Uj Ember

2001.03.25
LVII. évf. 12. (2748.)

Gyümölcsoltó boldogasszony ünnepe

Főoldal
Címlap
Fordulat a határon kívüli magyarok ügyében?
A magyar külügyminiszter a pápánál
Némán kiáltják: segítsetek, segítsetek!
Kárpátalja: megpróbálja őket Isten
Rosszul hangzó szó
Lelkiség
Vissza az atyai házba
Uram, siess segítségünkre
ÉLET ÉS LITURGIA
A teológia három kísértése
Legyen meg...
A hét liturgiája
C év
Katolikus szemmel
Tanulságok
Nagyasszonyunk üzenete a Pradóból
Evolúció és revolúció
Lelki ismeret
Pénzautomata - nagyböjtre
Lapszél
A nemzetárulás divatja
Élő egyház
Ezeréves egyházmegye - velünk és értünk
Jubileumok a Győri Egyházmegyében
Köszönteni jöttünk, szent keresztfa...
A Villő énekegyüttes nagyböjti népzenei műsora
Scheiber Sándor-díjat kapott Benyik György
Déli harangszó
Élő egyház
Az emberi embrió élő ember
Egyházi álláspont a biotechnológiáról
A kereszténység - új zsidó szemléletben
Fórum
Világiak az egyházban 7.
"Hívunk, mert közénk való vagy..."
P. András Imre a teljesen megújult KALOT Katolikus Népfőiskolai Mozgalomról
Böjtidőben
Hagyományaink
Az Olvasó írja
Fórum
Jeruzsálem, a szent város
Zsidók, muzulmánoknak és keresztények is magukénak vallják
(anzix)
Fórum
Isten malmai lassan, de biztosan őrölnek
Elment a falu kántora
"Képzeld el, megválasztottak pápának"
Zsurkai János személyes találkozásai a pápákkal
Pannonhalmi Területi Apátság
Tanúságtevő házaspárok
A balatonfüredi kerektemplom
Ablak Isten világára
Keresztút
Ifjúság
Gondola
A Negyven napi Böjt
Elefántból bolha?
Új Hang
Rejtvény
Ószövetségi próféták
Kultúra
Álmok szárnyán
Télvíz idején
A büntetés
Szivárvány a történelem fölött
Dessewffy-Horváth Marietta "Szivárvány havasán..." (Új Ember Kiadó, 2001.)

Ünnepi gondolatok
Fórum
Tízéves az egyházzenei tanszak
Megemlékezés az V. Magyar Egyházzenei Kongresszuson
A hívek - papjukhoz
Kedves György Atyánk!
Rejtvény
Mozaik
Az első szentév pápája
Csendes szállóvendég
"Elég neked az én kegyelmem..."
PAPI JELMONDAT
"Mária, mennyei szép hajnal"
Megjelent a Magnificat Kórus új lemeze

 

Isten malmai lassan, de biztosan őrölnek

Egy nyírségi lelkipásztor hívta fel a figyelmünket paptársára, Zsurkai Jánosra, azzal, hogy az elmúlt fél évszázad valamennyi pápájával találkozott. Életútja azonban nemcsak a pápák miatt érdekes.


Csak az "új szentek" képét kellett leakasztani

Zsurkai János fiatal káplánként, egy esztendővel újmiséje után, 1956-ban hagyta el az országot, és nyugdíjas plébánosként, 1997-ben települt haza Bajorországból. Azóta rokonainál, a Szentendréhez tartozó Izbégen él.

Első és utolsó magyarországi lelkipásztori kinevezése Tiszaörsre szólította, 1955-ben. Plébánosa a forradalom előtt nem sokkal meghalt. A falu iskolájának igazgatója korábban nyilas volt, akkor pedig éppen rettegett kommunista, aki az előző káplánt el is űzte a faluból, és Zsurkait sem kímélte. "Elintéztetem magát az ÁVÓ-val. Nem védi meg magát senki, az érsek sem" - fenyegetőzött igen gyakran.

Amint kitört a forradalom, egyszer csak zörgetett a plébánia ajtaján az igazgató felesége, hogy jöjjön azonnal, mert a férjét most akasztják a kulákok, csak a pap mentheti meg. Már lógott a kötél az eperfáról. Vagy harmincan vették körül: "Hagyja, tisztelendő úr, tudja ön is, mit csinált ez az ember!" - mondták. A káplánnak azonban sikerült lebeszélnie őket azzal, hogy a bíróság majd ítél felőle. Végül elengedték, megmenekült a népharagtól.

S akkor a káplán átvette az iskola irányítását. Első dolga volt, hogy a kereszteket, amiket addig a sekrestyében őriztek, ünnepélyes körmenetben visszahelyezték a tantermek falára. Még az eredeti szögek is megvoltak, csak az "új szenteket" (Sztálin, Rákosi és a többiek) képét kellett leakasztani róluk.

Zsurkai János ünnepi beszédet is mondott. Hogyne emlékezne ma is a mottójára: "Isten malmai lassan, de biztosan őrölnek."

A szomszéd faluban, Kunmadarason repülőtiszti iskola működött. A fiatal tisztek megszervezték a nemzetőrséget, és a káplánt is beválasztották.

Aztán mindennek vége lett. Visszajöttek az oroszok, és a helybeliek hozták a hírt, hogy jön vissza Turán Béla igazgató elvtárs is. "Rajtunk a turáni átok" - mondogatták akkoriban a faluban. A káplánnak mondták, vigyázzon, mert nyilván vele fogja kezdeni a példastatuálást.

"Gondolom meg is tette volna - mondja a lelkipásztor -, mert híre jött, hogy azt terjesztette, én hecceltem fel a tömeget". Közben kinevezték az új plébánost. Zsurkai elkéredzkedett, hogy meglátogassa Pesten a rokonokat. Azzal a szándékkal távozott el, hogy visszajön. A sógora azonban, aki már öt évet töltött Kistarcsán, internáló táborban, azt tanácsolta, hagyja el az országot, amíg nem késő.

November végén már Ausztriában volt. Egy ötezer fős magyar menekülttábornak lett a lelkésze. Négy éven át ez volt a feladata, különböző táborokban. 1959 nyarán Rómában töltötte a szabadságát. A Pápai Magyar Intézet vicerektora, Mester István felajánlott neki egy ösztöndíjat. A Lateráni Egyetemen jogi licenciátust szerzett, majd 1963-ban Zágon József prelátus, a külföldi magyar pasztoráció vezetője Los Angelesbe küldte, a Szent István nevét viselő magyar plébániára. Négy évet töltött itt, s érdekességként megemlíti, hogy egyik "híve" Erdődi Lili, Kun Béla egykori titkárnője volt, akit valószínűleg a kommunisták küldtek az ottani magyarság nyakára. 1967-ben visszatért Rómába. A kalocsai nővérek akkoriban egy öregotthont vezettek, annak volt a lelkésze és közben egyházjogászként tevékenykedett a Vatikánban.

1969-ben került a Regensburgi Egyházmegyébe. Egy kis, 850 lelkes falunak lett a plébánosa, Dél-Bajorországban, és kötelékvédő az egyházmegyei bíróságon. Rómába azonban minidig visszavágyott. Közel harminc zarándoklatot vezetett Németországból az Örök Városba.

Íme, egy huszadik századi magyar papi életút.

Szerdahelyi Csongor

 

Aktuális Archívum Kapcsolatok Magunkról Impressum

Új Ember:ujember@drotposta.hu
Webmester: bujbal@storage.hu