Uj Ember

2000. szeptember 17.
LVI. évf. 38. (2721.)

 
Nem tudjátok, hogy a pályán küzdők mind futnak ugyan, de a díjat csak egy nyeri el? Úgy fussatok, hogy elnyerjétek!

(1Kor 9,24)

Főoldal
Lelkiség
Katolikus szemmel
Nyaralunk, utazunk
Jubileum 2000
A nemzet színháza, vagy csak épület?
„Teljesítmény”
Jegyzetlap
A keresztények megújulása
Hinta
Élő egyház
Ötven éve oszlatták fel a szerzetesrendeket
Nem vagyok benne a névtárban!
Személyi változások
Küzdelmes konok élet
Keglevich István
Élő egyház
A torinói lepel világkongresszusa Orvietóban
Fórum
Fórum
Tudatosítani az értelmiség felelősségét
Egyetemi dolgozók jubileuma Rómában
Kevésbé lesznek kiszolgáltatva
A minisztériumi „szószóló” az egyházi iskolákról
A „minőség forradalmára” koncentrálunk
Évforduló
Az egyháznak „be kell kiabálnia”
Beszélgetés a hetvenéves Gyulay Endre szeged-csanádi püspökkel

Szellem és imádság szabadságában
Köszöntő szavak Pápai Lajos püspöknek
Ifjúság
Mennyei kenyér
„Én vagyok a mennyből alászállott kenyér.” Jn 6,41
Iskolakór I.
„...egész bensőm dicsérje szent nevét!“ (102. zso1tár)
A császár hűséges fiai
Nyugat lettünk? (I.)
Rejtvény
Kultúra
Egy életmű a bibliográfia mérlegén
Száz éve született a kis herceg írója
Életjel
Balássy Lászlóra emlékezünk
Fórum
Szent Ágoston dicsérete
Mozaik

Őszi szántás Máriagyüdön
Bencés tudósok szobra Győrben
A nyergesújfalui ministránsok tábora
Dezső atya utolsó műve
Havas Boldogasszony szobor

Angyalos Boldogasszony Káptalanfüreden
Emlékoszlop Somogyi Károlynak
Rejtvény
.

 

Ötven éve oszlatták fel a szerzetesrendeket

Az országgyűlés őszi ülésszakának első napján, szeptember 4-én Balsai István, az MDF képviselőcsoportjának vezetője napirend előtti felszólalásában az egyházüldözés egyik dicstelen epizódját idézte fel. Szeptember 8-án volt ötven éve, hogy törvényerejű rendelettel betiltották a magyarországi szerzetesrendek működését.

1950-ben Magyarországon 23 férfi szerzetesrend működött 2582 fővel és 40 női szerzetesrend 8956 fővel – 636 kisebb-nagyobb rendházban. A kommunista vezetők felismerték a szerzetesrendek szervezeti felépítéséből származó lehetőséget: míg az egyházmegyés papságot csak egyenként ritkíthatják, a szerzetesrendek, mint önálló közösségek, teljes egészében likvidálhatók, egyszerű jogszabállyal megszüntethetők, s ezáltal egyetlen tollvonással tízezernél több úgynevezett egyházi aktivista tevékenységét tehetik lehetetlenné a hívek körében.

A nyugati és déli határ mellől 1950. június 9.-ről 10.-re virradó éjszaka mintegy kétezer szerzetest szállítottak el, sokszor csak néhány percet hagyva a készülődésre, embertelen körülmények között. Ez az esemény volt az állam utolsó lépése, hogy a püspököket tárgyalóasztalhoz kényszerítse. A diktatúra ezzel a stratégiával tökéletesen elérte célját, a végső megoldást.

A hatalom akkor úgy vélte, a szerzetesség eszménye mindörökre elhamvad. De a hamu alatt a parázs izzott. A szerzetesek nagy része a negyven év megpróbáltatásait fogadalmához hűen viselte. Rendházaiktól távol a civil életben is kovásszá váltak. Neveltek, ápoltak, segítettek. Családokban, közösségekben, ahol befogadták őket, vagy ahová vezette őket a Gondviselés.

A katolikus oktatást negyven esztendőn keresztül mindössze a négy, töredékeiben megmaradt szerzetesrend által működtetett nyolc gimnázium fémjelezte. Az itt végzett diákok zöme derekasan megállta a helyét az életben.

A rendszerváltozást követően szerzetesi intézmények újjászerveződtek, megindult a egyházi oktatás. Amíg negyven éven át nyolc katolikus, egy-egy református és zsidó gimnázium működött csupán, addig ma az egész oktatási rendszer mintegy öt százalékát teszik ki az egyházi oktatási intézmények az óvodáktól az egyetemig.

Ezeréves keresztény történelmünkben a szerzetesség állandó jelenléte és munkálkodása felbecsülhetetlen szolgálatot tett nemzetünknek. Évezreden át hordozói az egyetemes kultúrának és művelődésnek, tanítói és ápolói a nemzetnek, ha kellett, fegyvert is fogtak a hazáért, ha kellett üldözötteket mentettek, lejegyezték a múlt eseményeit és utat mutattak a jövőbe. Szellemiségüket hordozzák és kezük munkáját magukon viselik az évszázadok.

Hazánkban 30 férfi és 57 női szerzetesrend újult erővel munkálkodik. Az idős nővérek és testvérek visszatértek közösségeikbe és születnek az új hivatások. Oroszlánrészt vállalnak az oktatásban, a szociális és karitatív munkában. Irányítják az építkezéseket, istápolják a rászorulókat, teszik mindazt, ami lelkiségükből fakad, s teszik mindezt a társadalom javára.

Aktuális Archívum Fórum Magunkról Impressum

Új Ember: ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@freemail.hu