Uj Ember

2004.08.08
LX. évf. 32. (2922.)

Augusztus 9.
A Keresztről Nevezett
Szent Teréz Benedikta
(Edith Stein)
szűz és vértanú
ünnepe

Főoldal
Címlap
Olimpia és egyház
Férfiak és nők az egyházban
Megjelenése előtt meghamisított dokumentum
Fel a csúcsra!
Közép-európai cserkésztalálkozó a Tátrában
Rendkívüli olimpiai versenyszám
Lelkiség
"Boldog az a szolga"
Szentírás-magyarázat
Vágyom az Isten után
Homíliavázlat
A megváltás szentsége (7.)
Liturgia
Csípőtök legyen felövezve,
A hét szentje
(augusztus 13.)
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
A koinonia, vagyis a közösség
A Fejedelem nyomában
Emlékezés a cigány holokausztra
LAPSZÉL
Santana, és ami megmarad
Élő egyház
"Boldogasszony vendégségében"
Alsóvárosi búcsú - Bálint Sándor születésnapján
Határon túli kispapok Pannonhalmán
Premontrei kápolnaszentelés
Jól vették az akadályokat
Fórum-fesztivál Szombathelyen
Fekete István hazatér
Szent Filoména-emlékmise
Csak tűnő délibáb?
Élő egyház
A versenyzők lelki ellátása
Fórum
Bibó István
Egy hét
Könyvespolcra
Nem akarok már kérni semmit...
Az Olvasó írja
Kirándulás
Fórum
Feltámadás után
Tisza-parti jelenetek, szegedi séták
Fórum
Erdő Péter bíboros Kanadában
Nemcsak üzlet, szellemi műhely is
Látogatás a pesti Novotny antikváriumban
Igazi európai megoldás...
Látogatás Alsószenttamáson
Hit és zsenialitás
Lisznyay Szabó Gábor-emlékhangverseny Székesfehérváron
Fórum
"Wellness" - jó közérzet jó pénzért?
Kikapcsolódni jó!
Háromszékiek világtalálkozója
Virrasztás Magyarországért
Ifjúság
Szólj hozzá!
Pilinszky
Hangulatjelentések
"A Jóisten tudta!"
Országos Katolikus Egyetemista Találkozó Baján
Segíteni a segítőket!
Programajánló
Gitáros közösségépítő tábor
Rejtvény
Kultúra
Blaszfémia
A következő operai évad elé
Naplójegyzetek
A versolvasásról
A Discantus énekegyüttes sikere
Nyári zsongás
Kecskésék Tihanyban
Gyűjtögetők
Fórum
"Az életszentség fáklyája..."
Assisi Szent Klára
Mozaik
Egy szent Rómából
Szent Lőrinc diakónus ünnepére
Ministránstábor Bodajkon
A badacsonyi Szent Anna-kápolna búcsúja
Hasas palackcserje

 

Illés Sándor

Gyűjtögetők

Az ember veleszületett jó tulajdonságához tartozik a gyűjtögetés. Valaha őseink életét is ez jellemezte. Hangyaszorgalommal kellett fáradoznia azon, hogy életét fenntartsa. Amikor már kedvezőbb helyzetbe jutott, s ilyen veszélyeknek nem volt kitéve, akkor ez a gyűjtögetési szorgalom hóborttá nemesedett benne. Ami megtetszett neki, abból többet is akart. Gyönyörködni! Gazdagodni!

Legnépesebb talán a bélyeggyűjtők tábora. Az ember már iskoláskorában elkezdheti. Bizonyára maradandó, nagy élményt jelent a bélyeggyűjtőknek a csere-bere lehetősége, bár én ebben sem találtam semmi örömet. Volt egy iskolatársam, aki radírgumikat gyűjtött. Amikor feltűnt közeledő alakja, rátettük tenyerünket a radírunkra, mert különben elemelte. Egyszer jártam nála, dicsekedve mutogatta a különböző törlőgumikat, volt közöttük minden színű, s egyes darabok azzal a jó tulajdonsággal rendelkeztek, hogy a tintaceruza nyomát is kitörölték, leradírozták a papírról.

Falusi gyermekként én is gyűjtöttem leszakadt nadrággombokat. A lányok meg, emlékszem, képes levelezőlapokat gyűjtögettek. Akkoriban még ritkaságszámba ment egy-egy színes képeslap, amit a posta bélyegzővel is hitelesített. A ruhásszekrény ajtajának belső oldalára ragasztották a lányok, hogy megőrizzék az utókornak. Keresztanyám egyszer megmutatta nekem a csodálatos kincsét: huszonhat képeslapot gyűjtött össze. Abból több mint tízet neki írtak. Régen élt legények, amikor katonának vitték őket. "Kedves Rózsika!"

Sokan gyűjtögetnek régi pénzérméket vagy hajdan vert aranytallérokat. Ez külön szakmai hóbort. Csak a jómódban élők adhatják ilyesmire a fejüket.

Az én nagyapám mindent gyűjtögető volt, egy vasszöget nem hagyott kárba veszni, egy botot sem eltüzelni. Jó lesz talán kapanyélnek. Vagy karónak paradicsombokor mellé. A nagyanyám meg festett poharakat rakosgatott egymás mellé a stelázsi legfelső polcára. Emlékszem, az egyiken Ferenc Jóska szakállas képe volt. A másikon meg Vilmos császáré. Az ellenséges országok uralkodóit nem festették poharakra. Nekem legjobban Ferdinánd bolgár cár képe tetszett. Férfias volt! Hiába díszelegtek azonban férfiasan a poharakon, elvesztettük vezetésükkel a világháborút. Ennek ellenére a nagymama haláláig őrizgette a képükkel díszített poharakat. A bevonuló szerbek törték aztán össze, Trianon után.

Színes, imakönyvekben őrzött szentképekből Bakos Terusnak volt értékes gyűjteménye. Minden Mária-zarándokhely képviselve volt. Az anyja hordta neki haza a templomból, a plébános atya minden áldozónak a kezébe nyomott egyet.

Bercsényi András nyugalmazott végrehajtó meg arról volt a falunkban híres, hogy a világ minden fellelhető térképét megvásárolta. Órák hosszat ült előttük. Utazott. Bejárta képzeletében az egész világot, pedig a valóságban nem járt soha az országhatáron túl. Én is nagyon szerettem a térképeket, de inkább könyveket gyűjtöttem. Ha ifjúságom kisebbségi ketrecéből feljutottam Budapestre, fél napokig jártam a Múzeum körúti antikváriumokat, és megpakolva utaztam vissza a Bácskába a magyar irodalom jeleseinek műveivel.

A Puskás fiúk szenvedélye a galamb volt. Fele-fele alapon birtokolták a házi galambdúcot, csereberélgettek egymással. És rendszerint hajba is kaptak. Mert hiába helyezték az egymástól megvásárolt galambot a dúc másik részébe, új tulajdonosához, az visszatért a régi helyére.

Az öreg Móricz István bácsi meg arról híresült el, hogy ketrecbe zárta a fecskéket. Vándormadarakat gyűjtögetett. "Azt hiszi a vén bolond, hogy a madarakkal a nyarat is kalitkába lehet zárni!" - mesélte mindenkinek Mariska néni, vénséges háziasszonya, aki gondozta. Mert az öreg felesége már meghalt. "Bolondul a nyárért, egész nap sütteti magát! A madarak meg sírnak és szomorkodnak. Mennének már, itt a szeptember!"

Egy reggel aztán holtan találták szobájában az öreg Móriczot. A kalitkák ajtaja meg tárva-nyitva. Lehet, hogy ő maga nyitotta ki ketrecüket a halála előtt, és a fecskék vitték el lelkét az Úrnak. Mert csak a túlvilágon lehet örökös nyár!

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu