Uj Ember

2001.11.11
LVII. évf. 45. (2780.)

Szent Márton ünnepe:
november 11.

Főoldal
Címlap
"A legszabadabb ember volt, akit valaha ismertem"
Megemlékezés Mindszenty Józsefről az MTA dísztermében
A hit mesterei
A Püspöki Szinódus záró szentmiséje
Jövedelemkiegészítés
Lelkiség
Az élők Istene
- Évközi 32. vasárnap -
Az alig ismert Günter
Bármelyikünk szent lehet(ne)
Liturgiam Authenticam - egy kommentár
Jegyzetek a liturgiáról
A hét liturgiája
Összes ajtómat kitárom
Katolikus szemmel
Hit és gyógyítás
A közösség
Homok a gépezetben
Lengyel püspökök a munkanélküliségről
Ima az egészségügyi dolgozókért
Bevezetés Vasadi Péterhez
Alkalmasság
(ezerötszáz gyors)
Élő egyház
Előkészítő találkozók novemberben
Jelentkezés
A múlt és a jelen találkozása Felsőpetényben
Családokról - papoknak
Családpasztorációs találkozó a Manrézában
"Új évezred, új lelkesedés"
Bérmálás Rákoskeresztúron
A pásztói rendőrkapitányság figyelmeztetése
Helyesbítés
Élő egyház
A szinódus üzenete Isten népéhez
75 éves a Schönstatti Mária Nővérek Világi Intézménye
Dzsihád Szudánban
Fórum
A zsoltárfordításról
Az Olvasó írja
Még egyszer az átvilágításról
Örvös Lajos kitüntetése
Don-kanyar
Olvasólámpa
Fórum
A hitet s a hűséget soha meg nem tagadta
Meszlényi Zoltán mártír püspök emlékezete Hatvanban
"Bizalommal tért haza mindenki"
Beszélgetés Szalay János teológiai tanárral
Esztergom-Budapesti Főegyházmegye
"Az egyház miszsziója"
Új ikon-oltárkép Törökőrön
Otthon Segítünk
Csokor a karnagynak
Új épületben, Óbudán
A Szent Péter és Pál iskola
Harangszó a hídon át
Küldetésben Angyalföldön
A Tamás apostol iskola
A MAKÚSZ
Ifjúság
Gondola
Magyar költők az örök életről
Zsákutca
Új Hang
Rejtvény
Tizennégy és tizennyolc év közöttieknek
Kultúra
A millennium keresztény gyökerei
Beszélgetés Nemeskürty Istvánnal
Hajnali és nem szűnő lángok
A végtelenbe futó sínpár dicsérete
Vasúti versek antológiája
Nem életbe vágó
Tokkal-vonóval
Fórum
Az egyház egysége - a világ végén
Találkozás Pintér Gábor szentszéki diplomatával
Rejtvény
A fény
Mozaik
Repülő drágakő
Az Úr majd gondoskodik
Papi jelmondat
Tízéves a pécsi Miasszonyunk női kanonokrend óvodája
"Gyújts egy gyertyát!"
Kisfogház emlékhely

 

Olvasólámpa

Don-kanyar

E megkésett vállalkozás egy, már régóta esedékes tudományos feltárással kíván fényt vetni azokra a sokáig ki nem beszélt tragikus eseményekre, amelyek a második magyar hadsereg 125 ezer fős véráldozatához vezettek. Szabó Péter hadtörténész munkája során felhasználta a 2. hadsereg fennmaradt dokumentumait, a német seregtestek iratanyagát, valamint a gazdag memoárirodalmat. Bőven idéz a jobbára máig csak levéltárakban őrzött, és részben a szerző által összegyűjtött visszaemlékezésekből, szemtanúk elbeszéléseiből. A hadsereg történetét a kor politikai és katonapolitikai viszonyai közé beágyazva elemzi. A puszta elsiratás helyett igyekszik bemutatni az 1942/43-as súlyos harci állapotok közötti részsikereket. Katonáink (a reménytelen helyzetekben való) helytállásának bemutatására helyezte a hangsúlyt.

Azt a magyar hadsereget, amelyet "arra szerveztek és szellemileg arra készítettek föl, hogy valamely szomszédos állammal harcba keveredve megvédje határainkat," 1942-től - Hitler határozott követelésére - az orosz fronton kellett erőteljesebben bevetni, tekintettel a németek 1941/42-es téli szovjet ellentámadás következtében elszenvedett személyi és anyagi veszteségére.

A szerző legrészletesebben a 2. magyar hadsereg 1942-43 közötti történetével foglalkozik.

A Don menti hídfőcsaták kemény próbatételét: az oldalszárnyak szinte észrevétlen visszavonása melletti helytállásunk és súlyos "kivérzésünk" tényét regisztrálja.

A magyar arcvonal Urivnál történt áttörése, utóvédharca és menekülése során láthattuk, mit ért a németek bajtársiassága. "A visszavonuló csapatoknak a súlyos harcok és kegyetlen téli időjárási viszonyok mellett meg kellett küzdeni a német hadsereg erőszakcselekményeivel is... Egy német vezérkari őrnagy parancsot olvasott fel a németeknek: a magyar csapatokat hadifogolyként kell kezelni."

A mellékletek 94 oldala képet ad a Don menti katona- és munkaszolgálatos sírokról; a 2. hadsereg hadrendjéről és parancsnoki karáról; a magyar, a német, az olasz és a szovjet katonai vezetés képviselőiről.

Szabó Péter könyvének erőssége a történészi szakszerűség, a legapróbb részletekre is kiterjedő alaposság, tárgyszerűség és elfogulatlanság. Munkája a magyar hadtörténetírás jelentős vállalkozása. (Szabó Péter: Don-kanyar. Corvina, 2001. 392 old.)

Frideczky Frigyes

A szent öregek könyve

Az egyház életében a kinyilatkoztatás mellett a szent hagyomány is fontos szerepet játszik. Hitünket, gondolkodásmódunkat, Istennel való kapcsolatunkat e kettő határozza meg. Számos újabb kori megtérő beszámolójából kitetszik, hogy vagy valamely személyes példa volt rá döntő hatással, vagy olvasmányélményét jelöli meg indítóként.

A kötet, amelyet most kezünkbe vehetünk, olvasmányélmény és személyes példa egyszerre. Olyan, mintha a mazsolás kalácsból kicsipegetnénk a mazsolákat. Épp ezért csak apránként, szívünkben és elménkben gondosan megforgatva szabad és érdemes megismerkednünk a tartalmával.

A vértanúk kora után keletkezett új irányzat képviselői voltak a pusztába visszavonuló szerzetes remeték. Többnyire egyedül, imádságban és önmegtartóztatásban éltek, mégis sokak számára voltak képesek tapasztalataikból, gondolataikból és megvilágosodásaikból hasznos, tovább vezető tanácsokkal szolgálni. Számos követőjük akadt, aki nyomukba akart szegődni, vagy csak egyszerűen hallgatni és kérdezni szerette volna őket.

A szerzetes atyák mondásait gyűjti össze A szent öregek könyve. A bölcsesség és az átszellemült gondolkodás megannyi tanújelét láthatjuk a kötet lapjain, amelyből nem csupán érdekes meglátásokkal és szentenciákkal lehetünk gazdagabbak, hanem - a rövid szituációk megismerésével, amelyben az adott mondás elhangzott - belehelyezkedhetünk a szent atyák élethelyzetébe, a korba, és a valóban Istenben élő, benne mozgó, létező szellemek világába.

A szájhagyomány által megtartott mondatok nem is mindig lenyűgöző bölcsességüknél fogva érintenek meg bennünket: a fontos az, hogy az adott mondat valamikor valaki számára döntő jelentőségűnek bizonyult. Ilyen értelemben mondhatjuk, hogy szentek könyvét tartjuk a kezünkben, Isten gondviselésének és évszázadok megtéréseinek krónikáját olvassuk.

(Bizantinológiai Intézeti Alapítvány, Budapest, 2001.)

B. I.

A könyvek az Új Ember könyvesboltban kaphatók.

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: webmaster@storage.hu