Uj Ember

2001.11.18
LVII. évf. 46. (2781.)

Főoldal
Címlap
Szent Márton nemcsak a múlté
Lampionos felvonulók ünnepeltek Szombathelyen
Hite, példája legyen útmutatónk!
Apor Vilmos eméke Rómában
Rászoruló testvéreink szolgálatában
Tízéves a Magyar Karitász
Izraelben keresztény diákokat támadtak
Lelkiség
Ez még nem a vég
"Tanú az égbolt peremén"
Szentáldozás régen és ma (4.)
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája c év
Katolikus szemmel
Ünnep és ünneplés
Együgyű kérdések
Jegyzetlap
A vonalzó
(ezerötszáz gyors)

LAPSZÉL
Élő egyház
Szent Imre-napi ökumenikus együttlét
Keresztény ifjúsági találkozó Nyíregyházán
Nem az a cigány, akinek a bőre sötét
Nevelési konferencia a kaposvári püspökségen
A szép magyar beszédtől - Szent Kelemen ünnepéig
Látogatás a büki plébánián
Ministránsvezető-képző
Élő egyház
Új boldogok
Micsoda különbség
"Misszós fesztivál" Lengyelországban
Akik segítik a szinódusi öszszegzést
Martini bíboros Afganisztán bombázásáról
Francia püspökkari ülés Lourdes-ban
Fórum
A zsoltárfordításról 6. rész
A "csodásérem"
Könyvespolc
Mi terem a magyar szívében?
Az Olvasó írja
Mikor halt meg Szent Lukács?
Fórum
A legfontosabb és legtörékenyebb egység
Családkonferencia Máriabesnyőn
Megnyitjuk-e az ajtónkat és a szívünket?
Irodalmunk majdnem elfeledett kiválósága
Sarkadi-bemutató a Térszínházban
Márton Lajos
Evangélikus Élet, 2001. november 4.
LAPSZEMLE
Szombathelyi Egyházmegye
Türelmes, őszinte segítségnyújtás
Tízéves a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász
Műemlék templomokat restauráltak az Őrségben
Lámpás
Templom épült Németfalun
Ifjúság
Erzsébet neve napján
Krakkói jegyzetek
Táborozni jó
Zsírok és olajok
EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS
Óriásplakátok között
Rejtvény
Tíz év alattiaknak
Kultúra
Búcsúzás
Lélekfolt
Itt járt két lány
Testvérek törvénye
Mozaik
A földicseresznye és mérgező rokona
A művészet: szeretet
Márton-napi fények
Aranymise
Diakónusszentelés
Meggyalázott kálvária

 

Nem az a cigány, akinek a bőre sötét

Nevelési konferencia a kaposvári püspökségen

Somogy, Tolna és Baranya csaknem kétszáz pedagógusa sereglett össze a kaposvári püspöki székházban, ahol "Az óvodás korú, hátrányos helyzetű (elsősorban cigány) gyerekek nevelése" címmel rendeztek konferenciát. A szakembereket Balás Béla kaposvári püspök köszöntötte.

- A kereszténység nem valamiről, hanem valakiről szól - hangsúlyozta a megyéspüspök. Jézus Krisztus Evangéliumának hetven százaléka gyakorlat:csupa hétköznapi, morális kérdésre adott válasz. Jézus megdicséri a hátul álló vámost, aki nem tud dicsekedni sikeres gyakorlatokkal. A mi szentjeink nem személyi kultuszok hordozói, hanem eleven dokumentációi az embert szerető Isten lehajlásának. Köztük van a csavargók barátja, Don Bosco, vagy a modern korból a világszerte ismert és tisztelt Teréz anya, s a még élő tengerésztiszt, Jean Vanier, a Bárka Közösség alapítója is.

*

A cigányságról szólva a püspök egy régi történetet idézett fel.

1977-ben, amikor plébánosként Bajótra került, egy cigány férfi kopogtatott az ajtaján. Virágot szorongatott a kezében, és egy könyvet hozott neki ajándékba: az Európai ellenállók leveleit. A fiatal pap elképedt azon, hogy ilyen ajándékkal fogadja az egyik falubeli, hiszen közülük senki nem tudhatta, hogy a BM lassan már egy évtizede figyeli. A váratlan látogatóról kiderült, hogy szenvedélyes olvasó, és egyre gyakrabban kért kölcsön könyvet a plébánostól. A köteteket nem hozta vissza azonnal; miután elolvasta, öt-hat bajótinak adta tovább. Természetesen a Bibliát is olvasta, hallgatta a rádió vallási műsorait. Odahaza meg idős édesanyját ápolta - patyolattiszta szobában, ahova minden első pénteken elvárta a plébánost, hogy az megáldoztassa édesanyját. A férfi annak idején "kék ávós" volt, 1956-ban elkapták, falhoz állították egy budapesti laktanyaudvaron, és hajszál híján agyonlőtték. Ez a sokk elgondolkodtatta: leszerelt az ÁVO kötelékéből, kilépett a pártból, beiratkozott a gimnáziumba. Akkor döbbent rá: minél nehezebb valami, annál szebb. Nehezen ment neki a kémia meg az ábrázoló geometria, de elvégezte az iskolát. Időközben megtért, s most leszázalékolva él fehér feleségével. Az erdőt járja, virágot szed, és terméseket gyűjt. Amikor nyolc éve létrejött a kaposvári püspökség, egy háncsból készített lábtörlőt küldött a megyéspüspöknek.

- Ez a történet is igazolja, hogy nem az a cigány, akinek a bőre sötét - summázott Balás Béla -, de ha mi nem segítünk a cigányoknak, akkor elpusztítják egymást, s egy idő után valószínűleg bennünket is. A teremtés szeretetével kell feléjük fordulni, hazát kell adni nekik, ahol gyakorolhatják a nyelvüket, a vallásukat.

*

Takács Éva, a Kaposvári Egyetem Népismereti és Romológia tanszékének vezetője a magyarországi cigányokról értekezett, Szabóné Gondos Piroska, az óvodapedagógiai tanszék vezetője a kisebbségi és a közoktatási törvény irányelvei alapján a cigány gyerekek nevelési lehetőségeiről beszélt. Mint mondta: társadalmi összefogással lehet csak eredményt elérni, s ebben a pasztoráción keresztül az egyháznak is nagy szerep jut. Az alapképzésben, és ezzel párhuzamosan a pedagógusok továbbképzésében próbálnak előbbre lépni, s megtaníttatják azokat a technikákat, módszereket, amelyek birtokában a pedagógus képes kommunikálni a roma gyerekekkel és szüleikkel.

Prónai Csaba professzor, az ELTE tanára írásban megküldött előadása a cigány etnikum szóródását vizsgálta. A romák sok helyen jelen vannak, de a cigánykutató véleménye szerint a köztük lévő különbségek a társadalom által felnagyított különbségek. Somos László kaposfői esperes arról szólt, hogy a cigányok vallásosak a maguk módján: az egyházhoz a keresztelés és a temetés révén kötődnek. Az egyháznak azonban - mint a Föld valamennyi népéhez - a cigánysághoz is missziós küldetése van.

Jovánovics Ágnes a Baranya megyei Alsószentmártonból érkezett, ahol egy színtiszta cigány óvodát vezet. Előadásában a fejlesztés lehetőségeit illusztrálta. Az óvodai foglalkozások két nyelven, magyarul és cigányul folynak. A kaposszentjakabi óvodába magyar és cigány gyerekek egyaránt járnak. A nevelés színtereiről és az alkalmazott módszerekről, nevelési eszközökről Schelinger Jánosné vezető óvónő számolt be.

Mint megtudtuk: a pedagógiai főiskolai kar és a kaposvári püspökség közösen nyert egy Phare-pályázaton, amelyben a hátrányos helyzetű, elsősorban cigány óvodások fejlesztésére dolgoztak ki egy projektet. A mostani tanácskozás ennek az első állomása volt, amelyet újabbak követnek majd.

Lőrincz Sándor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: webmaster@storage.hu