Uj Ember

2004.08.08
LX. évf. 32. (2922.)

Augusztus 9.
A Keresztről Nevezett
Szent Teréz Benedikta
(Edith Stein)
szűz és vértanú
ünnepe

Főoldal
Címlap
Olimpia és egyház
Férfiak és nők az egyházban
Megjelenése előtt meghamisított dokumentum
Fel a csúcsra!
Közép-európai cserkésztalálkozó a Tátrában
Rendkívüli olimpiai versenyszám
Lelkiség
"Boldog az a szolga"
Szentírás-magyarázat
Vágyom az Isten után
Homíliavázlat
A megváltás szentsége (7.)
Liturgia
Csípőtök legyen felövezve,
A hét szentje
(augusztus 13.)
A hét liturgiája
Katolikus szemmel
A koinonia, vagyis a közösség
A Fejedelem nyomában
Emlékezés a cigány holokausztra
LAPSZÉL
Santana, és ami megmarad
Élő egyház
"Boldogasszony vendégségében"
Alsóvárosi búcsú - Bálint Sándor születésnapján
Határon túli kispapok Pannonhalmán
Premontrei kápolnaszentelés
Jól vették az akadályokat
Fórum-fesztivál Szombathelyen
Fekete István hazatér
Szent Filoména-emlékmise
Csak tűnő délibáb?
Élő egyház
A versenyzők lelki ellátása
Fórum
Bibó István
Egy hét
Könyvespolcra
Nem akarok már kérni semmit...
Az Olvasó írja
Kirándulás
Fórum
Feltámadás után
Tisza-parti jelenetek, szegedi séták
Fórum
Erdő Péter bíboros Kanadában
Nemcsak üzlet, szellemi műhely is
Látogatás a pesti Novotny antikváriumban
Igazi európai megoldás...
Látogatás Alsószenttamáson
Hit és zsenialitás
Lisznyay Szabó Gábor-emlékhangverseny Székesfehérváron
Fórum
"Wellness" - jó közérzet jó pénzért?
Kikapcsolódni jó!
Háromszékiek világtalálkozója
Virrasztás Magyarországért
Ifjúság
Szólj hozzá!
Pilinszky
Hangulatjelentések
"A Jóisten tudta!"
Országos Katolikus Egyetemista Találkozó Baján
Segíteni a segítőket!
Programajánló
Gitáros közösségépítő tábor
Rejtvény
Kultúra
Blaszfémia
A következő operai évad elé
Naplójegyzetek
A versolvasásról
A Discantus énekegyüttes sikere
Nyári zsongás
Kecskésék Tihanyban
Gyűjtögetők
Fórum
"Az életszentség fáklyája..."
Assisi Szent Klára
Mozaik
Egy szent Rómából
Szent Lőrinc diakónus ünnepére
Ministránstábor Bodajkon
A badacsonyi Szent Anna-kápolna búcsúja
Hasas palackcserje

 

"Boldogasszony vendégségében"

Alsóvárosi búcsú - Bálint Sándor születésnapján

A Szeged-alsóvárosi ferences kegytemplom a XVII. századtól hazánk egyik legjelentősebb búcsújáró helye, ahova nemcsak a környékről, hanem az ország egész területéről érkeznek zarándokok, hogy együtt köszöntsék a szegedi segítő Szűzanyát. Idén a száz éve született Bálint Sándorra való emlékezés jegyében zajlott a Havas Boldogasszony országos nagybúcsú.


Kegyesek voltak az égiek, hiszen a csaknem egy hétig tartó, özönvízszerű esőzésekkel járó kellemetlen időjárást napsütéses, derűs hétvége követte a zarándokok (és a kegytárgyárusok) örömére. Július 31-én, szombaton délután a templomban a gyermekekért és az ifjúságért felajánlott istentisztelettel kezdődött a búcsú. A Mátyás téren Bíró László püspök mutatott be szentmisét a családokért és a házaspárokért. A püspöki konferencia családügyi referense mintegy háromnegyed órás, nagy hatású homíliájában Havas Boldogasszony ünnepe kapcsán arra emlékeztetett, hogy Mária istenanyasága révén egészen közel került hozzánk az Isten: Mária befogadta és továbbadta Krisztust. A keresztényeknek - mondta a püspök - ugyanez a hivatása: befogadni és továbbadni Jézust. Ezáltal minden keresztény átélheti az Istenanya boldogságát.


A hagyományoknak megfelelően este szentségimádáson, majd fáklyás keresztúton vehettek részt a zarándokok, végül éjféli mise zárta a búcsú első napját.

Augusztus 1-jén a vasárnap reggeli ünnepi nagymisét Gyulay Endre szeged-csanádi megyés püspök celebrálta, aki szentbeszédében a "máriás csend" megtalálására buzdította a híveket.

A Mátyás téri nagy körmenetet Bálint Sándor mellszobrának felavatása követte. Kalmár Márton korábbi kőszobrát vandálok megrongálták, ezt helyettesíti az új, immár bronzba álmodott változat. Botka László, Szeged polgármestere méltatta a néprajzkutató-történész életművét, és utalt arra, hogy az önkormányzat egyelőre hiába tett lépéseket Bálint Sándor bontásra ítélt, Pálfy utcai szülőházának megmentésére. A terület új tulajdonosa olyan magas árat kér az ingatlanért, hogy azt az önkormányzat saját erőből nem tudja kigazdálkodni. Botka László ezért javaslatot tett egy alapítvány létrehozására, amelyet az önkormányzat, az egyház, az egyetem és Bálint Sándor tisztelői egyaránt támogathatnának. Gyulay Endre, miután megáldotta az új köztéri alkotást, bejelentette, hogy maga, illetve az egyházmegye csatlakozik a polgármester kezdeményezéséhez.

A szoboravatás ünnepélyes aktusa valójában a 2005 tavaszáig tartó Bálint Sándor-év nyitánya volt Szegeden. A ferences rendház folyosóján Boldog emlékezetű Bálint Sándor címmel nyílt kamaratárlat. A Móra Ferenc Múzeumban egy nagyszabású kiállítás mutatja be a szent életű tudós életművét. Bálint Sándorról (illetve a hatóságok általi megfigyeléséről) eddig három könyv látott napvilágot a közelmúltban, amelyeket várhatóan továbbiak követnek majd. Ősztől konferenciák, előadások, emlékülések, koncertek lesznek az Alsóváros nagy szülöttének tiszteletére.

A Havas Boldogasszony-kegytemplomba lépve Bálint Sándor legkedvesebb imádkozóhelyén, a Fekete Mária-képnél kis márványtábla hívja fel magára az ott fohászkodók figyelmét. Ezen egy tőle vett rövid hitvallás áll, amelyet elolvasva még az is megsejthet valamit írójának lelki gazdagságáról, a megpróbáltatások idején is rendíthetetlen hitéről, aki munkáit, naplójegyzeteit egyáltalán nem vagy csak felületesen ismeri. Istenem, legyőztél, hogy magadhoz magasztalj. Mindent elvettél, hogy megajándékozhass magaddal.

Pallós

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu