Uj Ember

2002.08.11
LVIII. évf. 32. (2819.)

Hamarosan megjelenik az Új Ember Magazin következő, augusztus-szeptemberi összevont száma 64 oldalon. Ára: 280.- Ft

Főoldal
Címlap
II. János Pál pápa Közép-Amerikában
A kilencvenhetedik út állomásai: Guatemala és Mexikó
Ferencisták és józsefisták
Lelkiség
"Én vagyok, ne féljetek!"
Évközi 19. vasárnap
Európa társvédőszentje
Mezítláb Európában
Hét Láng
Harmincöt éves a Katolikus Karizmatikus Megújulás
A hét liturgiája
A év
Katolikus szemmel
"A remegő gyertyaláng is képes eloszlatni a legsötétebb éjszakát."
A hit- és nemzetvédő Kodály
A hamis mérce
Révbe ért?
Forintos bevásárlókocsi
Élő egyház
Szigeti veszedelem
Barátság és bizalom
Mozgássérültek nyári tábora
A jó bor ideje most van!
A Szent Mónika közösségről
Szalézi hittanos tábor Péliföldszentkereszten
Az imaapostolság szándékai
Fórum
Só és világosság
Montreal - felszálló füst
Az Új Emberrel Torontóban
Fórum
A Mátra alatt s bércfokán
Lőrinc temploma - Taron
Élő egyház
Krisztus tanúi a világban
A Szentatya mexikói szentbeszédéből
Élő egyház
Az Alföld angyalai
Ministránsok Bodajkon
Mozaik
Atalanta-lepke
Boldog XI. Ince pápa
A Szent Szilveszter Rend első magyar kitüntetettje
Szent Klára és Szent Ferenc
Hálaének a bácskai Kishegyesen
Fórum
Nemzedékek
A többletszeretet megvalósítói
Fórum
Negyedik emelet, lift nélkül
Az összetartó erő
Hetvennégyen: testvérek, rokonok...
Generációk együttélése
Szükséges rossz?
(zsánerkép)
Fórum
Hittel és önzetlenül
Nagyi itt és nagyi ott
Portugáliai nyaralás
Nagyszülők esti imádsága
Fórum
A messzi kórház
Enyémek
Angyalkert
Nagymama és Fábián
Megérkezés
Fórum
Pedig egyszerű történet
John Anderson, szívem, John
Kenyér a padlón
Felelősségünk óriási:
Fórum
A kutyás hölgy
Azt a tésztát - krumpliból
Ki akar otthon segíteni?
Kedves Édesanyák és Édesapák!

 

Az Alföld angyalai

"Benedictus Deus qui ducit." (Áldott az Isten aki vezérel minket.) - ezzel a mottóval indult a Szent Benedek Leányainak Társasága első lelkigyakorlata és egyben a közösség élete 1927. augusztus 1-jén. Ezt a gondolatot választotta homíliája vezérfonalául Korzenszky Richárd tihanyi bencés perjel is a közösség hetvenöt éves jubileumán az alföldi Istvánújfaluban. Beszédében felvázolta a Társaság történetének múltját és jelenét.


A fiatalok zenekarát Benedikta nővér vezeti

A szerzet alapköveit Berecz Erzsébet celldömölki tanítónő és Kühár Flóris bencés szerzetes rakta le. Berecz Erzsébetet - aki sokak számára ma is egyszerűen csak Bözsike - a tiszaugi földbirtokos Steer házaspár hívta az Alföldre hitoktatónak, hogy az ottani lelki sivárságba életet leheljen. A tanítónő - későbbi szerzetesi nevén Skolasztika - így ír az alföldi misszióra készülődvén: "Indulás előtt Pannonhalmára okvetlen elmegyek. Szeretném, ha az a kövekben élő lélek mélyen átjárná egész lényemet, így csodás erejével az Alföld futóhomokján is megkövesedett hitet teremthetnék." A Steer házaspár - akiknek szívügyük volt a birtokaikon élő nép felkarolása - fogadta őt kastélyába. Az elszórtan, tanyákon élő emberek között valóban óriási lelki, szellemi, fizikai ínség várta a tanítónőt. A missziós munka mellett megszületett benne az a vágy is, hogy életre kellene kelteni Magyarországon a bencés szerzetesség török időkben kiveszett női ágát. Kühár Flóris - egykor celldömölki plébános - elkészítette a közösség szabályzatát, a Steer család pedig az újfalusi tanyák között földet adományozott, rajta egy ispánlakással.


Mályva virít a nővérek által ápolt kolostorkertben

Az Isten vezérelte úton a fiatal szerzetesközösség, az Alföld angyalai nagy munkába fogtak: több generációt tanítottak meg írni, olvasni, számolni, keresztet vetni. Ellátták a betegeket, összefogták és közösséggé formálták az elszórtan élő, egymástól elszigetelődött embereket. A nővérek a missziók vezetésére bencés szerzeteseket hívtak.


Az Istvánújfaluhoz közeli zárda kertjében ünneplő hívősereg

Berecz Erzsébet Skolasztika fiatalon, harmincnégy évesen, az életszentség hírében halt meg 1932-ben. Hamvai az 1943-ban felszentelt Zárdatemplom kriptájában pihennek. A háború alatt a templom és a zárdaépület súlyosan megsérült, a közösség azonban folytatta munkáját, és a tiszaújfalui anyaházon kívül még nyolc helyen alakult kisebb ház.


Bencés nővérek temploma az Alföldön

A kommunista éra alatt megvonták a közösség működési engedélyét. Az ötven nővérből álló közösség egy része Pannonhalmán kapott helyet. Az itt titokban belépők ébren tartották a jövő reményét. 1989 után a nővérek maroknyi csapata visszatért az Alföldre, a zárdához. Attól kezdve a kilencvenes évek közepéig minden évben belépett a közösségbe egy újonc. Ma huszonöt nővér él a közösség kötelékében, tudtuk meg Varga Borbála Magdolna perjelnőtől. A még ma is aktív tagok és a fiatal nővérek azt lehet mondani, hogy ma is missziós munkát kell, hogy végezzenek, a ma lelki, szellemi sivatagában. A szerzetesnők a pasztorációs munka mellett a zenekarvezetéstől kezdve a kertészkedésig mindenféle munkát elvégeznek. Többek közt a kolostor melletti Pax Otthon idős lakóit is gondozzák. A nővéreket szoros lelki kötelék fűzi össze a Szent Benedek szellemét a családi körben megélő férfiak és nők csoportjával, a Szent Skolasztika Oblátusközösséggel.

Szerkesztette és fotók: K.L.

Akit a csillag hívott

A Szent Benedek Leányainak Társasága hetvenöt éves fennállásának ünnepén mutatták be Reichardt Aba OSB Akit a csillag hívott című könyvét, amely a már korábban megjelent A celli kékszellem című munka folytatása. A bencés szerzetes a vaskos kötetben összegyűjtötte a Berecz Erzsébet Skolasztika nővérre, valamint a szerzet életére vonatkozó még fellelhető dokumentumokat.

Az alapító szerzetesnő életrajzát Radó Polikárp bencés egyetemi tanár írta meg Tiszazugi történet című művében, amely 1946-ban jelent meg. Azóta több mint ötven év telt el. Az utóbbi időben számos forrásanyag, életrajzi adat került elő Cellből, Vácról és Pannonhalmáról. Így kerülhetett sor a bővített életrajz megírására. Reichardt Aba könyvéhez írt előszavában így ír munkájának indítékairól: "Berecz Erzsébet... élete, működése mély nyomot hagyott, és már hozzátartozik Celldömölk, a Tiszazug vidéke (Tiszaug, Tiszakürt, Csépa), valamint Tiszaalpár történetéhez. Úgy érzem, róla magyar földön megfeledkezni nem szabad... Nem alaptalanul mondta róla régi ismerőse, Pásztor Mária: "Életét adta az alföldi népért. Bizony, az életét. Mi így tartjuk. Ő mártírja volt az Alföldnek."

Az Akit a csillag hívott című könyv fontos történeti dokumentumokat tartalmaz, többek közt a társaságba belépők névsorát, és azok fényképét, akik mindmáig kitartottak.

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu