Uj Ember

2007.10.14
LXIII. évf. 41. (3087.)

Megjelent
a Teofil
októberi száma!

Főoldal
Címlap
Látomások és a történelem
Kilencven évvel a fatimai jelenések után
A házasság helyzetéről Európában
Püspöki konferenciák elnökei Fatimában
Magyar egyházvezetők Nagyszebenről
"Itt vagyok, Uram, engem küldj!"
Az őszi nagymarosi ifjúsági találkozóról
"Egy csepp a tengerben..."
Országos karitász-konferencia az önkéntesek képzéséről
Lelkiség
"Hol a többi kilenc?"
Szentírás-magyarázat
A hála: istendicséret
Homíliavázlat
A kenyértöréstől a szentmiséig (XXI. rész)
LITURGIA
A hét szentjei
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
A sátán a történelemben
Teológiai megfontolások a Mária-jelenésekről
"Ez a harc lesz a végső..."
Lenin a titkos fegyver
Élő egyház
Új köntösben a váci fehérek temploma
A humor sem hiányozhat...
Kárpát-medencei lap- és honlapszerkesztők találkozója
Búcsú Rózsafüzér királynéja tiszteletére
Az ébredés ára
Regionális karizmatikus találkozó Kaposváron
Túra a Jakab-hegyre
a felújított pálos kolostorromokhoz
Élő egyház
A szentség és a misszió kapcsolata
II. Alekszij látogatása
az Európai Parlamentben és Franciaországban
Fórum
Önmagát adta...
Tarnay Brúnó halálára
Hiszti
Tűnődés a hétről
KÖNYVESPOLCRA
Virág Benedek zsoltárfordításai
JEGYZET
A lepra láttán
Az Olvasó írja
Taps a villamosmegállóban A nagyvárosi misszióról
Fórum
"Kísértés" és "Szeplőtelen Fogantatás"
Verbita szeminárium a Fülöp-szigeteken
A svéd keresztény közösségről
Fórum
A katolikus egyház és a Habsburg-ház történelmi szerepe
Pezenhoffer Antal: A magyar nemzet történelme című művéről
Fórum
Milyen vagyok én?
Antióchiás lelkigyakorlat Kaposváron
Napjaink csodája
Átadták az Élet Házát Csobánkán
Férfiak és a rózsafüzér
Ifjúság
Diákok (szociális) akcióban
72 óra kompromisszum nélkül - másodszor is
Programajánló
Hivatástisztázó
REJTVÉNY
Kultúra
Zenében, szeretetben, szolgálatban
Negyven éve hunyt el Tamás Gergely Alajos
Kő a székesegyházból - névtelenség?
Kegyelmi utak
Hang-sorok
Paletta
Fórum
Virágok és templomok Belgiumban és Hollandiában
Szent Erzsébet-emlékek nyomában itthon és külföldön (16.)
Mozaik
Nemzeti emlékhely a Batthyány-kripta
Diakónusszentelés Csornán
Teréz anya ünnepe
Megemlékezés a Központi Szemináriumban
A körmöci Szűzanya
Randevú az iszapon

 

"Ez a harc lesz a végső..."

1917 februárjában a harmadik éve tartó "nagy háború" egy frontszakaszán magyar katonák kézzel írt táblát akasztottak ki egy fára. Az orosz nyelvű feliraton ez volt olvasható: "Petrográdon revolúció. Atyuska megszökött. A Duma elkergette a minisztereket. 50 000 katonátok csatlakozott a forradalomhoz." A helyzetelemzés szinte pontos volt. A szemben állóknál a hatás nem maradt el.

Ekkorra Oroszországban válságosra fordult a helyzet. II. Miklós cár és a parlament (Duma) között a politikai ellentétek szakítással fenyegettek, óriási méretű sztrájkok söpörtek végig az országon. A cár a katonáiban bízott: március 10-én (az orosz naptár szerint február 25-én) Szentpétervárra vezényelte csapatait, hogy leverjék a tüntetőket, a katonák azonban a felkelők oldalára álltak. A cár által feloszlatott Duma összeült, és deklarálta a végrehajtó hatalom átvételét. Megalakult az Ideiglenes Kormány. Az üzemekben, laktanyákban "szovjeteket" - tanácsokat - alakítottak, amelyek városi szinten igyekeztek kezükbe kaparintani a hatalmat. Míg a Dumában a polgári demokrácia hívei voltak többségben, és Oroszország demokratikus átalakításáról vizionáltak, addig a szovjetekben a különböző szocialista, köztük az egyre agresszívebb "bolsevik" kommunisták domináltak. Március 15-én lemondott II. Miklós, majd hamarosan az utódjául kiszemelt Mihail nagyherceg is. Az Ideiglenes Kormány utasítására letartóztatták az egész cári családot. Viszont - ahogy elvárták a szövetségesek - Oroszország deklarálta a háború folytatását. Ez óriási elkeseredést okozott, és a szélsőségesek malmára hajtotta a vizet.

Lenin a titkos fegyver

Látták ezt Németországban is, ezért segítséget nyújtottak a bolsevikok vezérének, Leninnek, hogy hazatérhessen Svájcból. Cserébe Lenin azonnali békekötést ígért, így leplombált vasúti kocsiban - mint a németek titkos fegyvere - utazott Németországon át Szentpétervárra. Megérkezésekor megfogalmazta az új célt is: a szocialista forradalom megkezdését. A szovjetek I. Összoroszországi Kongresszusán azonban a bolsevikok eltörpülő kisebbségben voltak. Az Ideiglenes Kormány - melynek élére Kerenszkíj került - leverte a felkelést, és illegalitásba szorította a bolsevikokat. Lenin kiadta a jelszót: a cél a fegyveres hatalomátvétel és a proletárdiktatúra megteremtése. A megfelelő pillanat november 7-én érkezett el. A Vörös Gárda illegális fegyveres alakulatai ezen a napon elfoglalták a főváros stratégiai pontjait, majd az Ideiglenes Kormány székhelyét, a Téli Palotát is. A még november 7-én összeült II. szovjetkongresszuson a többség azonban nem támogatta a szocialista államrend bevezetését. Ezután Lenin elfogadtatta a teljhatalmú Népbizto-sok Tanácsának megalakítását, melynek elnöke ő maga lett.

Eszme és terror

Ezzel megkezdődött a marxista-leninista kommunista eszme gyakorlati megvalósítása. Az eszme, a kommunista politikai taktikával és stratégiával kiegészülve elképesztő erőszakhoz vezetett. Ennek atyja maga Lenin volt, ő kezdte meg az ország hatalmas "lágerré" alakítását, beleértve a koncentrációs táborok létrehozását is - ahová az ellenséges "burzsujokat" kellett zárni. Ellenség lett természetesen a papság is. Lenin a diktátor XX. századi prototípusa. "A testületi szellemet meghagyjuk a gyengéknek, a tehetségteleneknek, a visszamaradottak és a fejletleneknek. Hadd fecsegjenek, míg meg nem unják, és nincs miről beszélni." Így nem csoda, hogy Lenin az első ülése után fegyverrel kergette szét az új parlamentet - ahol a bolsevikoknak megint csak kisebbséget alkottak (a 36 millió szavazatból 9 milliót kaptak), tehát nem lehetett megszavaztatni, hogy minden hatalmat a kormány kapjon. A Vörös Gárda az ellenszegülő képviselőket letartóztatta, illetve megölte. A terror "eredményes" volt, s mindez ahhoz is elegendőnek bizonyult, hogy a bolsevikok megnyerjék a polgárháborút.

Európa szovjetizálása?

Lenin ebből azt a következtetést vonta le, hogy meg kell indítani a katonai offenzívát Európa szovjetizálása érdekében. A döntő lépést Lengyelország és Varsó elfoglalásában látta. Úgy vélte, hogy ezután Németországban hatalomra jutnak a "szélsőséges hazafiak és kommunisták", és ezek szövetségre lépnek Szovjet-Oroszországgal. Lenin tényként közölte, hogy létrejött a kétpólusú világ, egyik oldalon a Népszövetség (Antant), a másikon pedig Szovjet-Oroszország. Lenin súlyt helyezett arra, hogy Németország az ő oldalán álljon. Ezt legjobb tanítványa, Sztálin sem felejtette el, mikor 1939-ben megkötötte hírhedt szövetségét Hitlerrel Közép-Európa felosztására.

Ami a szovjetizálás szándékát illeti, Lenin nem kertelt: "Kelet-Galícia megszerzésével lett egy támaszpontunk az öszszes jelenkori állam ellen... Olyan körülmények között a Kárpátaljai Rusz határához értünk, amely jobban forrong, mint Németország. És közvetlen átjárót kínál Magyarország irányába, ahol egy kis lökés is elég ahhoz, hogy fellobbanjon a forradalom" - mondta 1920 szeptemberében. Az akkori magyar politikai elit félelmeit alátámasztják Lenin utasításai Sztálinhoz: "Olaszországban a forradalmat haladéktalanul ösztönözni kell. Személyes véleményem az, hogy ebből a célból szovjetizálni kell Magyarországot, s talán Csehországot és Romániát is." (1920. július) Ez akkor nem sikerülhetett - alapvetően a lengyelek hősies ellenállása miatt -, de 1947-48-ban bekövetkezett Kelet-Közép-Európa szovjetizálása is. Ezzel a marxista-leninista szocializmus immáron egész "világrendszert" alkotott, mérhetetlen szenvedést okozva a "szovjetizált" országok lakosságának. Ezekben a rendszerekben a terror törvényszerűen vált öngerjesztővé, elképesztő tömeggyilkosságokhoz vezetve. Az áldozatok számát megbecsülni is nehéz, de bizonyosnak látszik, hogy tízmilliókról van szó.

Szerencsés Károly

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu