Uj Ember

2001.11.18
LVII. évf. 46. (2781.)

Főoldal
Címlap
Szent Márton nemcsak a múlté
Lampionos felvonulók ünnepeltek Szombathelyen
Hite, példája legyen útmutatónk!
Apor Vilmos eméke Rómában
Rászoruló testvéreink szolgálatában
Tízéves a Magyar Karitász
Izraelben keresztény diákokat támadtak
Lelkiség
Ez még nem a vég
"Tanú az égbolt peremén"
Szentáldozás régen és ma (4.)
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája c év
Katolikus szemmel
Ünnep és ünneplés
Együgyű kérdések
Jegyzetlap
A vonalzó
(ezerötszáz gyors)

LAPSZÉL
Élő egyház
Szent Imre-napi ökumenikus együttlét
Keresztény ifjúsági találkozó Nyíregyházán
Nem az a cigány, akinek a bőre sötét
Nevelési konferencia a kaposvári püspökségen
A szép magyar beszédtől - Szent Kelemen ünnepéig
Látogatás a büki plébánián
Ministránsvezető-képző
Élő egyház
Új boldogok
Micsoda különbség
"Misszós fesztivál" Lengyelországban
Akik segítik a szinódusi öszszegzést
Martini bíboros Afganisztán bombázásáról
Francia püspökkari ülés Lourdes-ban
Fórum
A zsoltárfordításról 6. rész
A "csodásérem"
Könyvespolc
Mi terem a magyar szívében?
Az Olvasó írja
Mikor halt meg Szent Lukács?
Fórum
A legfontosabb és legtörékenyebb egység
Családkonferencia Máriabesnyőn
Megnyitjuk-e az ajtónkat és a szívünket?
Irodalmunk majdnem elfeledett kiválósága
Sarkadi-bemutató a Térszínházban
Márton Lajos
Evangélikus Élet, 2001. november 4.
LAPSZEMLE
Szombathelyi Egyházmegye
Türelmes, őszinte segítségnyújtás
Tízéves a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász
Műemlék templomokat restauráltak az Őrségben
Lámpás
Templom épült Németfalun
Ifjúság
Erzsébet neve napján
Krakkói jegyzetek
Táborozni jó
Zsírok és olajok
EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS
Óriásplakátok között
Rejtvény
Tíz év alattiaknak
Kultúra
Búcsúzás
Lélekfolt
Itt járt két lány
Testvérek törvénye
Mozaik
A földicseresznye és mérgező rokona
A művészet: szeretet
Márton-napi fények
Aranymise
Diakónusszentelés
Meggyalázott kálvária

 

Micsoda különbség

"Misszós fesztivál" Lengyelországban

"Nálunk utcánként egy család van, amelyik templomba jár, ott azonban utcánként egy család lehet, amelyik nem vallásos" - összegezte tapasztalatait az a zeneakadémista lány, aki először járt Lengyelországban október végén, három társával együtt. A budatétényi plébánia ifjúsági közösségének tagjai a templomuk szomszédságában újra megtelepült verbita szerzetesi közösség fiatal lengyel tagjával jutottak el északi (másod) szomszédunkhoz.


A sziléziai Chorzówban megrendezett nemzetközi "missziós fesztivál" volt az apropó. A verbiták ugyanis miszsziós rend, és Grzegorz Burkebła atya egy évvel ezelőtt, öt esztendőre - vagy ahogy ő fogalmaz: legalább öt esztendőre - azért érkezett Magyarországra, hogy a nálunk évtizedeken át betiltott rend megfiatalodását és a magyarországi missziós gondolkodás felélesztését segítse. A nyelvünket már jól beszélő szerzetes tehát misszionáriusnak jött hazánkba. (Bátyja is verbita szerzetes volt, aki missziósként Zairében működött, míg meg nem halt maláriában.) Ő nem Afrikát vagy Ázsiát választotta, hanem Magyarországot. Az egyetemisták körében végzett munkája máris bizonyítja, hogy nem hiába.

"Ott vidámak a keresztények. A templomok tömve vannak, egymást érik a misék. Táncolnak és énekelnek, mert Krisztus feltámadt" - ezt már egy kertészeti egyetemista, Lengyelországot a maga számára most felfedező másik fiatal mondta. Grzegorz, azaz Gergely atya, mielőtt hazánkba jött volna, tudta, hogy nálunk nem olyan erős a hitélet, mint az ő hazájában, de azt nem gondolta volna, hogy itt az iskolákban egyszerűen nincs hittanóra - legalábbis Budatétényben. Ez Lengyelországban elképzelhetetlen. Nem tud az egész országban egyetlen olyan iskolát, ahol a hittan ne lenne a rendes tanórák közé sorolt tantárgy. Pedig ott sem kötelező a hittan.

Így aztán érthető, hogy a templomok összképe ott fiatalos, míg mi ezzel általában nem dicsekedhetünk. A miszsziós fesztivál színhelye egy hatszáz fős színházterem volt. S a "gálaestet" meg kellett ismételni, hogy minden érdeklődő megnézhesse a lengyel és a külföldi csoportok "műsorszámait". A magyar csapat is fellépett, és szép sikert aratott. Természetesen kirándultak is: Krakkó, Czestochowa, Wadowicze és Auschwitz meglátogatása után tértek haza - nem üres tarsollyal. Úgy érzik, hogy valamit tenniük kell. Többet, mást, mint eddig. Imával, munkával, közösségépítéssel. Hogy élő, vonzó, mindig megfiatalodni tudó, a világra figyelő és a másikért áldozatot hozó közösségeink legyenek.

Lengyelországban egy-két generációval korábban sokkal gyakrabban megfordultak a magyarok, és akkor is tapasztalták az ottani egyház életerejét. Ma már ritkábban választott úti cél a pápa szülőhazája. De mint a budatétényiek példája mutatja, kár, hogy így van.

S ami még figyelemre méltó: a lengyel társadalom egészének - de legalább túlnyomó többségének - "hozzáállása" a kereszténységhez. A "missziós fesztiválnak" otthont adó csarnok homlokzatán lévő transzparens is bizonyítja ezt: a rendezvény szponzorai között olyan nagy cégek szerepeltek, mint az államvasutak, rádió- és tévéadók, bankok. Vagyis ott az élet "normális" eseményeinek körében nyilvántartott eseménynek számít egy ilyen rendezvény is. Érdemes "szponzorálni"...

Sz. Cs.

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: webmaster@storage.hu