Uj Ember

2001.11.18
LVII. évf. 46. (2781.)

Főoldal
Címlap
Szent Márton nemcsak a múlté
Lampionos felvonulók ünnepeltek Szombathelyen
Hite, példája legyen útmutatónk!
Apor Vilmos eméke Rómában
Rászoruló testvéreink szolgálatában
Tízéves a Magyar Karitász
Izraelben keresztény diákokat támadtak
Lelkiség
Ez még nem a vég
"Tanú az égbolt peremén"
Szentáldozás régen és ma (4.)
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája c év
Katolikus szemmel
Ünnep és ünneplés
Együgyű kérdések
Jegyzetlap
A vonalzó
(ezerötszáz gyors)

LAPSZÉL
Élő egyház
Szent Imre-napi ökumenikus együttlét
Keresztény ifjúsági találkozó Nyíregyházán
Nem az a cigány, akinek a bőre sötét
Nevelési konferencia a kaposvári püspökségen
A szép magyar beszédtől - Szent Kelemen ünnepéig
Látogatás a büki plébánián
Ministránsvezető-képző
Élő egyház
Új boldogok
Micsoda különbség
"Misszós fesztivál" Lengyelországban
Akik segítik a szinódusi öszszegzést
Martini bíboros Afganisztán bombázásáról
Francia püspökkari ülés Lourdes-ban
Fórum
A zsoltárfordításról 6. rész
A "csodásérem"
Könyvespolc
Mi terem a magyar szívében?
Az Olvasó írja
Mikor halt meg Szent Lukács?
Fórum
A legfontosabb és legtörékenyebb egység
Családkonferencia Máriabesnyőn
Megnyitjuk-e az ajtónkat és a szívünket?
Irodalmunk majdnem elfeledett kiválósága
Sarkadi-bemutató a Térszínházban
Márton Lajos
Evangélikus Élet, 2001. november 4.
LAPSZEMLE
Szombathelyi Egyházmegye
Türelmes, őszinte segítségnyújtás
Tízéves a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász
Műemlék templomokat restauráltak az Őrségben
Lámpás
Templom épült Németfalun
Ifjúság
Erzsébet neve napján
Krakkói jegyzetek
Táborozni jó
Zsírok és olajok
EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS
Óriásplakátok között
Rejtvény
Tíz év alattiaknak
Kultúra
Búcsúzás
Lélekfolt
Itt járt két lány
Testvérek törvénye
Mozaik
A földicseresznye és mérgező rokona
A művészet: szeretet
Márton-napi fények
Aranymise
Diakónusszentelés
Meggyalázott kálvária

 

Türelmes, őszinte segítségnyújtás

Tízéves a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász


"A nehéz sorsú gyermekek életkörülményeinek javítását különösen fontosnak tartjuk."

A több mint százéves tevékeny múlttal büszkélkedő Nemzetközi Karitászszövetség helyi egyletei még a "hivatalosan titkolt szegénység" idején is igyekeztek enyhíteni a szenvedést. A Szombathelyi Egyházmegyei Karitász két világháború közötti áldásos működésének újjászervezése 1991 novemberében kezdődött el. Ma már 88 plébánián, illetve esperesi kerületben működik segítő karitászcsoport a Vas és Zala megyére kiterjedő Szombathelyi Egyházmegyében. A mozgalom több mint 800 önkéntessel szervezi karitatív tevékenységét, rendezvényeit. Konkoly István megyéspüspök a szervezet vezetőjeként Tuczainé Régvári Mariettát nevezte ki, és melléje segítőként Győrvári Edithet. Lelkes munkájuk révén alakult ki az adományok összegyűjtésének és szétosztásának hatékony rendszere, és a mozgalmat szervezeti formában összefogó központi iroda.

A testi és lelki bajban szenvedők mentálhigiénés, anyagi és természetbeni segítségnyújtását, valamint a szenvedélybetegek gyógyítását, gondozását célzó pénzügyi forgalom lebonyolítására megalakult a Szombathelyi Egyházmegyei Caritas Alapítvány. A szenvedélybetegsegítő önkormányzati feladat ellátásának átvállalása nagyban hozzájárult ahhoz, hogy 1998-ban az alapítvány kiemelten közhasznú minősítést szerzett.

A türelmes, őszinte segítségnyújtást tartjuk legfontosabb feladatunknak. Önkéntes munkatársi hálózatunkon keresztül évente 3-4 millió forintot juttatunk el a kisnyugdíjasokhoz, nagycsaládosokhoz, gyermekeiket egyedül nevelőkhöz, betegekhez, fogyatékosokhoz, krízishelyzetben lévőkhöz, jórészt természetbeni segély formájában.

A Szombathelyi Karitász alapításától részt vesz a - hazai és külföldi - veszélyeztetett, illetve katasztrófa sújtotta települések segítésében. A horvátországi, a kárpátaljai rászorultak, illetve a magyarországi, tiszai árvízkárosultak részére több mint hatvan kamionnyi segélyt juttattunk el. Csupán 2001-ben lakossági gyűjtésből 14 millió forint értékben támogattuk a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei árvízkárosultakat élelmiszerekkel, háztartási felszerelésekkel, bútorokkal és ruházattal. 1999-ben a délszláv vidékről menekülők ideiglenes elszállásolásában és hivatalos ügyeik intézésében is több hónapon keresztül közreműködtünk, a szombathelyi határőrség fennhatósága alatt működő közösségi szállón különböző nemzetiségű gyermekek részére bebútoroztunk egy óvodát, rendszeresen ellátjuk őket ruhákkal, játékokkal, élelmiszerrel.

A karitászadományok jórészt az áldozatkész falusi és városi emberektől érkeznek termények, bútorok, 1 százalékos adófelajánlás formájában, de több kft., neves cég is támogatja a szervezetünket. (Győri Keksz Kft., Speidel Hungaria, Klimits pékség, Ávár és Fia...). Külföldi kapcsolataink révén (Graz, Eisenstadt, Rattersdorf, Stockholm, Passau, Kaufbeuren, Neusidler) több szociális és egészségügyi intézmény működését segítjük: például a Vas megyei Markuszovszky kórházba ágyakat, betegmegfigyelő rendszert, orvosi műszereket adományoztunk, Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata szociális intézményeit segítjük bútorokkal, konzervekkel, bébiételekkel.

A nehéz sorsú gyermekek életkörülményeinek javítását különösen fontosnak tartjuk. 1994-ben a megyeszékhelyen és környékén lakó 90 szegény gyermeknek szerveztünk három turnusban táboroztatást, ahol sokat sportolhattak, játékosan németül tanultak, és a keresztény lelkiséggel is megismerkedtek. 1998-tól hagyományosan gyermeknap környékén futógálát szerveztünk az általános iskolásoknak. A vidám hangulatú vetélkedő nevezési díja egy-egy játék, kabala, meséskönyv, amelyet a rászoruló gyermekek között osztunk ki. 1995 óta az őriszentpéteri és a szentgotthárdi plébániai karitász vendégül látja a munkácsi gyerekek egy-egy csoportját minden nyáron két hétre. Így szorosabb baráti szálak fűzik össze a két országból származó magyarságot.

2000-ben hagyományteremtő szándékkal drogmentes kerékpártúrát indítottunk körülbelül 80 általános és középiskolai, valamint nevelőotthonban lakó gyermek részvételével. A sportolási lehetőségen túl több információt kaptak a diákok a drogfogyasztás következményeiről, okairól, megelőzéséről, és megtapasztalhatták az önkéntes karitászmunka szépségeit, örömeit.

A karitász éves munkájához tartozik a jótékonysági estek, hangversenyek, kiállítások szervezése, lebonyolítása. Ugyanakkor a karitászmunkatársak összetartozását, belső erőforrásaik megújulását szolgálják az 1992 óta, szeptembertől májusig tartó havi továbbképzések, zarándoklatok, nagyböjtben tartott lelkigyakorlatos hétvégék. Ezek az alkalmak is egyre érzékenyebbé tesznek bennünket mások gondjai iránt.

A Szombathelyi Egyházmegyei Karitász vezetői

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: webmaster@storage.hu