Uj Ember

2001. február 25.
LVII. évf. 8. (2744.)

Emlékezz ember,
hogy porból vagy,
és porrá leszel!

Főoldal
Lelkiség
Az üdvösség (mindennapi) útján
Gézák - avagy a névtalány kegyelme
ÉLET ÉS LITURGIA - Elindulás húsvét felé
Negyvenkilencedik zsoltár
A hét liturgiája C év
Katolikus szemmel
Hiánycikk az emberi
tartás ?!
Lelki ismeret
Vissza a természethez?
Ki mit (nem) tud?
Műlesiklás
Lapszél
Élő egyház
Német-magyar teológiai nap
Testi-lelki kalandok
Papok Somogy szolgálatáért
Kiosztották a jubileumi pályázat díjait
Élő egyház
Történelmi egyházak Szerbiában
Az egyház a nemzeti kisebbségekért
Mindszenty József Rómában
Fórum
Könyvespolc
Az Olvasó írja
Ördögök ünnepe
Vasárnapi ebéd
Fórum
Egyházfegyelem, liturgia,
új boldogok és szentek
Szelíd fény, vezess
Newmann bíboros időszerűsége
Világiak az egyházban 3.
Fórum
Húsz éve jelent meg
Enciklika az isteni irgalomról
Az ügyfél mögött az embert nézik
A Testamentum továbbra is korrekt segítséget nyújt
Szombathelyi Egyházmegye
A szentév bezárása
a szombathelyi székesegyházban
Isten jelenlétének tanúi
Megszentelt Élet Világnapja Zalaegerszegen
A jáki templom kórusa
A tornaterem az egyházközséget is szolgálja
Katolikus általános iskola Jánosházán
Déli harangszó
Ifjúság
Gondola
Gondolatok hamvazószerdán
Oratórium született
A hazai "keresztény könnyűzene" helyzetéről is beszélgettünk a szerzővel
Olvassunk régi szövegeket?
Rejtvény tíz év alattiaknak
Kultúra
Üzen az Úr
"Cappuccino este 8-kor"
Eperjes Károly a Budaörsi Játékszinben
Zenei áhítat a Mátyás-templomban
A vigasz
Hit a szóban
Mozaik

Hetvenéves a Vatikáni Rádió
Gyógyerejű mályvarózsa
"László, szent király"
Hiányom nagyon fáj
Szent Erzsébet kilencvenéves temploma
Pápai érdekességek IX.
Új lehetőség a szem fénytörési hibáinak megszüntetésére

 

Könyvespolc

Házassági karambolok

Pálhegyi Ferenc, a neves és elismert református pszichológus új könyve a minden házasságban elkerülhetetlenül megjelenő személyes konfliktusok helyes szemléletének és lehetséges kezelésének kialakításában igyekszik segítséget nyújtani. A szerző a teológiai, a pszichológiai és a konkrét gyakorlati megfontolások ötvözésével olyan megközelítését nyújtja e konfliktusoknak, amely nemcsak elgondolkodtat, de - a terjedelmi korlátokhoz mérten - átfogó képet is igyekszik rajzolni a házasság egészéről. S könyve éppen ezért lehet a szó nemes értelmében hasznos: a házasság és általában az emberi kapcsolatok lényegének feltárásával veszi szemügyre a konfliktusokat, s megoldási javaslatai ennélfogva e lényegi valóság elsajátítására vezetik rá a házasokat (és a házasságra készülőket).

"A kereszt alatt minden átértékelődik [...]. A nagy sérelmek eltörpülnek, »ártatlan« bűneink megnőnek, mázsás súllyal ránk nehezednek." Pálhegyi Ferenc e nézőpont vázolása után fejti ki elgondolásait, mondanivalóját nagyjából három fő kérdés köré csoportosítva: ezek a házasságon belüli helyes kapcsolattartás és kommunikáció (különösen a kellemetlen problémák jelentkezésekor), a megbocsátás gyakorlása és a keresztény szeretet. Mindezekről pedig a Szentírás tanításának tükrében, az isteni cselekvés szem előtt tartásával esik szó, azaz a konkrét cselekvést érintő útmutatások az egyetlen lehetséges megoldási forrásból táplálkoznak.

s b

Az Egyház bűnei?

A kereszténység kezdetben a görög filozófiának a vádakkal fellépőkkel közös talaján fejtette ki védekezését, később a filozófiai, spekulatív igényű érvelés mellett jelentős szerepet kapott a Szentírás tekintélye, majd az V. századtól (Szent Ágoston és Alexandreiai Szent Kürillosz révén) megjelent a korábbi hagyományra, az atyák egységes nézeteire hivatkozó teológiai bizonyítás is. S míg a protestantizmussal folytatott viták során - különböző arányban ugyan - jelen volt mindhárom szempont, sőt, a felvilágosodás után sem tűntek el, mára a kereszténységet ért vádak nagy része és ezzel a válasz is a történelmi tények vizsgálatára szorítkozik - ami részben érthető is.

Tomka Ferenc Az Egyház bűnei? című karcsú kötet öszszeállításával - II. János Pál pápának a katolikus egyház bűneiért több alkalommal is kifejezett bocsánatkérése nyomán - a napjainkban az egyházat érő leggyakoribb vádakra igyekszik megfelelni. Minthogy a vádak (az egyházszakadások kivételével) nem elvi, elméleti kérdéseket érintenek, hanem történelmi eseményekre vonatkoznak, Tomka Ferenc is a tények szintjén reagál, azaz tényekkel tényeket állít szembe. Az általánosan és kevésbé ismert történelmi tények felsorakoztatása ugyan önmagában teljes mértékben nem tisztázhatja a vitás kérdéseket (ezzel a szerző is tisztában van), és olykor az érvelés is megbicsaklik ("igaz, hogy mi valóban..., de mások sokkal inkább"), az öszszeállítás ténylegesen erőteljes hatást gyakorol és valóban ritkán figyelembe vett, elhallgatott tények említésével segítséget nyújt abban, hogy árnyaltabban lássunk a zsidókkal, az egyházszakadásokkal, az inkvizícióval, a keresztes hadjáratokkal, a természettudomány és az egyház viszonyával, s különösen a békepapsággal és a feltételezett III/3-as papi ügynökökkel kapcsolatos kérdésekben.

Az Egyház bűnei? összességében kiegyensúlyozottságra törekszik, s nyíltságával és mértéktartásával kezdeti lépést jelenthet egy olyan folyamatban, amely a vitás pontok tisztázásához elsősorban a párbeszéd megfelelő kultúráját kívánja - Tomka Ferenc kísérlete pedig mindenképpen bíztató. (Szent István Társulat - 480 forint)

r z

(Mindkét könyv kapható az Új Ember könyvesboltjában)

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu