Uj Ember

2001.09.23
LVII. évf. 38. (2773.)

Szent Gellért ünnepe
szeptember 24.

Főoldal
Címlap
Tűz, amit víz el nem olthat...
Katolikus megújulási mozgalmak országos találkozója
A történelem sötét órája
A példátlan terrortámadás egyházi visszhangja
Magyar és szlovák főpásztorok találkozója
A Szentatya Kazahsztánban
Egy sem vált hűtlenné örökfogadalmához
Hazánkba látogatott a verbita generális
Lelkiség
Mire jó a hamis Mammon?
Karrierizmus (?) és életszentség
Elit?
Jegyzetek a liturgiáról
A mély forrás
A hét liturgiája c év
Katolikus szemmel
Széchenyi hite
Elment Gyurka bácsi
Jegyzetlap
Három perc csönd
(ezerötszáz gyors)
Lapszél
Tóparti bölcsesség
Élő egyház
"Istenke" voltam...
Rendről rendre
Meghívó
Nyitott kapuk - a Kulturális Örökség napján
Élő egyház
Teréz anya csodája
Martini milánói bíboros érsek pásztorlevele
Csökken a szentföldi keresztények száma
Fórum
Derült égből - viharos hullámok
Könyvespolcra
Borovi József: A németországi magyar lelkészségek. Berlin 1934-2000
Az Olvasó írja
Búcsú a kántortól
Fórum
Isten háza Csengelén
Közel évszázados álom vált valóra
Park a teremtett világért
Emlékezés Fülöp Dezsőre
Fórum
Az iskolai tanító történelmi hivatása
Beszélgetés Barna Domokosnéval
Az Alzheimer-kórban szenvedőkért
Nyílt nap a szeretetszolgálat dabas-gyóni otthonában
Ima és virág Tihanyban
Déli harangszó
Rejtvény
Fórum
Felhívás a Misszióra
DOKUMENTUM
Közelebb egymáshoz
Közép- és kelet-európai cserkészek Csobánkán
Pályázat a KALOT-ról
Rámutató vagy Lélekhívó gesztus?
Ifjúság
A modern idők szamurájai
Filmekről
Kincset őrző cserépedény
I. rész
Hideg éjszaka
Miért pont a pisztráng?
Rejtvény
tizennégy és tizennyolc év közöttieknek
Kultúra
Kő és fa
Vándorévek
A temerini csoda
Nem a csoda
Mozaik
Új gyümölcs, a papau
A Nyolc Boldogság zarándokútján
Kaposvárról Kaposszentbenedekig - imával, dallal, gitárral
Újabb keresztdöntés
Dacolva az árral

 

Könyvespolcra

Borovi József: A németországi magyar lelkészségek. Berlin 1934-2000

Még a történelem tudományában jártas, igazán sokoldalú tudással felvértezett elmék számára is izgalmas lehet, ha új szempontból, az ismert adatok és tények újszerű csoportosításával készült tudományos munkára bukkannak. Egészen sajátos lehetőség ez arra, hogy a történelemről kialakult képet kissé módosítsuk, illetve más oldalról megvilágítva árnyaljuk. S talán sokkal inkább így van ez a történelemtudományokban járatlan, de érdeklődő olvasók esetében, akik csekély tudásukat szeretnék gazdagítani.

A berlini magyar lelkészség történetét feldolgozó munka mindkét csoportba tartozók igényeit kielégítheti. Borovi József alapos történeti vizsgálódások eredményeit adja közre, ráadásul eredeti dokumentumokkal gazdagítja könyvét. Így képes arra, hogy a jól ismert képet árnyalja, illetve a hiányosat kiegészítse.

Röviden vázolja Berlin területének történetét - egészen a germánok korától kezdve -, bemutatja Németország és a Vatikán viszonyát, majd két nagy korszakra bontva áttekinti a kinti magyar lelkészségek történetét és helyzetét, a kint dolgozó magyar munkások pasztorációjának alakulását. A lelkészség életét a II. világháború törte derékba, de képes volt újraszerveződni, és fontos segítséget nyújtott a köré szerveződő kis magyar katolikus közösség számára. A lelkészség élete és az ott dolgozó lelkészek kitartása példaértékű az anyaországiak számára is.

Borovi József kötete egy sorozat első részeként látott napvilágot. Ha a szerző továbbra is a kötetben - és eddigi munkáiban - tapasztalható gondossággal és alapossággal dolgozza fel az egyes németországi magyar lelkészségek történetét, akkor igen gazdag, rendkívül értékes gyűjteményt tarthat majd kezében a határon túli katolikus intézmények iránt érdeklődő olvasó. Kíváncsian várjuk az újabb köteteket, amelyek elkészítéséhez jó egészséget kívánunk Borovi Józsefnek. (Szent István Társulat, Budapest, 2001.)

Severino Giner Guerri: Kalazanci Szent József, a piarista rend alapítója

Szabályos életrajzot vehet kézbe az olvasó. A 17. században élt Kalazanci Szent József életrajzát, akit leginkább a piarista rend alapítójaként ismerünk. Vagy - ki tudja - talán mégsem annyira szokványos életrajz ez a kötet? Talán igen, talán nem. Igen, hiszen pontról pontra végigkísérhetjük a rendalapító életét a könyv lapjain, mintha csak regényt olvasnánk. És nem, hiszen a regényeknél megszokott romantikus színezéseknek és túlzásoknak nyoma sincs a fejezetek során. A szerző mindenekfelett arra törekedett, hogy könyvében olvasmányos módon, népszerű formában, ugyanakkor a tudományos igényeknek is eleget téve, a legfrissebb kutatások eredményeit is felhasználva adjon képet Kalazanci Szent József életéről és tevékenységéről.

A kötetből annak a szentnek a képe rajzolódik ki előttünk, aki adni akar, szüntelenül - de nem szertelenül. Aki képes arra, hogy kiválassza, mire is van szüksége a gyermekeknek. Istenben való hit, alapos tudás, szilárd erkölcs és remény az emberhez méltó életre - ezek azok az alapok, amelyre nevelési rendszerét építi.

Milyen nagy szükség lenne ma Kalazanci Szent Józsefre, milyen nagy szükség lenne bölcsességére, nevelői jóakaratára! Mennyi dolga akadna közöttünk! Hány és hány szülőnek-tanárnak lenne hasznára, ha hozzá járhatna pedagógiát tanulni! Használjuk ki a könyv adta lehetőséget: próbáljunk tanulni tőle, aki nem tántorodott meg a gyermeki pillanatnyi pille-sóhajok nyomán, hanem a fiatalok javát és jövőjét nézve volt képes valóban szeretni őket.

Nem véletlen, hogy éppen az ő követői azok, akik - a történelem során először - kifejezetten arra tették az életüket, hogy a gyermekek keresztény nevelését és tanítását segítsék. Kalazanci szelleme, hite és munkája ma is itt van közöttünk. Csak legyen, aki felfedezi - újra meg újra.

(Agapé Kiadó, Szeged, 2000.)

Balázs István

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@storage.hu