Uj Ember

2001.11.18
LVII. évf. 46. (2781.)

Főoldal
Címlap
Szent Márton nemcsak a múlté
Lampionos felvonulók ünnepeltek Szombathelyen
Hite, példája legyen útmutatónk!
Apor Vilmos eméke Rómában
Rászoruló testvéreink szolgálatában
Tízéves a Magyar Karitász
Izraelben keresztény diákokat támadtak
Lelkiség
Ez még nem a vég
"Tanú az égbolt peremén"
Szentáldozás régen és ma (4.)
ÉLET ÉS LITURGIA
A hét liturgiája c év
Katolikus szemmel
Ünnep és ünneplés
Együgyű kérdések
Jegyzetlap
A vonalzó
(ezerötszáz gyors)

LAPSZÉL
Élő egyház
Szent Imre-napi ökumenikus együttlét
Keresztény ifjúsági találkozó Nyíregyházán
Nem az a cigány, akinek a bőre sötét
Nevelési konferencia a kaposvári püspökségen
A szép magyar beszédtől - Szent Kelemen ünnepéig
Látogatás a büki plébánián
Ministránsvezető-képző
Élő egyház
Új boldogok
Micsoda különbség
"Misszós fesztivál" Lengyelországban
Akik segítik a szinódusi öszszegzést
Martini bíboros Afganisztán bombázásáról
Francia püspökkari ülés Lourdes-ban
Fórum
A zsoltárfordításról 6. rész
A "csodásérem"
Könyvespolc
Mi terem a magyar szívében?
Az Olvasó írja
Mikor halt meg Szent Lukács?
Fórum
A legfontosabb és legtörékenyebb egység
Családkonferencia Máriabesnyőn
Megnyitjuk-e az ajtónkat és a szívünket?
Irodalmunk majdnem elfeledett kiválósága
Sarkadi-bemutató a Térszínházban
Márton Lajos
Evangélikus Élet, 2001. november 4.
LAPSZEMLE
Szombathelyi Egyházmegye
Türelmes, őszinte segítségnyújtás
Tízéves a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász
Műemlék templomokat restauráltak az Őrségben
Lámpás
Templom épült Németfalun
Ifjúság
Erzsébet neve napján
Krakkói jegyzetek
Táborozni jó
Zsírok és olajok
EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS
Óriásplakátok között
Rejtvény
Tíz év alattiaknak
Kultúra
Búcsúzás
Lélekfolt
Itt járt két lány
Testvérek törvénye
Mozaik
A földicseresznye és mérgező rokona
A művészet: szeretet
Márton-napi fények
Aranymise
Diakónusszentelés
Meggyalázott kálvária

 

A szép magyar beszédtől - Szent Kelemen ünnepéig

Látogatás a büki plébánián

Bükfürdői tartózkodásom alatt hallottam az üdülőktől, hogy a falu szélén lévő templom kiemelkedik a román kori katolikus templomok közül. Bár a későbbi, XIII-XIX. századi átépítések során sok változás történt benne, Felsőbüki Nagy István 1732-ben jelentős átalakítási munkákat végeztetett, a freskókat Storno Ferenc festette, az orgonát a pécsi Angster műhelyben építették 1738-ban... Itt található Felsőbüki Nagy Pál síremléke, akinek már ősei is a templom patrónusai voltak...

Amikor betértem, éppen kezdődött a szentmise. Egy-egy diáklány olvasta a kijelölt szöveget: szépen, nyugodtan, tisztán ejtve a szavakat. Az utolsó padban ültem, de minden szó jól érthető volt, láttam, mennyire odafigyelnek a hívek. Hasonlóan megfogta hallgatóit a plébános szép magyar beszéde.

A mise végén nem tudtam úgy kilépni a templomból, hogy ne kérdezzem meg, hogyan válogatja így össze a szépen beszélő fiatalokat?

- Jó magyartanáraim voltak a győri bencés gimnáziumban - mondta Horváth Imre plébános - Bognár Lambert és Jáki Teodoz személyében. Fontosnak tartom a nyelv ápolását, és azt, hogy tovább adjam az ő tanításukat. Egy nemzet életében a nyelv az egyik összetartó kapocs, amelyet erősíteni kell. Ezt várom el tanítványaimtól hittanórán, kiránduláson is. Így készülök velük az egyházi ünnepekre. lányokkal...

A plébános szavai Kosztolányi sorait juttatták eszembe: "Csak anyanyelvemen lehetek igazán én... Az a tény, hogy anyanyelvem magyar, és magyarul beszélek, gondolkozom, írok, életem legnagyobb eseménye, melyhez nincs fogható."

Horváth Imre aztán a templomról beszélt, amelyről egy 1697-ből származó iratban ez olvasható: "Ezt a templomot Isten és Szt. Kelemen pápa tiszteletére ajánlották..."

- Bük nagyközség és temploma, Bükfürdővel együtt november 23-án, Szent Kelemen pápa és vértanú emléknapján, jubileumi búcsúra készül. Szent Kelemen tiszteletét egész Magyarországon csak három templom őrzi: a szigetközi Liptó, ahol szintén gyógyvizet találtak, Kesztölc (Dorog mellett), ahol bányászatból élnek, és Bük, ahol az Európa-hírű gyógyvízből élnek az emberek. Hogyan kerülhetett ide Szent Kelemen tisztelete, hiszen ő Szent Péter apostol harmadik utódaként kormányozta az egyházat az I. század végén? Történészek szerint Cirill és Metód, a szlávok térítői, útjuk során átvonultak a Dunántúlon és magukkal hozták Rómából Szent Kelemen ereklyéit, s talán akkor választotta az itt élő közösség Kelement égi patrónusnak. Mi már látjuk, hogy nem véletlenül választottak egy vízfakasztó szentet! Hogy épp a mi századunkban találtak rá a föld mélyében rejlő kincsre, az nem a mi érdemünk, de a mi felelősségünk, hogy jól sáfárkodunk-e Isten adományával.

A magyar millennium évében került a büki plébánia homlokzatára Szent Kelemen mozaikképe. Krizsán István büki festőművész alkotását Bíró László püspök áldotta meg.

November 23-án 17 órakor Pápai Lajos győri megyéspüspök ünnepi szentmise keretében zárja le a tavaly kezdődött Szent Kelemen-évet. A szentmisén a győri karmelita templom Cecília kórusa énekel, Hoffmann László vezetésével. Szeretettel várjuk erre a szentmisére és a vasárnapi búcsúba mindazokat, akik szeretik és ismerik a büki templomot, tapasztalták már a büki gyógyvíz áldását. Szent Kelemen példája azt üzeni számunkra, hogy az új évezred akkor lesz nékünk oázis, ha rátalálunk a szeretet tiszta forrására, Krisztusra...

Schelken Pálma

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: webmaster@storage.hu