Uj Ember

2007.07.15
LXIII. évf. 28. (3074.)

Ingyenes
műsorújság-
melléklettel

Főoldal
Címlap
Háttéralku vagy nemzetközi szerződés?
Az egyházfinanszírozás újra időszerű kérdéseiről
A kiengesztelődés jegyében
Új pápai levél a régi liturgiával kapcsolatban
A pápa felelős szeretete a kínaiak iránt
Igazi európai szent
XVI. Benedek pápa Szent Erzsébetről
Lelkiség
Hogy mások fájdalma nekem is fájjon...
Szentírás-magyarázat
A rabló felebarátja?
Homíliavázlat
A szeretet szentsége (III. rész)
LITURGIA
A hét szentjei
A hét liturgiája
(C év)
Katolikus szemmel
Lesz-e igazi vasárnap?
Jegyzet
Kitüntetett figyelem
Örülhetnek a romániai nyugdíjasok
Élő egyház
A nővérek köztünk élnek
A Jézus Szíve Társaság tagjai tartottak elmélkedést Tolnán
Új szobor az új téren
Kettős Szent Erzsébet-ünnep Győrben
A találkozás helye
Templomszentelés Galgagután
Isten és a művészet szolgálatában
Jubileumra készülnek...
Élő egyház
A Vatikáni Csillagvizsgáló magyar kutatói
Fórum
Életútja a kommunista egyházüldözés vádirata
Harminc éve halt meg Endrey Mihály püspök
A tájékoztatás vaskorszaka
Tűnődés a hétről
Az Olvasó írja
Egy magzat vívódásai
KÖNYVESPOLCRA
Zsolozsmáskönyv - sárral
Tarzi néni
Fórum
Újra egymásra találhatnak
A házaspárok útja
Bécs
Szent Erzsébet-emlékek nyomában itthon és külföldön (7.)
Fórum
A kultúrharc újabb fejezete
Mi nem történt a Prohászka Ottokár Gimnáziumban?
Találkozás az anyaországgal
Kárpát-medencei kispaptábor - kilencedszer
Kereszténység és kapitalizmus
Adria-Duna Szabadegyetem
Fórum
Nem "szentként" született...
Lisieux-i Szent Teréz élete és lelkisége III.
A lélek nemességével a vértanúhalálig
Száz éve született Hummel Kornél, "a vakok papja"
A kényszermunkatábor egykori "lakói" emlékeztek
Ifjúság
"Itt vagyunk ma is!"
Jubileumi ifjúsági találkozó Egerszalókon
Kereszténység és magyarság
OKET - Katolikus egyetemisták fesztiválja Baján
"Az életet ünnepeltük"
Szalézi oratóriumok hétvégéje
K. K. K. K.
Hangulatjelentés
"Nem bólogató Jánosokat nevelt"
Ifjúsági és közösségi találkozó Segesden
REJTVÉNY
Kultúra
Párizsban hódít Kusturica balkáni bája
A Megváltó ünnepe Velencében
A sorgyűjtésről
Noteszlap
Tíz mondat Mécs Lászlóról
felejtés
Paletta
Fórum
A szabadság városa - Gdansk (1.)
Egy elhagyatott plébánia életre kel
A garázsgaléria képei
Mozaik
Szent Bonaventura
AZ ESZTERGOMI KERESZTÉNY MÚZEUM KINCSEI
Katolikus focimérkőzés a Szigetközben
Régi és új csodák
Egy derűs kőfaragó díszítőkedvéről
ÁLMODIK A MÚLT
Préritárnics

 

Szent Erzsébet-emlékek nyomában itthon és külföldön (7.)

Bécs

Ausztria több városában számos Szent Erzsébet-emlék található. Bécs, a császárváros maga is az emlékek, a szebbnél szebb Erzsébet-ábrázolások sokaságát őrzi.


A Votivkirche a Schottentor felől tekintve, fotó: Deák Piroska

Templomok, betegápoló intézmények viselik nevét az Árpád-házi szentnek. A leírások szerint a Sárospatakon született Erzsébet négyéves korában hagyta el a szülői házat, a magyar királyi udvart. Ekkor nem Bécsen keresztül, hanem Pozsony érintésével utazott Türingiába, és nem tudunk róla, hogy később megfordult volna Bécsben. Édesapja, II. András király viszont járt itt - az akkor még csak egy hercegi tartomány fővárosának számító városban - Harcias Frigyes vendégeként.


Szent Erzsébet-szobor a Votivkirche mellékoltárán, fotó: Deák Piroska

Elsőként figyelemre méltó az Erzsébet-rendi zárdatemplom és a hozzá kapcsolódó Szent Erzsébet-kórház. A templom 1710 és 1718 között épült, majd az 1741. évi árvíz után, 1754-ben állították helyre, Franz Anton Pilgram tervei szerint. A zárda tömbjébe simuló barokk templomhomlokzat a hosszan húzódó Landstrasser Hauptstrasse 4/a szám alatt tűnik fel. A homlokzaton Szent Ferenc és Szent Erzsébet kőszobra áll. Az egyhajós templom főoltárképe Jan Cimbal műve. A festményen a fejedelemasszony alakja látható, amint éppen a köpenyébe rejtett kenyereket osztja a rászorulóknak.


A Szent Erzsébet-templom főoltárképe a Singerstrassén

A zárdához kapcsolódó kórház, az "ispotály" kifejezően mutatja ma is az Erzsébet-rendi apácák elsőrendű tevékenységét: a betegápolás feladatát. A kórház kis házi kápolnájában is találkozunk a szent alakjával. (Az épülettömb túloldalán futó Ungargasse 5. szám alatt lakott Johannes Brahms.)

A központhoz igen közel, az oly sok magyar emléket őrző Graben közelében, a Stephansdom szomszédságában kereshetünk fel további Erzsébet-emlékeket: a Német Lovagrend XIV. században épült, az ő tiszteletére szentelt templomában, a Singerstrasse 7. szám alatt. A hatalmas épülettömb két szárnya közé "szorítva" áll maga a templom, tornyával együtt a szűk utcában alig látható. A lovagrend a XII-XIII. század fordulóján telepedett meg Bécsben. Első templomukból már csak a torony román kori része maradt meg, míg XIV. századi második épületük a nagyarányú barokkosítás ellenére megőrizte több gót elemét. Az 1520-as évekből származó németalföldi eredetű szárnyas oltár mellett számunkra a hatalmas főoltárkép igazán érdekes. Tobias Pock alkotása 1667-ből való. Szent Erzsébet mennyei jutalmának elnyerését ábrázolja egy jelenet. Szerzetesi ruhában lép a Szentháromság dicsőségébe, ahol a Madonna előtt térdelve hódol. A Madonna előtt álló gyermek Fiúisten helyezi a királynői koronát Erzsébet fejére, éppen olyan koronát, amilyen a földön hevert előtte. A művész így jelzi, hogy Erzsébet egész életében lemondott királynéi méltóságáról.

A Német Lovagrend egyik nagy becsben őrzött Szent Erzsébet-szobra Johann Hutterer alkotása. A lovagrendre és a magyar szent nevét viselő templomnak a XVII. század végén épült rendházára - az udvarra belépve - már csak a bal oldali reneszánsz árkádsor emlékeztet. A Német Lovagrend kincstára értékes ötvöstárgyaival, táblaképeivel jelentős turisztikai látványosság. (Az épületben a Magyar táncok szerzője, Johannes Brahms is lakott 1853 és 1865 között.)

A Kunsthistorisches Múzeumban, Bécs és Európa egyik legismertebb gyűjteményében is találkozhatunk Árpád-házi Szent Erzsébet-ábrázolásaival. (Számos magyar vonatkozás mellett: Munkácsy Mihály mennyezetfestményétől a nagyszentmiklósi leletig, Mária királynő mellszobrától Mátyás domborművű képmásáig és még sorolhatnánk...) Az épület lépcsőházában a művész fehér márványszobor formájában, kitárt karokkal, rózsákkal mintázta meg Erzsébetet.

Ha a Skót-kapu (Schottentor) sarkánál betérünk a fogadalmi templomba, a Votivkirchébe , több magyar vonatkozás között egy kedves látványban lehet részünk: egy mellékoltárról Szent Erzsébet szoboralakja néz vissza ránk. A templom azon a helyen épült, ahol egy csákvári szabólegény, Libényi János egy katonai díszszemle alkalmával merényletet kísérelt meg Ferenc József ellen. Éppen ott, ahol a sikertelen tőrszúrás történt. A hálaadásként emelt templom építését a császár öccse kezdeményezte. A 99 méter magas tornyokkal ékeskedő templom főhomlokzatán magyar szent királyok, István és László szobrai láthatók. Az ablakok egyikén a mariazelli zarándokok között Nagy Lajos királyunk és a magyar címer is felfedezhető.

Szent Erzsébet egy modernebb ábrázolását is láthatjuk Bécsben: a Breitenfelder Pfarrkirchében. A szent feje körül elhelyezett vártornyok utalnak életének állomásaira. Köpenyénél gyermekek állnak, míg lába alatt az Árpád-házi címer jelzi királyi származását.

Természetesen, ha sokáig kutakodnánk, további Erzsébet-ábrázolásokra bukkanhatnánk az osztrák fővárosban, és köztudott: Erzsébet osztrák császárné és magyar királyné is nagy tisztelője volt névadójának, védőszentjének.

Szöveg és kép: Messik Miklós

(Magyar Emlékekért a Világban Egyesület)

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:hetilap@ujember.hu
Webmester: webmaster@storage.hu