Uj Ember

2001. február 25.
LVII. évf. 8. (2744.)

Emlékezz ember,
hogy porból vagy,
és porrá leszel!

Főoldal
Lelkiség
Az üdvösség (mindennapi) útján
Gézák - avagy a névtalány kegyelme
ÉLET ÉS LITURGIA - Elindulás húsvét felé
Negyvenkilencedik zsoltár
A hét liturgiája C év
Katolikus szemmel
Hiánycikk az emberi
tartás ?!
Lelki ismeret
Vissza a természethez?
Ki mit (nem) tud?
Műlesiklás
Lapszél
Élő egyház
Német-magyar teológiai nap
Testi-lelki kalandok
Papok Somogy szolgálatáért
Kiosztották a jubileumi pályázat díjait
Élő egyház
Történelmi egyházak Szerbiában
Az egyház a nemzeti kisebbségekért
Mindszenty József Rómában
Fórum
Könyvespolc
Az Olvasó írja
Ördögök ünnepe
Vasárnapi ebéd
Fórum
Egyházfegyelem, liturgia,
új boldogok és szentek
Szelíd fény, vezess
Newmann bíboros időszerűsége
Világiak az egyházban 3.
Fórum
Húsz éve jelent meg
Enciklika az isteni irgalomról
Az ügyfél mögött az embert nézik
A Testamentum továbbra is korrekt segítséget nyújt
Szombathelyi Egyházmegye
A szentév bezárása
a szombathelyi székesegyházban
Isten jelenlétének tanúi
Megszentelt Élet Világnapja Zalaegerszegen
A jáki templom kórusa
A tornaterem az egyházközséget is szolgálja
Katolikus általános iskola Jánosházán
Déli harangszó
Ifjúság
Gondola
Gondolatok hamvazószerdán
Oratórium született
A hazai "keresztény könnyűzene" helyzetéről is beszélgettünk a szerzővel
Olvassunk régi szövegeket?
Rejtvény tíz év alattiaknak
Kultúra
Üzen az Úr
"Cappuccino este 8-kor"
Eperjes Károly a Budaörsi Játékszinben
Zenei áhítat a Mátyás-templomban
A vigasz
Hit a szóban
Mozaik

Hetvenéves a Vatikáni Rádió
Gyógyerejű mályvarózsa
"László, szent király"
Hiányom nagyon fáj
Szent Erzsébet kilencvenéves temploma
Pápai érdekességek IX.
Új lehetőség a szem fénytörési hibáinak megszüntetésére

 

Mindszenty József Rómában

Ötvenöt évvel ezelőtt ugyanúgy február 21-én kreált bíborosokat XII. Piusz, mint idén II. János Pál pápa. Akkor Mindszenty József hercegprímás is az új bíborosok között volt. Emléke ma is él a Rómában élő magyarok között. Többen emlékeznek még szavaira, melyeket még korábban, a II. világháború végén, 1945. december 9-én mondott a római Collegium Hungaricumban. A főpásztor a szeretet fontosságára hívta fel a Rómában élő magyarok figyelmét. "Amikor kiirtották a hitet, meghalt a szeretet, helyébe jött az egekig csapó gyűlölet. ... Szeressétek az Egyházat, az igazság oszlopát és a szerető édesanyát, a hazát, amely ezernyi sebből vérzik. Ott állítsuk el a vérzést, ahol érjük. A magyar fa leveleit messze elhordta a világfergeteg. Ne múljon el egyetlen nap, hogy valamelyik árva falevélre jótéteményt ne írtatok volna."



Mindszenty bíboros tudta, milyen fontos a magyar egyház számára az ő bíborosi kinevezése. A magyar hatóságok és a megszálló szovjet csapatok előtt azonban nem volt hajlandó kompromiszszumkötésre. 1946 februárjában értesült a bíborossá kreálás időpontjáról. Hivatalát bízta meg az útlevél beszerzésével, ám az állandó sürgetések ellenére sem érkezett meg a hatóságoktól a papír, sőt azt az üzenetet kapta, személyesen jelenjen meg a fővárosban. Mindszenty József hatalomfitogtatást és a főpásztor megalázását látta mindebben, ezért nem utazott Budapestre. Február 17-én, mikor indulnia kellett volna Rómába, ő plébániákat és iskolákat látogatott Esztergom közelében. Futár jött a hírrel, hogy Nagy Ferenc miniszterelnök személyesen kéri, hogy utazzon Rómába - természetesen érvényes útlevéllel. Utóbb derült ki, hogy a harminckét bíborosból csak Mindszenty nem érkezett meg időben Rómába, s az újságírók tudakolni kezdték, miért nincs itt a magyar egyházfő. A botrányt próbálta elkerülni a magyar állam, mikor megadták neki mégis az útlevelet.

Bíborosként a Santo Stefano Rotondo-templomot kérte a pápától címtemplomául (a mellette lévő egykori pálos kolostort pedig magyar zarándokháznak szerette volna megkapni - erre azonban már nem kerülhetett sor). Itt található ma is Lászai János, az 1523-ban elhunyt római magyar gyóntató sírköve, rajta a felirattal: "Utas, lásd, itt pihen római sírban, / ki jeges Duna partján született, / de ne csodálkozz, Te is jól tudod, / mindannyiunk örök hazája Róma".

A római magyarok és az otthonról érkező zarándokok gyakran jártak ide imádkozni - sokan azért is, hogy az egyház mielőbb a boldogok sorába emelje őt.

Egyikőjük Benita nővér, aki a Salvator Mundi közösség szerzetesnője. Mindszenty József prímást még a háború előtt ismerte meg, amikor egy zarándoklaton még "egyszerű papként" láthatta őt. Benita nővér később dolgozott az Irgalmas Rend budai kórházában is, ahol felkereste őket Mindszenty József, a prímás. "Éles fekete szemmel nézett végig a nővéreken, sugárzott belőle az erő, a következetesség, a szilárdság, de a szeretet és a megértés is" - emlékszik vissza Benita nővér. S mikor évtizedek múltán - a kényszerű amerikai nagykövetségi fogság után - Mindszenty bíboros Rómába érkezett, egy törékeny, sokat szenvedett arcot látott Benita nővér. "Csak a szeme jelezte a belső tartást, erőt." Mint mondja, nagyon reméli, hogy a sokat szenvedett, ám mindig engedelmes Mindszenty József hamarosan a boldogok sorába kerül, melyért nem győz eleget imádkozni.

Bókay László

Róma

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu