hálaadó szentmisét mond
Fény és árnyék szemtanúja volt
Lerner János fotóriporter emlékére
Alulról építkeznek a hazai kereszténydemokraták
Edöcsény András nagymarosi polgármester az önkormányzatok helyzetéről és a szolidaritásról
Fórum
"Népünk földi és híveink örök boldogsága érdekében"
Püspökkari körlevél 1956-ból - az abortusz ellen
Élő emlékezettel a feledés ellen
Virtuális Nemzeti Sírkert jeles magyaroknak
Ifjúság
Szólj hozzá!
Ifjúság és vallás - a statisztika tükrében
A fiatalok közel fele a "maga módján" vallásosnak mondja magát
RÖVIDEN
Az európai egyetemi lelkészek leányfalui konferenciájáról
Mosoly
"Békefutás" a Mária Valéria hídon
Rejtvény
Ábécében
Kultúra
Mozisirató
Imakönyvek a XIX. századból
Kiállítás az esztergomi Keresztény Múzeumban
"Hogy valljalak, tagadjalak..."
Dolgaim elől rejtegetlek
PALETTA
Fórum
Kőbányai munkásoktól a keszthelyi karmelitákig
Hetvenöt éves templomaink
Latin kereszténységünk - görög alapokon
Szent István ereklyetartó ikonja az ortodox székesegyházban
Mozaik
"Számítok rád!"
Missziós hét a budai ferenceseknél
Zarándokiskola
A Vatikán kórusa Piliscsabán
Kőben, fában mesevilág
Keressétek az Úr útját!
Kopár dombokon

 

KÖNYVESPOLCRA

Apor Vilmos naplói I.

A győri egyházmegye és levéltára egy sokak által nagyon várt kidványsorozatot indított útjára: a boldoggá avatott győri püspök, báró Apor Vilmos híveiért vállalt hősi halálának hatvanadik évfordulója alkalmából megkezdte a főpap életműve levéltári forrásainak kiadását. Az első kötet Soós Viktor Attila szerkesztésében Apor Vilmos naplóinak első részét, az 1915-től 1917-ig terjedő részt tartalmazza, túlnyomórészt a gyulai kápláni évek feljegyzéseit.

Apor Vilmos az erdélyi arisztokrácia hagyományaira épült jezsuita neveltetése szerint alakította papi életét, melyben már kezdettől egyre nagyobb súlyt kapott szociális beállítottsága. Figyelmet szentelt annak, miként kommentálta neki püspöke, Prohászka Ottokár 1916 áprilisában mondott beszédét: "A föld a nemzeté, a nemzet a nép, tehát a föld a népé." Véleményt a fiatal pap nem nyilvánít, csak az áll a naplóban, hogy "nem felejtem el soha ezen érdekes beszélgetést".

Amikor 1917-ben egy kórházvonat lelkészeként folytatja feljegyzéseit, a napló kissé elszürkül, de feljegyzi: "Nagyon elszomorító minden hazafi számára látni a különbséget Magyarország és Ausztria között." A kórházvonat "nénéi" sírva búcsúztak tőle. Csakhamar nagyváradi teológiai tanárrá nevezik ki, bár "egyáltalán nem vágyódom a tanári pályára". "Jó püspököm nagyon jól tudja, mennyire ragaszkodom a lelkipásztorkodáshoz." Nyilván ezért is tartott csupán egy évig dogmatikatanári tevékenysége.

A könyv szerkesztője részletesen jegyzetelte az anyagot, és hely-, illetve személynévmutatóval látta el. Az Apor család rövid története és Apor Vilmos életrajza is megtalálhtó a 137 oldalas kötetben. (Apor Vilmos naplói I. - Győri Egyházmegyei Levéltár, 2005)

Rosdy Pál

Könyvecske a rózsafüzérről

Egyházunk októbert a rózsafüzér imádkozásának hónapjává tette. Áldott emlékű II. János Pál pápa nem hiába kérte: "Keresztény családok, betegek, öregek és fiatalok, bizalommal vegyétek kézbe a rózsafüzért, s a Szentírás világosságánál, összhangban a liturgiával mindennapi életetek körülményei közepette fedezzétek fel újra!" Amikor pedig XVI. Benedek pápát imaéletéről faggatta egy újságíró, ő csak ennyit válaszolt: "A rózsafüzért ajánlanám. Ez az ima tartalmi jelentésén túl képes lelki megnyugvást is adni. Ha lépésről lépésre követjük a szavakat, fokozatosan megszabadulunk a gyötrő gondolatoktól." Boldog Kalkuttai Teréz anyáról alig találni olyan fényképet, melyen nem szorongatná kezében rózsafüzérét. Egyik írásában kéri: "Imádkozzátok a rózsafüzért, hogy a Szűzanya mindig veletek legyen, óvjon és segítsen titeket. A rózsafüzér titkainak mondogatása az utcán, és napi imaként a családban, gyengéd odaadásunk kifejezése Mária felé..."

Történelmünknek is alakító szereplője Mária. Október 7-én ünnepeljük a Rózsafüzér Királynőjét. Ezt az ünnepet 1571-ben V. Szent Piusz pápa rendelte el a Lepantónál kivívott tengeri győzelem emlékére, melyet a rózsafüzér imádkozása révén a Szűzanya segítségének tulajdonítottak. Amikor 1954. május 9-én befejeződött a II. világháború, Európa jelentős része szovjet megszállás alá került. Ezt kellett nekünk elviselni 1956-ig, illetve 1989-ig. Ausztriában nem forradalmárok, hanem egyszerű emberek "harcolták ki" a szabadságot. Az imádság mindenható erejében bízva 1946-tól P. Petrus Pavlicek ferences szerzetes vezetésével - rózsafüzérrel a kezükben - előbb százak, majd évek során százezrek csatlakoztak az imahadjárathoz. Kilenc év után, 1955. május 15-én (a háromszázhuszonötödik tárgyaláson) írták alá az osztrák-szovjet államszerződést, melynek következményeként a szovjet hadsereg kivonult Ausztriából. 1955. október 26-án országos hálaadó ünnepen maga Raab kancellár mondta: "A szabadságot páter Petrus és a rózsafüzér-imamozgalom résztvevői könyörögték ki... Neked köszönjük, Mária!" A rózsafüzér apostola címmel a napokban jelent meg magyar fordításban páter Petrus életéről egy tanulságos könyv, mely kapható a katolikus könyvesboltokban. páter Petrus rózsafüzéres imamozgalmának sikere, a rózsafüzér kitartó imádkozása bátorít és megajándékoz minket a jövő jobbá alakulásának reményével is. (Hilde Firtel: A rózsafüzér apostola - A Budavári Nagyboldogasszony-plébánia kiadása)

Varjú Imre

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu